Dostępna jest nowa wersja oprogramowania systemowego (firmware) dla routera TP-Link TL-WDR4300 (V1)
Spis treści w artykule
Dwupasmowy router bezprzewodowy, N750
TL-WDR4300 (V1)
Samego routera nie będę opisywał – odsyłam na stronę producenta…
Wyróżnione funkcje:
- Równoczesna transmisja z prędkością 300Mb/s w paśmie 2.4GHz oraz 450Mb/s w paśmie 5GHz, łączna przepustowość 750Mb/s
- 2 porty USB – łatwe udostępnianie drukarek*, plików** lub multimediów przez sieć lokalną i Internet
- Cztery gigabitowe porty Ethernet zapewniają wysokie prędkości transmisji
- Bardzo wysoka przepustowość pomiędzy WAN a LAN – ponad 800Mb/s – dzięki sprzętowemu NAT
- Funkcja Guest network umożliwia utworzenie dodatkowej sieci bezprzewodowej dla gości (wymagana aktualizacja)
Ogólnie – tam gdzie został przeznaczony – jestem raczej z niego zadowolony, choć oczywiście „drażni” kilka zastosowanych rozwiązań… Jak choćby możliwość korzystania z podłączonej do routera drukarki przez sieć (printserwer), ale tylko jeśli na „kliencie” zainstaluje się odpowiednie oprogramowanie – bo całość działa jako USB over IP, co ma swoje zalety… ale i wady…
TL-WDR4300_V1_130319
Standardowo wśród nowości mamy wiele „Security Fixes and Improvements”, ale to na co ja szczególnie zwróciłem uwagę to:
Guest network – sieć bezprzewodowa dla gości
Funkcja Guest network pozwala na utworzenie dodatkowej sieci bezprzewodowej, umożliwiającej gościom korzystanie z Internetu bez udzielania im dostępu do zasobów sieci lokalnej.
Wreszcie – aż dziwne było, że do tej pory w „nie najtańszym” routerze tego producenta nie było takiej funkcji…
Poprawa działania strony WWW z ustawieniami
Może zasugerowałem się, ale raczej faktycznie mam wrażenie, że działa ona sprawniej i szybciej…
Nową wersje oprogramowania (TL-WDR4300_V1_130319) możecie pobrać bezpośrednio ze strony producenta…
Czego mi jeszcze brakuje?
- Bezpośredniej obsługi kamer USB
- Normalnie działającego printserwera
- Obsługi modemów GSM (po USB)
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01
Witam! Widzę, że tetowaliście Państwo nowy firmware do routera tplink wdr 4300. Wymieniliście dodanie funkcji Guest Network. Wiem o co w tym chodzi, natomiast nigdzie nie mogłem znaleść informacji od użytkowników czy ta funkcja pracuje poprawnie w tym routerze i czy rzeczywiście oprócz mojej sieci wifi mogę uruchomić drugą z dostępem tylko do internetu. Jestem zainteresowany zakupem tego routera do swojej firmy i chciałbym udostępnić wifi gościom ale żeby nie mieli dostępu do komputerów w LANie. Jeśli testowaliście Państwo tą funkcję w tym routerze to bardzo bym prosił o informację czy to faktycznie tak działa jak pisze tp-link i czy nie ma z tym problemów ?? Pozdrawiam. Rafał.
Witam!
Tak – funkcja działa poprawnie, oprócz 2 „standardowych” sieci WiFi (2.4 i 5GHz) można dodać 2 kolejne (po jednej 2.4 i 5GHz) dla gości.
Można przy nich (zbiorczo dla 2 częstotliwości) określić czy ma być również dostęp do sieci LAN, czy tylko do internetu (WLAN), oraz ustawić limity (szybkość) pobierania/wysyłania danych.
Dodatkowo – już indywidualnie dla każdej sieci/częstotliwości niezależnie – można ustawić SSID, szyfrowanie… I określić kiedy sieć ma być dostępna, a kiedy nie…
Nie wiem jak to zrobiliście, że po podłączeniu do sieci gościnnej (wifi) faktycznie nie było dostępu do komputerów w LAN’ie.
Ja zrobiłem jedną główną 2.4ghz SSID TP-LINK i jedną gościną też 2.4 SSID TP-LINK_Guest (każda WPA2 z różnymi hasłami) no i z każdej mogę wejść na przykładowy komputer przez Uruchom -> \\192.168.1.100 i ładnie się otwierają udostępnione zasoby tego komputera w LAN’ie :/
Jest tak nawet po zmianie adresacji w tp-linku na 10.0…..
U mnie wygląda to tak:
NEOSTRADA Router z DHCP 192.168.1.1 – mam 3 komputery ze stałymi IP podpięte pod ten router oraz pulę 192.168.110-120 –> TPlink połączony z tym routerem przez WAN (Dynamiczne IP), tplink dostał IP 192.168.1.114 i ma zmienioną adresację na 10.0.0.1 i pulę 10.0.0.100-199. Laptop podłączony do tplinka przez LAN dostał 10.0.0.101 i internet oraz dostęp do kompów podłączonych do routera nesotrady JEST czyli jest OK. Teraz łączę laptopa do tplinka do głównej sieci wifi i również wszystko jest (LAN i internet), no i niestety po podłączeniu do sieci Guest też mam dostęp do komputerów w LAN’nie :/ (przez wpisanie w „Uruchom” adresu komputera) i oczywiście internetu. Jeśli ta niby separacja wifi od LAN ma polegać na tym, że komputery nie będą widoczne w Otoczeniu sieciowym i nic poza tym to jest to po prostu żenujące, a firma tplink dała tu ciała bardzo konkretnie. Bo co to za problem wklepać w „Uruchom” adres komputera czy firmowego dysku NAS i wszystko jak na dłoni :/
Jeśli macie Państwo jakieś pomysły to bardzo proszę o porady, bo ręce opadają…
Pozdrawiam,
Rafał.
Ogólnie – w standardowej konfiguracji – należy ODZNACZYĆ:
Ale sytuacja którą opisujesz jest trochę bardziej skomplikowana… Bo TP-Link zablokuje dostęp do sieci LAN, ale tylko tej „swojej” – dla niego to co idzie z WAN to już „internet”. Dlatego w takim przypadku ważne są ustawienia na „pierwszym routerze” (a tu najczęściej bez jakiegoś alternatywnego oprogramowania – np. DD-WRT – będzie ciężko)
Nie mam teraz dostępu do panelu TP-Linka, ale raczej tam nie ma nic więcej co by się w tej sytuacji przydało, i to raczej na drugim (tym do którego podłączony jest TP-Link) routerze należałoby szukać rozwiązania…
Najprościej/najpewniej jakiś VLAN – i ile jest to funkcja obsługiwana/dostępna w tym urządzeniu – ale raczej niewiele routerów „domowych” obsługuje to w standardzie – na standardowym oprogramowaniu (na pewno w urządzeniach marki Sapido to jest). A i zostaje kwestia dostępu do sieci LAN z „głównej sieci WiFI” na TP-Linku…
Zabawy z routingiem itp. – może by to coś dało, ale chyba prosto nie będzie… I raczej nie tędy droga…
Wyjściem może też być podłączenie wszystkich komputerów do TP-Linka (router ADSL będzie robił za „swicha” – będzie on dla TP-Linka „gniazdkiem sieciowym”) – w tym przypadku Guest Network zadziała bezproblemowo, bo router będzie mógł prawidłowo izolować pakiety/komputery/sieci…
Dziękuję za odpowiedź. Taki domysł też biorę pod uwagę (że Guest działa tylko w obszarze własnego DHCP tplinka) A może po prostu z tplinka zrobić główny router, do niego wpiąć komputery i tylko na nim zrobić DHCP a router od neostrady podłączyć do tplinka do gniazdka LAN lub WAN i zrobić tylko jako „dostawcę internetu” czyli pełniłby funkcję modemu ? na chłopski rozum powinno działać.
Dopisał Pan tą opcję do swojego posta jak już wysłałem swojego z tym pomysłem ;) dziś to przetestuję.
Patrząc na „czasy” bardziej bym się skłaniał ku temu, że „ten dopisek” miał miejsce gdy Pan pisał swój komentarz – a wtedy strona się nie odświeża :-)
Ale niezależnie od tego – to wyjście wydaje się najprostsze…. I przy takiej konfiguracji „musi działać”
Nie chodziło mi to, że Pan mój pomysł podebrał tylko właśnie nie odświeżyła mi się strona a Pana dopisku nie widziałem :)
Dokładnie tak to odebrałem :-)
Proszę o informacje (komentarz) ew jak całość się zakończyła… Może ktoś inny czytając całą naszą „wymianę myśli” również skorzysta…
Udało mi się to uruchomić i Guest działa jak należy :)
Router Neo (IP 192.168.2.1 DHCP WŁ. on daje tylko internet) podłączony do TPLinka przez port WAN –> TPlink (IP 192.168.1.1 DHCP WŁ.) –> wszystkie kompy podł. do TPlinka i działa :)
Jeszcze tylko muszę sprawdzić czy przez port LAN do TPLinka też zadziała(oczywiście w obszarze DHCP TPLinka), bo chcę pierwszy router z netem ustawić w adresacji takiej jak TPLink czyli dać mu np. 192.168.1.2 (bo w TPLinku ustawiłem DHCP od 200 do 220 końcówkę).
Przy obecnej konfig. przez WAN w TPLinku, nie można ustawić obu routerów w tej samej adresacji 192.168.1.X
Wydaje mi się, że to zadziała, bo w sumie wszystkie kompy są podpięte pod TPLinka (są w jego DHCP), a potrzebuję mieć oba routery w tej samej adresacji żeby w razie czego nie trzeba było się kablami do pierwszego routera przepinać.
Tylko jeszcze mam zagwostkę czy np. dyndns, otwieranie portów, dmz itp. trzeba będzie ustawiać w TPLinku czy w pierwszym routerze… ?? Co Pan o tym myśli.
Pozdrawiam.
Pewnie najprościej ustawić na „routerze Neo” DMZ „na TP-Linka”, i wtedy już ew przekierowania portów, dynDNS itp. robić tylko na TP-Linku… I to ogólnie TP-Link jest routerem – drugi (a licząc „od internetu” – pierwszy) robi tylko za modem…