Nick Roach z Elegant Themes poinformował dziś na ich blogu, że właśnie ukazała się aktualizacja Divi Buildera, a więc również motywów Divi i Extra na nim opartych, dzięki której praca z tym Page Builderem (Visual Builderem) powinna być dużo przyjemniejsza, bo dużo szybsza. Sam raczej rzadko kiedy pracuję z Divi Builderem „od frontu”, ale koleżanka, która z tej możliwości korzysta regularnie, np. by „wyczarowywać oszałamiające strony lądowania” (landing page) powinna się ucieszyć. Dlatego fajnie, choć ja czekam teraz na większe zmiany jeśli chodzi o ogólną szybkość działania stron opartych o Divi. Bo choć tutaj dramatu nie ma, to zdecydowanie jest jeszcze nad czym popracować (np. dynamiczne generowanie plików CSS/JS, by zawierały tylko to, co niezbędne dla wykorzystanych na danej stronie modułów). A wiem, że takie prace również trwają.

Ale wracając do aktualizacji Divi Buildera, która właśnie się ukazała, to sam raczej będę miało reprezentatywnym testerem, więc zdam się na wyniki testów przedstawione przez Nicka. A tu m.in. zmniejszono czas potrzebny na zmianę widoku (desktop, mobile, tablet) z ok 6 500 ms na ~1 500 ms, czyli jest o 300-400% szybciej. Przełączenie widoku na siatkę (grid mode) jest szybsze aż o 773% (z 11 914 na 1 364 ms). Wklejenie sekcji 732%, ekran ustawień 627%, dodanie kolumny 522%, skasowanie modułu 419%, powielenie modułu 548%, a skasowanie wiersza 599%. To oczywiście nie wszystkie zmiany, ale też raczej nikt nie będzie tego mierzył per operacja. Ważne, że jest szybciej, miejscami dużo szybciej.

Z tego co czytałem, zmiana była możliwa np. dzięki eliminacji renderowania wszystkich elementów strony, a skupieniu się tylko na tych widocznych. Czyli taki leazy loading w trochę innym wydaniu. Bo przypominam, że cały czas mowa o edycji strony od frontu, a więc bezpośrednio na widoku strony. Do tego oczywiście trochę nowego kodu, czy też przejście na nowe wersje wykorzystywanych zewnętrznych bibliotek…

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk