Wczoraj wieczorem moje strony oparte o CMS WordPress (m.in. za pośrednictwem InfiniteWP) zaczęły zgłaszać nową aktualizację głównego silnika, czyli publicznie dostępną nową wersję WordPressa, oznaczoną numerkiem 4.0…

WordPress 4.0 „Benny”

Nowy WordPress nazywa się „Benny”, i zgodnie ze zwyczajem – tak i tym razem nazwa wydania pochodzi od jazzmana, „Króla Swingu”, czyli Benjamina Davida „Benny” Goodmana.

wordpress_4-0_benny_baner

Aktualizacja WordPressa do 4.0

Wprawdzie nie wszędzie dokonałem jeszcze aktualizacji – nie tylko ze względu na to, że na razie dostępna jest tylko wersja angielska (US), co raczej by przetestować działanie współpracujących wtyczek… Zwłaszcza na bardzie złożonych serwisach, jak choćby sklep na WooCommerce… I to mimo, że wcześniej na niektórych stronach aktualizowałem system na bieżąco, do wersji rozwojowych/bata.

Tam gdzie liczy się stabilność, ale nie ma aż tak dużo opcji do sprawdzenia/przetestowania takiej aktualizacji dokonałem już wczoraj, do stabilnej/finalnej wersji 4.0 WordPressa.

Sama instalacja przebiegła – jak zazwyczaj – bezproblemowo, choć troszkę zaskoczyła mnie konieczność ponownego zalogowania się do panelu zarządzania po zakończeniu aktualizacji. Zazwyczaj co najwyżej trzeba było potwierdzić aktualizację struktury bazy danych – czego tym razem akurat nie było.

WordPress 4.0 przynosi kilka nowości w sposobie zarządzania treścią

Nowości sporo, choć jak zwykle to bywa – większość „ukryta pod maską”… Ale jest też kilka zmian które powinny usprawnić zarządzanie strona, jak i pisanie postów…

Wybór języka w instalatorze i możliwość zmiany języka w ustawieniach, już po instalacji

Wcześniej by zmienić język trzeba było edytować plik „wp-config.php”, teraz wystarczy wybrać podczas instalacji język, który można ew. później zmienić (oczywiście z dostępnych) w ustawieniach:

wordpress_4-0_ustawienia-ogolne_jezyk

Zmiany w bibliotece mediów

Sporych zmian doczekała się również biblioteka mediów… Zarówno jeśli chodzi o podgląd całej biblioteki:

wordpress_4-0_biblioteka-mediow01

Jak i poszczególnych, konkretnych grafik – mamy teraz możliwość przechodzenia między poszczególnymi grafikami za pomocą strzałek znajdujących się w prawym górnym rogu:

wordpress_4-0_biblioteka-mediow02

Dynamiczny rozmiar okna edycji posta, pływająca belka edycyjna

Teraz okno (pole) gdzie piszemy treść posta automatycznie ustawia swoją wysokość zależnie od treści… A dodatkowo belka służąca m.in. do formatowania tekstu pływa swobodnie nad treścią, przewijając się razem z oknem – tak, że zawsze mamy do niej łatwy i szybki dostęp.

Podgląd multimediów bezpośrednio w edytorze treści

Do wersji 4.0 podgląd multimediów, np. filmów z YouTube mieliśmy tylko na ekranie podglądu postu. Teraz wystarczy wkleić link np. z YouTube, by uzyskać jego automatyczny podgląd również w edytorze:

wordpress_4-0_post-edytor-youtube01

Choć z jakiś przyczyn mamy tu pewną niekonsekwencje, i podgląd dotyczy tylko sytuacji gdy wklejamy „linka”. Gdy wklejamy kod „do wklejenia” (embed) nadal zobaczymy tylko zaślepkę:

wordpress_4-0_post-edytor-youtube02

Nowy instalator pluginów

Zmiany znajdziemy również w instalatorze pluginów. Mamy „kafelki”, lepiej wyeksponowane oceny (gwiazdki), ogólnie przyjemniej:

wordpress_4-0_instalator-wtyczek

Ustawienia widgetów w ekranie personalizacji szablonu

Również ekran personalizacji szablonów doczekał się lekkiej modyfikacji, a konkretnie pojawiła się możliwość zarządzania widgetami podczas przygotowywania (bądź tylko podglądu) nowego wyglądu strony:

wordpress_4-0_wyglad-personalizacja-widgety

Pozostałe zmiany…

Oczywiście to nie jedyne zmiany, bo jak zwykle jest ich dużo więcej – choć większość jest „pod maska”, a więc przeciętny użytkownik nawet ich nie zauważy… ;-)

Warto jeszcze może wspomnieć o aktualizacji zewnętrznych bibliotek:

  • TinyMCE 4.1.3
  • jQuery 1.11.1
  • MediaElement 2.15

PS. Jak widać – strona działa, a więc i aktualizacja się udała… :-)

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk