Wczoraj miałem okazję pierwszy raz spotkać CAPTCHA w BDI „na żywo”, i chyba nie tak powinno to wyglądać…
Spis treści w artykule
CAPTCHA w BDI
Po połączeniu z internetem nic się nie dzieje – niby jest jakaś transmisja, ale program pocztowy i komunikator milczą – no tak, CAPTCHA czeka…
Po uruchomieniu przeglądarki i wpisaniu dowolnej strony pojawiła się komunikat:
Aby odblokować Bezpłatny Dostęp do Internetu Aero2 Kliknij tutaj
Z linkiem do formularza CAPTCHA – gdzie by tam od razu go wyświetlić, po co…
Po poprawnym wpisaniu CAPTCHA (!) prawie już możemy korzystać z internetu, prawie bo jeszcze musimy:
Restart połączenia internetowego
Musimy zrestartować (czyli rozłączyć i ponownie zestawić) połączenie internetowe:
Bez tej operacji wszystko pozostanie bez mian, czyli „neta nie będzie” – poza formularzem CAPTCHA ;-)
.
UKE jednak dopytuje…
Do niedawna jedyne informacje na temat stanowiska UKE w tej sprawie jakie „gdzieś tam” do mnie docierały mógłbym spróbować streścić w słowach „ale nic się nie stało”.
Dziś na stronach UKE pojawił się wpis, że może jednak to nie takie nic – i o ile wprowadzenie kodów CAPTCHA można by spróbować – za stanowiskiem Aero2 – zrozumieć jako „troskę o klient” (choć na pewno łatwiej by mi to przyszło, gdyby nie wcześniejsze „umilacze” w BDI) to ostatecznie chyba nie do końca tak powinno to wyglądać.
Zacytuję całość, bo ciężko z tego wybrać jakiś konkretny, najważniejszy fragment:
3 kwietnia Urząd Komunikacji Elektronicznej zwrócił się do spółki Aero2 o przedstawienie wyjaśnień oraz o rozważenie zmian formy prezentowania kodu captcha.
1 kwietnia 2014 r. spółka Aero2 wprowadziła mechanizm captcha dla użytkowników Bezpłatnego Internetu (BDI). W ciągu kilku pierwszych dni od wprowadzenia mechanizmu do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wpłynęły liczne wnioski i zapytania użytkowników BDI dotyczące jego funkcjonowania. Z ich treści oraz przeprowadzonej przez Urząd wstępnej analizy funkcjonowania mechanizmu wynika, że sposób prezentacji kodu captcha stanowić może istotne utrudnienie nie tylko dla osób z dysfunkcją wzroku, słabo widzących oraz głuchoniemych, ale również dla użytkowników nie posiadających żadnego stopnia niepełnosprawności narządu wzroku.
Urząd Komunikacji Elektronicznej wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników BDI wystąpił do spółki Aero2 o przedstawienie wyjaśnień, rozważenie zmian formy prezentowania kodu oraz przedstawienie końcowych efektów rozmów z organizacjami zrzeszającymi osoby niepełnosprawne.
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01