Było już jak zrobić backup (kopie zapasową danych) na własnym komputerze lub na płytach.

Teraz w ramach rozwinięcia tematu i dywersyfikacji miejsca (co podnosi dodatkowo bezpieczeństwo naszych danych w przypadku wystąpienia jakiejś poważnej awarii, i zwiększa szanse na odzyskanie cennych danych) gdzie przechowujemy kopie zapasowe
– kolej na BackUp OnLine…


Tak jak i w przypadku opisanego ostatnio backupu danych na komputerze, tak i w przypadku kopii zapasowej przechowywanej on-line, można znaleźć wiele serwisów oferujących takie usługi.

Ich oferta różni się dostępnym (za darmo) miejscem, programowaniem i możliwościami…

Do zaprezentowania wybrałem usługę DropBox, z 2 podstawowych powodów:

1) Za darmo 2GB przestrzeni, z możliwością rozszerzenia do 5GB 10GB (a nawet 16GB w wersji Edu)
2) Prosta obsługa, automatyczna synchronizacja, pełna współpraca z innymi programami, np. do backupu danych

AD1. Na start otrzymujemy 2GB przestrzeni, którą możemy bezpłatnie rozszerzyć nawet do ~5.25GB 10GB (lub nawet 16GB w wersji Edu)

Pierwsze 250MB dostaniemy za przejście tutoriala na stronie usługi.

Do 3GB 8GB dodatkowo możemy otrzymać, gdy z naszego linka (polecenia) z usługi skorzystają nasi znajomi. Po 250MB (lub 500MB w wersji „Edu”) za każdego poleconego. Dodatkowo, osoby które skorzystają z naszego „zaproszenia” też otrzymają dodatkowe 250MB przestrzeni.

Jeśli chcesz się zarejestrować, i otrzymać dodatkowe 250MB już na start, możesz to zrobić z tego linka. (Otrzymasz 2GB + 250MB z linka + 250MB za przejście tutoriala)

AD2. Prosta obsługa i integracja z systemem/innymi aplikacjami

Cała sprawa sprowadza się do zainstalowania małej aplikacji, która na bieżąco monitoruje czy są jakieś nowe pliki do wysłania w specjalnym katalogu DropBox.

Dokładnie – aplikacja tworzy specjalny katalog (możemy dowolnie wybrać jego położenie), i wszystkie zmiany w obrębie tego katalogu (dodanie pliku, skasowanie itp.) są automatycznie synchronizowane z serwerem, jak i innymi komputerami które dodaliśmy do swojego konta.

Czyli można mieć dostęp do jednego pliku (np. dokumentu) z kilku komputerów lub w kilka osób, czy to przez zainstalowany program (i automatyczną synchronizację) czy też przez stronę WWW.

.

Teraz wystarczy, że dowolny program którego używamy do robienia kopii zapasowej, będzie zapisywał plik archiwum w katalogu DropBox, a plik zostanie automatycznie przesłany (w tym zastąpiony na nowszą wersje już istniejący) na serwer.

Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie musimy przy robieniu kopii zapasowych ograniczać się do jednej aplikacji, oraz to, że dane szyfruje zewnętrzna (mimo wszystko) aplikacja niż dostawcy usługi.

.

Warto zapoznać się z aplikacją, zwłaszcza że 5GB 10GB powinno starczyć niejednej osobie na backup wielu ważnych danych (zawsze też można wykupić płatną wersję usługi, z dużo większą pojemnością do naszej dyspozycji). Dodatkowo można dzielić się plikami, i synchronizować je między różnymi komputerami.

.

[AKT 20100913]

Zostały zwiększone limity, i teraz za można mieć nawet 10GB przestrzeni za darmo…

Tak więc – tym bardziej – zapraszam do darmowego założenia konta…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk