Osoby fizyczne mogą już od dziś [2009-04-09] składać PIT-37 przez internet bez potrzeby posiadania elektronicznego podpisu kwalifikowanego.

Oznacza to, że Ci którzy nie złożyli jeszcze PIT’a za rok 2008, mogą to zrobić przez internet, bez wychodzenia z domu.
(Oczywiście, nie wszyscy, ale to już zapraszam na stronę ministerstwa)

Pit składamy za pomocą specjalnie przygotowanego interaktywnego dokumentu PDF do pobrania ze strony e-deklaracje.gov.pl

By móc skorzystać z tej drogi rozliczenia z Urzędem Skarbowym potrzebujemy zainstalować Adobe Reader 8.1.4 lub nowszy, i odpowiednią wtyczkę, lub zainstalować specjalną aplikacje desktopową.


Wszystkie potrzebne programy jak i informacje znajdziemy na stronie e-deklaracje.gov.pl w dziale formularze oraz do pobrania.

Jest to na pewno krok w dobrym kierunku. Zobaczymy jak będzie to wyglądało w działaniu.

Notka informacyjna ze strony e-deklaracje.gov.pl [2009-04-09]:

Uruchomienie usługi składania zeznania PIT-37 bez podpisu elektronicznego weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym.

Ministerstwo Finansów uruchomiło usługę składania zeznań drogą elektroniczną bez konieczności podpisywania podpisem elektronicznym weryfikowanym certyfikatem kwalifikowanym.

Nowa usługa skierowana jest do podatników składających zeznania roczne PIT-37, w tym dla osób rozliczających się wspólnie z małżonkiem. W tym przypadku małżonek składającego zeznanie musi upoważnić go do złożenia zaznania w jego imieniu. Pełnomocnictwo przesyła się w formie papierowej na druku UPL-1 do właściwego naczelnika urzędu skarbowego (urząd, gdzie podatnik ma obowiązek składania dokumentów rejestracyjnych). Jeśli pełnomocnictwo jest bezterminowe, nie trzeba wysyłać go ponownie w kolejnych latach. Będzie ono skuteczne, aż do odwołania (drukiem OPL-1).

Ministerstwo Finansów chcąc zapewnić bezpieczeństwo świadczonej usługi, wprowadziło bezpłatny podpis elektroniczny oparty na unikatowych cechach podatnika: nazwisko, imię, data urodzenia, numer NIP i PESEL (o ile posiada) oraz kwota przychodu określona w zeznaniu rocznym lub rozliczeniu podatnika złożonym za 2007 rok (w przypdaku pierwszego rozliczenia należy wpisać kwotę przychodu równą 0).

Dowodem i potwierdzeniem terminu złożenia zeznania podatkowego jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które każdy użytkownik systemu otrzyma po prawidłowym wypełnieniu i przesłaniu formularza zeznania.

Ważne jest, aby pamiętać, że korekty zeznania należy składać drogą papierową.

W celu wysłania PIT-37 bez podpisu kwalifikowanego należy:

1. Zapoznać się z instrukcjami.

2. Pobrać i zainstalować oprogramowanie Adobe Reader oraz wtyczkę (plugin).

3. Pobrać interaktywny formularz PIT-37

4. Wypełnić formularz i wysłać dane z formularza.

Można też skorzystać ze specjalnej aplikacji desktopowej upraszczającej proces korzystania i instalowania formularzy interaktywnych. Oba mechanizmy gwarantują możliwość wysłania PIT-37 przez internet.

W najnowszej wersji (moim zdaniem chyba najlepszego z bezpłatnych, a może i nie tylko…) programu do rozliczania PIT’ów firmy IPS dodano obsługę wysyłania PIT’ów przez internet bez podpisu elektronicznego w ramach projektu e-deklaracje.gov.pl, tym samym możemy to zrobić bezpośrednio z tego programu, co na pewno ucieszy wiele osób, bo uprości i przyspieszy jeszcze bardziej proces składania zeznania podatkowego za rok 2008 przez Internet.

Najnowszą wersje programu można pobrać ze strony producenta, pit.dobry.pl

Dla całościowej informacji, jeszcze film pokazujący podpisanie ustawy przez Prezydenta RP dnia 2009-04-07:

.

Na e-deklaracje.gov.pl pojawiły się pierwsze dane dotyczące ilości wniosków PIT-37 złożonych przez Internet, bez elektronicznego podpisu kwalifikowanego:

08.05.2009 r.,

Ponad 89 tys. podatników złożyło zeznania podatkowe drogą elektroniczną

Ponad 89 tysięcy podatników skorzystało z możliwości złożenia zeznania podatkowego za 2008 rok drogą elektroniczną.

W kwietniu 2009 r. Ministerstwo Finansów uruchomiło usługę składania zeznań drogą elektroniczną bez konieczności opatrywania bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu . Nowa usługa skierowana była do podatników składających zeznania roczne PIT-37 za 2008 rok, w tym dla osób rozliczających się wspólnie z małżonkiem.

Jak wskazuje raport z dnia 4 maja, nowa usługa cieszyła się bardzo dużym powodzeniem. Prawie 77 tys. zeznań złożono bez podpisu kwalifikowanego, a tylko ok. 1.5 tys. z podpisem elektronicznym.

Najwięcej elektronicznych zeznań PIT-37, ponad 27 proc., złożono w województwie mazowieckim.

Dla porównania; w 2008 roku z możliwości złożenia zeznań rocznych drogą elektroniczną skorzystało 419 podatników.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk