Coraz większa popularność rozwiązań typu Cloud computing (ang. „przetwarzanie w chmurze”) powoduje, że coraz częściej korzystamy z tego typu rozwiązań.
Zwłaszcza, że z każdym dniem przybywa nowych usług…
Można wymienić dla przykładu choćby Google Apps/Dokumenty Google, czy Microsoft SkyDrive.
Aż by się chciało wykorzystać te usługi lokalnie, jako element systemu operacyjnego, lokalnego komputera – a nie tylko w przeglądarce…
Jednym z programów który może nam w tym pomóc, jest Gladianet Cloud Desktop, który występuje w wersji bezpłatnej, jak i płatnej.
Aplikacja obsługuje najpopularniejsze usługi, w tym wspomniane Google Apps (Aplikacje Google, np. kalendarz, dokumenty) jak i Microsoft SkyDrive (Obecnie dysk sieciowy, niebawem w ramach Windows Live również Office Web)
Aplikacja umożliwia „podłączenie” usług działających w chmurze (dokumenty, dyski) jako kolejny (sieciowy) dysk w komputerze, za pomocą którego mamy dostęp do usług/danych w serwisach w których jesteśmy zarejestrowani.
Wpierane usługi/serwisy:
- EMC Atmos onLine
- EMC Atmos Storage
- Box.net
- Google Picasa
- Google Docs
- Google Docs for Google Apps (Pro)
- Windows SkyDrive
- Amazon S3
- Amazon S3 (Europe)
- WebDav Server (Anonymous)
- WebDev Server (Generic)
- FTP Server
- FTP Server (Anonymous)
.
Warto zwrócić uwagę na usługę Microsoft SkyDrive, w ramach której bezpłatnie otrzymujemy 25GB przestrzeni na dokumenty oraz inne pliki na serwerach Microsoft.
Co w połączeniu z możliwością jaką daje aplikacja Gladianet, czyli podłączenia SkyDrive jako kolejny dysk twardy w komputerze, może posłużyć jako dość pojemny sieciowy dysk do przechowywania m.in. kopii zapasowych (BackUp) danych.
Należy tylko pamiętać, że maksymalna wielkość jednego pliku w ramach Microsoft SkyDrive wynosi 50MB, czyli w programie do kopii zapasowych należy ustawić, by dzielił archiwum automatycznie na pliki maksymalnie takiej wielkości.
Ps. U mnie do synchronizacji kopii zapasowej (BackUp) dużo lepiej (szybciej, sprawniej) sprawuje się opisywany jakiś czas temu DropBox.
A SkyDrive+Gladianet raczej do dokumentów…


- Wtyczka BackWPup w wersji 5.x to doskonały przykład, jak wylać dziecko z kąpielą i z relatywnie świetnego narzędzia zrobić właściwie bezwartościowego gniota - 1970-01-01
- Testowy przelew w Bitcoinach z najniższą prowizją, czyli krótka historia o tym, jak zamroziłem BTC na (ponad) rok - 1970-01-01
- Nowy system kopii zapasowych w Home Assistant 2025.1 to zapewne krok w dobrym kierunku, ale zdecydowanie przedwczesny - 1970-01-01