Wprawdzie dziś 1 kwietnia, a więc do wszelkich wiadomości należy podchodzić z większą niż zwykle dozą niepewności/wątpliwości – ale ten wpis jest jak najbardziej prawdziwy, choć dla niektórych może brzmieć jak kiepski żart…

CAPTCHA w BDI (Bezpłatny Dostęp do Internetu)

Plotki, ploteczki i zapowiedzi pojawiały się o tym od jakiegoś już czasu… Choć wtedy można było odnieść wrażenie, że to bardziej wstępne badanie ew. reakcji UKE na takie działanie, niż jakiś realny plan działania…

Ale, najwidoczniej reakcja UKE była niczym reakcja świata patrzącego na aneksję Krymu przez Rosję i CAPTCHA w BDI staje się faktem.

Jak można przeczytać na stronie Aero2:

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od dnia 01 kwietnia 2014r. Aero2 wprowadza dla Korzystających z Bezpłatnego Dostępu do Internetu („BDI”) mechanizm CAPTCHA.

Mamy nadzieję, że wprowadzone zmiany przyczynią się do jeszcze szerszego upowszechnienia BDI

Podkreślenie moje, bo temu fragmentowi akurat całkiem blisko do prima aprilisowego żartu, i ciężko się przy nim nie uśmiechnąć… Zwłaszcza w świetle wszystkich wcześniejszych zmian – zaczynając od wymiany kart SIM, a kończąc na „przetasowaniach” na liście „zgodnych urządzeń” ;-)

(…) w szczególności wśród osób wykluczonych cyfrowo, nie mających innej formy dostępu do Internetu, które karty SIM BDI używają jako dostęp do wiadomości i poczty, czy przeglądania stron www.

No właśnie z tą pocztą to akurat będą problemy – bo oprócz programu pocztowego trzeba będzie trzymać odpaloną przeglądarkę internetowa, i „raz na jakiś czas” sprawdzać czy przypadkiem CPATCHA nie blokuje transmisji w programie pocztowym…

Bo z opisu metody działania wygląda to tak, że oprogramowanie modemu będzie sygnalizować prawidłowe połączenie, a tylko wszystkie pakiety będą odbijać się od ściany z CAPTCHA:

aero2-bdi_captcha-schemat

W celu ułatwienia Korzystającym rozwiązywania kodu CAPTCHA, system przy ponownym połączeniu przekieruje każde połączenie INTERNETOWE z przeglądarki na stronę www z kodem CAPTCHA. Użytkownik by ponownie uzyskać dostęp do sieci Internet musi rozwiązać kod CAPTCHA. Po podaniu prawidłowej odpowiedzi strona poinformuje użytkownika o przyznaniu mu 60 minut Bezpłatnego Dostępu do Internetu. Od tej chwili kolejne nawiązane połączenie zapewni dostęp do Internetu.

Z obrazka można wywnioskować, że będzie ro reCAPCTHA, a więc zapewne czasem trzeba będzie wykazać się drobiną cierpliwości w rozszyfrowywaniu kolejnych gryzmołów…

W pierwszym okresie CAPTCHA ma być wprowadzana sukcesywnie, czyli przez pierwszy tydzień „czasem się pojawi, a czasem nie” – i zapewne dlatego przed chwila udało mi się połączyć jeszcze bez dodatkowej rozrywki ;-)

Więcej na stronie Aero2 i w liście pytań i odpowiedzi (FAQ) na temat wprowadzanego mechanizmu.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
WordPress: Pierwsze kroki
Patryk