W serwisach oferujących mapy jako usługę cały czas coś się dzieje, i w większości przypadków to „coś” sprowadza się do wprowadzania opłat, bądź podwyżek, gdy takie opłaty już są. Oczywiście jeśli mowa o mapach, to wielu zapewne od razu powie Mapy Google. Ale jeśli mowa o rozwiązaniach wykorzystywanych przez deweloperów, zwłaszcza pilnujących wydatków, sporą popularnością cieszy się usługa Mapbox. Niestety i tu pojawiły się zmiany, i w najnowszej wersji (Mapbox GL JS v2) usługa przestała być open source (BSD), pojawiły się limity i opłaty.

I choć limit bezpłatnych wywołań mapy to obecnie 50 000 odsłon (inicjacji skryptu/biblioteki), co w wielu przypadkach oznacza brak opłat, to dla niektórych oznaczać może spore wydatki (od 4 $ za każde kolejne 1 000 wywołań).

W takim przypadku pewne było, że tylko kwestią czasu jest, gdy pojawi się jakaś alternatywa. I tak powstał projekt MapLibre GL, opierający się na Mapbox GL JS (mapbox-gl-js), dzięki czemu jest duża szansa, że oprogramowanie to będzie regularnie rozwijane, i będą pojawiać się w nim nowe rozwiązania.

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk