Zapewne wiele osób używa kalendarza Google, dość wygodne rozwiązanie…
Zapewne wiele osób używa kalendarza w telefonie komórkowym, też wygodne rozwiązanie…
Więc najlepiej byłoby połączyć (móc synchronizować) kalendarz Google i kalendarz w telefonie.

Jeśli masz telefon na którym działa: Android, BlackBerry, iPhone, Windows Mobile
To w  tym wypadku wystarczy pobrać ze strony projektu google odpowiednią aplikacje.

Masz trochę trudniej, jak posiadasz np. telefon z Symbianem.

Obecnie (2009-05) można już synchronizować telefony Nokii z systemem Symbian, bezpośrednio z serwerem Google, za pośrednictwem Mail for Exchange (Korzysta z Microsoft Exchange)


Zaczynamy od pobrania i zainstalowania w telefonie aplikacji Mail for Exchange, najnowszą wersje aplikacji można pobrać ze strony Nokii. Możemy też pobrać bezpośrednio za pomocą aplikacji Pobierz! w telefonie (Manu =>> Pobierz! =>> Aplikacje =>> Biznes)

Gdy już zainstalujemy aplikacje, przystępujemy do konfiguracji, wszystko jest opisane na stronie Google, więc tylko w skrócie:

1) Uruchamiamy aplikacje Mail for Exchange
2) Na pytanie czy utworzyć nowy profil odpowiadamy: Tak
3) Wypełniamy pola wg:
Adres e-mail i hasło do konta (z tym kontem jest powiązany kalendarz)
Punkt dostępu, czyli jak się będzie aplikacja łączyć z serwerem
Domena – na stronie google jest by zostawić puste, niestety nie można. pojawi się informacja, że wszystkie pola muszą być wypełnione – proponuje wpisać cokolwiek, później można bez problemu w ustawieniach skasować wpis w polu „domena”
Zatwierdzamy ustawienia.
4) Teraz ustawiamy w zakładce Połączenie parametry serwera:
Serwer Exchange: m.google.com
Bezpieczne połączenie: Tak
– Punkt dostępu
Użyj domyślnego portu: Tak
5) Z racji tego, że synchronizować chcę tylko kalendarz, ustawiłem jeszcze dodatkowo w zakładkach:
Harm. synch.:
– – Harmon. synch. szczytu: ręcznie (jak kto woli)
– – W przypadku konfliktu: Pierwszeństwo telefon (dla bezpieczeństwa)
Kalendarz:
– – Synch. kalendarz: Tak
– – Synch. wsteczna kalendarza: Wszystkie pozycje
– – Synch. początkowa: Zachowaj pozycje w telefonie
– Zadania, Kontakty, e-mail: nie synchronizuj

W zakładce Uwierzyteln. kasujemy wpis w polu Domena

Całość działa, testowałem, i chyba będę zadowolony… Choć czekam na obsługę wielu kalendarzy, i przede wszystkim obsługę kalendarzy google we własnych domenach… Ale to może będzie później, ważne, że jest co jest, i działa…

.

Oczywiście dalej można korzystać z rozwiązań opisanych wcześniej:

Nie znaczy to, że nie ma rozwiązania. Można skorzystać z serwisu GooSync.com, minusem tego rozwiązania ograniczenia w wersji bezpłatnej.

Dla telefonów z systemem Symbian:

Kolejnym sposobem jest skorzystanie z aplikacji CalSyncS60.

[AKTUALIZACJA 20090505]
Niestety autor przestał rozwijać i udostępniać aplikacje, zastępując ją płatną aplikacją GoogaSync)

[AKTUALIZACJA 20090526]
Z dniem dzisiejszym, aplikacja CalSync60 przestała działać – upłynął czas „ważności” wersji beta, można przestawić zegar w telefonie, ale przy aplikacji synchronizującej kalendarz wydaje się to…)

Jest Była to prosta w obsłudze aplikacja, która za pomocą internetu (np. WiFi) zsynchronizuje nam nasz kalendarz google z kalendarzem w telefonie. Szybko i wygodnie

Niestety są też pewne minusy tego rozwiązania:
1) CalSyncS60 obecnie współpracuje współpracował tylko z kalendarzem google, nie współpracuje współpracowała z kalendarzem w ramach Aplikacji Google, czyli gdy mamy kalendarz w swojej domenie.
2) Gdy korzystamy z WiFi, za każdym razem gdy zmienimy miejsce i tym samym zmieni się dostępna sieć – musimy zmienić punkt dostępu w ustawieniach programu (na szczęście są to „2 kliknięcia” ale jednak… Ew. możemy zainstalować jakąś aplikacje tworzącą „wirtualny punkt dostępu„)
3) Nowym minusem, ale za to najważniejszym jest fakt, że aplikacja nie wyszła poza wersje beta, która z dniem 2009-05-26 przestała działać.

Program można pobrać na stronie projektu (AKT 20090505: Niestety autor przestał rozwijać i udostępniać aplikacje, zastępując ją płatną aplikacją GoogaSync) lub bezpośrednia z blog’a calsync_0_3_6b.sisx. (UWAGA: wersja beta aplikacji przestała działać z dniem 2009-05-26)

Program był wart polecenia (zwłaszcza do momentuGoogle nie uruchomi SyncML dla Symbiana) na szczęście Google uruchomiło możliwość synchronizacji bezpośrednio, przy pomocy Mail for Exchange (Korzysta z Microsoft Exchange)
Więc wielkiego żalu i smutku nie będzie…

Jak już wspomniałem wyżej, niestety autor przestał rozwijać i udostępniać aplikacje, zastępując ją płatna (ok ~78zł) aplikacją GoogaSync

Oczywiście aplikacja (choć pod nową nazwą) nie straciła swoich zalet (poza faktem, że przestała być bezpłatna), a nawet zyskała dodatkowe opcje, takiej jak wsparcie dla Aplikacji Google, obsługuje nowe wydarzenia (jak np. urodziny)

Autor/Producent udostępnia 7-dniowy okres testowy,więc kto chce, może się zapoznać z aplikacją, i ew ją zakupić (zwłaszcza że na obecną chwile nie ma odpowiedniej i bezpłatnej konkurencji) lub skorzystać z bezpośredniej metody, udostępnionej przez Google teraz już również dla Symbiana.

Oczywiście można stosować inne rozwiązania, choćby synchronizacje za pomocą Nokia PC Suite z kalendarzem Office, a ten z Google… ale to już na pewno mniej wygodne rozwiązanie.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
WordPress: Pierwsze kroki
Patryk