Właściwie to powinienem o tym napisać wczoraj, ale już zabrakło czasu, a i chciałem dokładniej się temu przyjrzeć – sprawdzić jak to działa w praktyce…
Tak więc – wczoraj mBank uruchomił nową wersję swojego serwisu transakcyjnego, dedykowanego urządzenia mobilnym…
(…) w mBanku możesz już skorzystać z dostępu do konta w komórce 24 godziny na dobę bez względu na to, gdzie się aktualnie znajdujesz. Wszystko to dzięki „lekkiej” wersji serwisu transakcyjnego, zoptymalizowanego pod urządzenia mobilne.
Mobilna wersja serwisu została przygotowana z myślą osobach korzystających z telefonów wyposażonych klawiaturę, jak i dla urządzeń z ekranem dotykowym. Wersje mobilnego serwisu transakcyjnego w obu powyższych przypadkach różnią się od siebie wyglądem pozwalając na maksymalne uproszczenie jego obsługi.
Faktycznie, po krótkich testach muszę przyznać, że system w wersji „lajt” działa szybko i sprawnie…
Co ważne, w większości przypadków w zależności od telefonu zostanie uruchomiona odpowiednia wersja, albo pod telefony z dotykowym ekranem, lub „pod klawiaturę”:
Mobilna wersja serwisu transakcyjnego automatycznie rozpozna, jaki profil najlepiej odpowiada Twojemu urządzeniu.
Jeśli system się pomyli, na dole strony znajduje się link umożliwiający zmianę wersji/trybu:
Jeżeli Twoje urządzenie nie zostanie jednoznacznie rozpoznane, na dole ekranu pojawi się specjalny link informujący o możliwości „ręcznej” zmiany profilu na „dotykowy” bądź „tekstowy”.
Spis treści w artykule [rozwiń]
Wersja „tekstowa”:
.
Wersja „dotykowa”:
.
Serwis transakcyjny mBank Lajt znajduje się pod adresem:
(Można przetestować system na komputerze, wystarczy w przeglądarce wprowadzić ten adres – choć dla oddania „klimatu” polecam znacznie zmniejszyć okno przeglądarki)
.
Niestety, na obecną chwilę nie posiada on pełnej funkcjonalności, co ma związek z „hasłami SMS’owymi”…
Teoretycznie by korzystać z systemu transakcyjnego użytkownik powinien „coś wiedzieć” – login i hasło, oraz „coś mieć” – telefon (hasła SMS’owe)
Logowanie powinno następować z jednego urządzenia, a dodatkowa autoryzacja (hasło SMS’owe) powinna odbywać się na innym urządzeniu…
Tak, by w razie przejęcia kontroli nad jednym z urządzeń (zazwyczaj komputer) nie można było przeprowadzić udanego „ataku” (brak dostępu do telefonu i haseł SMS’owych)
I zapewne z tych względów, na obecną chwilę „mBank Lajt” ma pewne ograniczenia:
Do czasu pojawienia się w mBanku alternatywnej do haseł smsowych i jednorazowych metody autoryzacji, która usprawni pracę na urządzeniach mobilnych, użytkownik będzie miał dostęp wyłącznie do operacji nie wymagających potwierdzania np. spłata karty kredytowej, założenie lokaty itp. lub świadomie z niej zrezygnuje, np. przelew do odbiorcy zdefiniowanego.
.
Na pewno można to tłumaczyć względami bezpieczeństwa (o czym wspominałem wyżej), ale też nie można nie zauważyć kilku rzeczy:
1. Użytkownik niekoniecznie musi się logować do mobilnej wersji systemu transakcyjnego z tego samego urządzenia na które przychodzą hasła SMS’owe…
2. Wprowadzenie „alternatywnej do haseł smsowych i jednorazowych metody autoryzacji” wydaje się…
Bo albo będzie się wiązać z dodatkową aplikacją instalowana na urządzeniu – niepraktyczne, „zabija” całą idee logowania do mobilnej wersji z dowolnego urządzenia, bądź wprowadzenia rozwiązań typu token – co jest dość niewygodne i niepraktyczne – zmusza do noszenia kolejnego urządzenia…
.
Troszkę natomiast zastanawia fakt, czemu przy korzystaniu z wersji mobilnej nie można korzystać z autoryzacji za pomocą kodów jednorazowych, z których to korzysta jeszcze część użytkowników…
Kody jednorazowe (kartka z nimi) jak by nie patrzeć, znajduje się „poza urządzeniem mobilnym”, tak jak telefon (hasła SMS’owe) znajduje się poza komputerem…
Być może, chodzi o to, by nie promować tej metody (kody jednorazowe) wśród użytkowników, i konsekwentnie pozwolić jej „wyginąć” (czemu zapewne również służą wprowadzone już jakiś czas temu opłaty za karty z kodami jednorazowymi)
.
W każdym razie, na obecną chwilę można wykonywać przelewy zdefiniowane (do odbiorców zdefiniowanych), jeśli nie mamy dla nich ustawionej autoryzacji za pomocą kodów/haseł SMS’owych…
Oprócz tego, obecnie system umożliwia:
W ramach działu RACHUNKI:
- sprawdzać na bieżąco stan swoich środków zdeponowanych na rachunkach,
- przejrzeć listę operacji (historię) na rachunkach,
- wykonywać przelewy do zdefiniowanych wcześniej odbiorców,
- sprawdzać blokady oraz zawieszenia na rachunkach,
- sprawdzać listę operacji zaplanowanych na rachunkach,
- weryfikować zlecenia stałe,
- wykonywać zdefiniowane doładowania telefonów.
W ramach działu KARTY:
- weryfikować szczegóły kart debetowych jak i kredytowych,
- sprawdzać aktualne limity kwotowe jak i ilościowe,
- spłacać karty kredytowe,
- sprawdzać operacje bieżące oraz blokady na kartach.
W ramach działu KREDYTY:
- weryfikować szczegóły przyznanych kredytów,
- sprawdzać historię operacji.
W ramach działu INWESTYCJE:
- sprawdzić posiadane fundusze inwestycyjne, papiery wartościowe,
- sprawdzić operacje zaplanowane oraz zlecenia stałe,
- sprawdzać historię funduszy inwestycyjnych,
- sprawdzać historię papierów wartościowych (historia zleceń, transakcji, finansowa).
- weryfikować listę i parametry LOKAT strukturyzowanych.
W ramach działu LOKATY:
- sprawdzać aktualnie posiadane lokaty,
- zrywać oraz zakładać nowe lokaty.
W ramach Oferty dla Ciebie:
- sprawdzać oferty specjalne przygotowane specjalnie dla Ciebie.
.
Na koniec jeszcze krótki film opublikowany przez mBank, pokazujący jak wykonać przelew (zdefiniowany) z poziomu wersji „lajt” systemu transakcyjnego:


- Wtyczka BackWPup w wersji 5.x to doskonały przykład, jak wylać dziecko z kąpielą i z relatywnie świetnego narzędzia zrobić właściwie bezwartościowego gniota - 1970-01-01
- Testowy przelew w Bitcoinach z najniższą prowizją, czyli krótka historia o tym, jak zamroziłem BTC na (ponad) rok - 1970-01-01
- Nowy system kopii zapasowych w Home Assistant 2025.1 to zapewne krok w dobrym kierunku, ale zdecydowanie przedwczesny - 1970-01-01