Zgodnie z zapowiedziami (a nawet chyba troszkę wcześniej) Orange uruchomiło usługę Orange FunSpot – czyli „internet po WiFi od użytkowników LiveBox’ów dla (innych) użytkowników LiveBox’ów”, czyli taki „social WiFi HotSpot” ;-)

Orange FunSpot

Na razie usługa działa w Warszawie, ale od 20 września (2013) ma działa na terenie całego kraju.

orange_funspot_livebox

Aktualnie swoje pasmo udostępniają użytkownicy LiveBox 2.0, ponoć w późniejszym terminie ma to dotyczyć również starszych wersji urządzenia.

Usługa (udostępnianie sieci WiFi i pasma innym użytkownikom) jest automatycznie aktywowana na urządzenia wraz z aktualizacją oprogramowania. Natomiast korzystać może każdy posiadać LiveBoxa  – po rejestracji/aktywacji usługi na swoim koncie.

Nazwa (SSID) „publicznych” sieci w ramach usługi to:

  • Orange_FunSpot

Marketing story…

  • Orange FunSpot jest siecią punktów dostępu do internetu nazwanych FunSpotami, którą tworzą modemy Livebox użytkowników Neostrady.
  • Modemy Livebox dzielą sygnał Wi-Fi w ten sposób, że powstaje osobna sieć prywatna do korzystania z niej w domu i odrębna, zewnętrzna, do korzystania poza domem.
  • Pomiędzy obydwoma sieciami nie ma komunikacji i są one od siebie całkowicie odseparowane. Taki podział pasma Wi-Fi zapewnia bezpieczeństwo domowego internetu, który ma zawsze priorytet.
  • Z sieci zewnętrznej mogą korzystać inni użytkownicy Liveboxów, którzy znajdą się w zasięgu danego punktu Orange FunSpot – zupełnie za darmo, bez limitu transferu danych i bez podpisywania dodatkowych umów.
  • W ten sposób tworzą wyjątkową i niepowtarzalną społeczność.

Jak widać, zasada działania jest prosta – na routerze (LiveBox) pojawia się dodatkowa sieć WiFi, z której może korzystać każdy zarejestrowany w usłudze…

Pytania… Wątpliwości…

Orange zapewnia, że:

  • Osoba udostępniająca sieć WiFi w ramach usługi nie będzie ponosić żadnych konsekwencji prawnych w związku z działaniami osób korzystających z tej sieci (SSID: Orange_FunSpot)

Adresacja IP w paśmie publicznym jest niezależna z adresacją domową w sieci Livebox, każdy użytkownik otrzymuje niezależny, publiczny adres IP.

Klient, którego modem udostępnia pasmo publiczne, nie ponosi odpowiedzialności za skutki korzystania z Internetu na tym paśmie przez innego klienta.

  • Sieć „publiczna” ma być odseparowana od sieci „prywatnej”, więc nikt „obcy” nie powinien mieć dostępu do „naszej sieci”

Pasmo publiczne jest to część pasma sieci WiFi, udostępniona na modemie Livebox jako sieć zewnętrzna, umożliwiająca korzystanie z Internetu innym użytkownikom. Pozostała część pasma WiFi to sieć wewnętrzna, prywatna dla klienta. Pomiędzy obydwoma sieciami nie ma komunikacji i są one od siebie całkowicie odseparowane.

  • Udostępniana w ramach usługi Orange FunSpot sieć WiFi oczywiście będzie generować jakiś transfer (maksymalnie 1Mb/s), ale ponoć nie ma mieć to wpływu na „przepustowość naszego łącza”

Czas korzystania z internetu oraz ilość ściąganych i wysyłanych danych są nielimitowane. Limitowana jest jedynie prędkość ściągania danych (do max 1 Mb/s).

Z kwestiami dotyczącymi bezpieczeństwa i (barku) odpowiedzialności karnej za działania „innych” na razie nie ma co polemizować… Zwłaszcza, że podobne usługi działają już nie tylko na świecie, ale i u nas…

To troszkę powątpiewam w kwestie związane z brakiem wpływu na transfer/przepustowość łącza…

Bo o ile faktycznie, gdy ktoś ma relatywnie nowoczesną linię – to jest duże prawdopodobieństwo, że korzysta z usługi o szybkości (wg. umowy) mniejszej niż faktycznie pozwala na to linia…

Ale jest duża grupa użytkowników, którzy z powodu „kiepskiej linii/instalacji” korzystają z usługi o szybkości „do 10 Mb/s”, a faktyczna szybkość z jaką udaje się zestawić połączenie to 1-2 Mb/s – na więcej nie pozwala (zazwyczaj) „jakość linii”.

I ciężko mi uwierzyć, że teraz u tych osób „auto-magicznie”, po aktywacji tej usługi jakość linii poprawi się o tyle, by można na niej było uruchomić dodatkowe pasmo (1 Mbit/s) bez uszczerbku dla danego użytkownika. Zwłaszcza, że „bonus” to będzie czasem nawet 50-60% z uzyskiwanej szybkości…

Aktywacja (jako użytkownik)

Aby móc korzystać z usługi Orange FunSpot jako „biorca” (bo dawcami staniecie się automatycznie ;-)) należy spełnić warunki:

  1. Zaloguj się do swojego indywidualnego konta na portalu www.orange.pl. Login i hasło do tego konta znajdziesz na wyciągu z umowy Neostrady lub pakietu z Neostradą. Jeśli będziesz miał problem z dostępem do konta zadzwoń 801 505 505 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora)
  2. W Orange on-line wybierz >więcej, a następnie w sekcji na skróty po prawej stronie wybierz Aktywuj Orange FunSpot.
  3. Zostaniesz poproszony o podanie własnego loginu i hasła do darmowego korzystania z internetu w sieci Orange FunSpot. Login jest Twoim dowolnym adresem e-mail, najlepiej takim, z którego najczęściej korzystasz.
  4. Zaakceptuj regulamin i określ zgody na wykorzystywanie Twoich danych. Potwierdź zlecenie aktywacji klikając na link, który otrzymasz na e-mail wskazany przez Ciebie jako login.

Usługa Orange FunSpot będzie aktywna w ciągu paru minut. Od tej pory jesteś w wyjątkowej społeczności i możesz korzystać z internetu poza domem za darmo i bez limitów.

De(z)aktywacja

Jak kogoś nie przekonują „argumenty”, nie przemawiają „korzyści”, albo po prostu „nie bo nie” – na szczęście można usługę „udostępniania pasma publicznego” wyłączyć ma swoim LiveBoxie:

  • zaloguj się do swojego indywidualnego konta na www.orange.pl
  • w Orange on-line wybierz „>więcej”
  • w części „Internet” wybierz link „>przejdź do usługi”, umieszczony przy usłudze Orange FunSpot
  • kliknij przycisk „zrezygnuj z usługi” w prawym dolnym rogu
  • potwierdź rezygnację wybierając „dalej”
  • na podsumowaniu rezygnacji wybierz „przejdź do strony zmiany ustawień Liveboxa” albo w menu po lewej stronie ekranu przejdź na „podsumowanie”, następnie wybierz link „>przejdź do usługi”, umieszczony przy usłudze Neostrada
  • w zakładce „modemy” wybierz „zmień ustawienia”
  • wybierz „wyłączone” i kliknij „dalej”

Trzeba tylko pamiętać, że:

Wyłączenie udostępniania pasma skutkuje brakiem możliwości darmowego korzystania z internetu w punktach Orange FunSpot.

Aplikacja mobilna

Dla posiadaczy telefonów z systemem Android jest też dostępna aplikacja „wspomagająca korzystanie z usługi” Orange FunSpot.

Aplikacja ułatwia dostęp do usługi Orange FunSpot – darmowego i nielimitowanego dostępu do internetu przez sieć hotspotów Orange FunSpot. Aplikacja pomaga również w nawiązaniu połączenia Wi-Fi z modemami w domu.

Aby aplikacja Orange FunSpot działała poprawnie niezbędna jest aktualna wersja aplikacji Google Maps oraz Google Play.

Na koniec jeszcze…

Orange Ekspert radzi: Orange FunSpot

https://www.youtube.com/watch?v=H_DCKF_qG8M

Regulamin(y)

Napisałbym, że dobrze by  – standardowo – przed aktywacją usługi zapoznać się z regulaminem Orange FunSpot… Ale w tym przypadku dla wielu może być już za późno – bo operator aktywuje usługę niezależnie…

Ale i tak warto zapoznać się z regulaminem, oraz FAQ – czyli pytaniami i odpowiedziami na nie…

Ps. Założę się, że będzie całkiem spora grupa użytkowników która nawet nie tyle, że nie będzie wiedziała (miała świadomość), że udostępnia komukolwiek internet ze swojego routera… Ale będą zapewne nawet tacy, co będą skorzystają z usługi do stepu do internetu w ramach Orange FunSpot nie wiedząc o tym, że korzystają ze swojego LiveBoxa… ;-)

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk