Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce (kurs)

Jeszcze kilka dni temu na pytanie o podstawową różnicę w możliwościach strony działającej w ramach platformy WordPress.com a WordPressa hostowanego „u siebie” (WordPress.org) pewnie bym odpowiedział, że kwestia wtyczek i motywów, które możemy zainstalować. Czas przeszły, bo właśnie przestało to być prawdą… Przynajmniej, jeśli korzystacie z płatnego planu „WordPress.com Business Plan”.

WordPress.com z zewnętrznymi wtyczkami i motywami

Platforma WordPress.com to taka „bardziej komercyjna” odnoga WordPressa, gdzie w ramach usługi mamy dostęp do platformy, na której możemy prowadzić swojego bloga, czy – nawet – stronę firmową, bez „zabawy” w samodzielne konfigurowanie i późniejsze zarządzanie WordPressem. Oczywiście coś za coś, i korzystając z WordPress.com (choć dotyczy to też usług działających w podobnym modelu) musimy się pogodzić z tym, że mamy mniejsze możliwości niż w przypadku WordPressa zainstalowanego na swoim hostingu.

I nawet nie chodzi o jakieś bardziej zaawansowane modyfikacje. Po prostu jeszcze do niedawna na kocie w ramach WordPress.com nie mogliśmy instalować motywów i wtyczek z przepastnego repozytorium WordPress.org, które – moim zdaniem – jest jednym z największych atutów WordPressa.

Kilka wpisów na forum pomocy WordPressa

Zaczęło się niewinnie, od pytania jednego z użytkowników na forum pomocy WordPressa o możliwość instalacji wtyczki znalezionej na WordPress.org:

Praktycznie natychmiast, bo zaledwie 15 minut później pojawiła się pierwsza odpowiedź, która wyjaśniła pytającemu, że niestety w przypadku strony działającej w ramach usługi WordPress.com (SaaS) nie ma takiej możliwości.

I temat właściwie został wyczerpany… Przynajmniej do 11 maja, gdy pojawił się wpis jednego z pracowników (?) odpowiedzialnych za obsługę forum:

Z wpisu wynika, że pojawiła się możliwość instalowania zewnętrznych pluginów na stronie działającej w ramach WordPress.com, choć tylko w ramach płatnego planu.”.

Oczywiście taka informacja musiała zapoczątkować ruch w tym temacie, stąd pojawiły się kolejne posty, kolejnych pracowników (lub wolontariuszy), m.in. o tym, że teraz można zainstalować nawet skrypt sklepu internetowego WooCommerce:

Oraz, że – już od szczęśliwego inżyniera – już można instalować większość wtyczek i motywów:

Sam nie sprawdzę, bo na WordPress.com mam tylko bezpłatną stronę – zdecydowanie wolę WordPressa postawionego „u siebie”.

WordPress.com Business Plan

Oprócz informacji na forum pomocy, informacje na temat możliwości instalacji zewnętrznych wtyczek i motywów znajdziemy również na zaktualizowanej stronie pokazującej podstawowe różnice między kontami w ramach WordPress.com (konto bezpłatne i płatne) a WordPress.org, czyli WordPressem hostowanym na własnym hostingu:

  • Choose and customize any of our hundreds of beautiful themes or install your own custom theme.
  • You can install plugins to extend your site’s capabilities (e.g. to create your own WooCommerce store).

Choć w cenniku, czyli na liście dostępnych planów taryfowych na razie brak informacji na ten temat, przynajmniej wprost – a w końcu jest to duży atut najdroższego planu:

Przy okazji też widać, że przyjemność, jaką jest – oczywiście m.in., bo korzyści względem planu darmowego jest tam więcej – możliwość instalacji zewnętrznych wtyczek i motywów trzeba zapłacić 25 $ rocznie, czyli aż 300 dolarów rocznie. I choć w ramach tej opłaty mamy hosting, wsparcie techniczne, domenę… To ja i tak zdecydowanie wolę zostać przy WordPressie hostowanym na swoim serwerze.

WooCommerce SaaS

Na koniec jeszcze mała uwaga na temat WooCommerce, bo mam wrażenie, że „akwizycja” (zakup/przejęcie) WooThemes, wraz z platformą (wtyczką) WooCommerce przez Automattic, w połączeniu z możliwością instalacji m.in. tej wtyczki na stronie działającej w ramach usługi WordPress.com może oznaczać, że niebawem być może zobaczymy WooCommerce w nowej odsłonie. Może trochę uproszczonej, zapewne ze zmienioną strukturą, ale dostępną w pełni w modelu SaaS, czyli jako usługa, co będzie kolejnym obszarem monetyzacji platformy WordPress(.com). I obstawiam, że chętnych na tego typu rozwiązanie znajdą sporo…

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce (kurs)
Patryk
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce (kurs)