Przez ponad 10 lat prowadzenia działalności gospodarczej w Urzędzie Skarbowym nie musiałem się osobiście pojawiać (no dobra, może na początku, niektóre deklaracje trzeba było na papierze składać), bo nawet jak „coś się działo”, to najczęściej udawała się wszystko wyjaśnić przez telefon czy e-mail. Ale mam świadomość, że nie każdy ma takie szczęście, a i mnie ono też – odpukać – może kiedyś opuścić. Dlatego cenię wszelkie inicjatywy pozwalające kontaktować się m.in. z administracją skarbową zdalnie, najlepiej przez internet. Stąd z zainteresowaniem przeczytałem o starcie e-Urzędu Skarbowego, do którego zalogujemy się m.in. za pomocą Profilu Zaufanego czy też e-Dowodu.

Na razie to jeszcze nie jest pełnoprawny oddział Urzędu Skarbowego, ale już teraz, od 1 lutego, możemy za pomocą platformy e-Urząd Skarbowy uzyskać informacje na temat swojej działalności, mamy integrację z usługę e-PIT oraz e-mikrofirma. Dowiemy się o nałożonych na nas mandatach, czy złożymy w  formie elektronicznej niektóre pisma. Dla mnie całkiem ciekawie prezentuje się opcja płatności za niektóre zobowiązania podatkowe (m.in. PIT i VAT) przez internet, bo to oznacza, że może będzie można zrobić to z karty kredytowej, i być może bez prowizji. Ale to sprawdzę przy najbliższej okazji, gdy tej „przyjemności” nadejdzie czas… ;-)

Przy okazji warto wspomnieć o możliwości wyłączenia opcji logowania się do serwisu za pomocą danych podatkowych (PESEL lub NIP i do tego przychód z poprzedniej deklaracji rocznej). Robimy to w ustawieniach konta, z tym gdzie znajdziemy opcję „twoje dane podatkowe” (ustawienia w e-Urząd Skarbowy), oraz „możliwość logowania danymi podatkowymi” (ustawienia w Twój e-PIT). Sugeruję zrobić to w obu miejscach.

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk