Przez moje ręce przewinęło się już całkiem sporo egzemplarzy Raspberry Pi, raczej nie zanosi się też bym szybko miał porzucić Malinę – ale nie oznacza to, że nie można rozejrzeć się za jakąś alternatywą, czy „współpracownikiem” dla Raspberry Pi.
Dziś chciałby z Wam przyjrzeć się BeagleBone Black – pierwotnie wpis o tym urządzeniu powstał już jakiś czas temu, ale swoje przeleżał „w poczekalni”, więc przy okazji publikacji został lekko odświeżony/zmodyfikowany – choćby dlatego, że pojawiła się m.in. wersja C (revision C) płytki …
Spis treści w artykule
BeagleBone Black
To co od razu rzuca się w oczy – poza czarnym laminatem i innym układem elementów – to spora ilość złączy GPIO, ale o tym więcej za chwilę – najpierw:
Parametry techniczne
BeagleBone Black jest zdecydowanie mocniejszą jednostką niż Raspberry Pi – znajdziemy tu m.in szybszy procesor i pamięć RAM. Dla wielu istotnym elementem będzie również wbudowana pamięć flash (4GB), a także bogaty zestaw złączy (pinów) GPIO:
- Procesor: Sitara AM3358BZCZ100 1GHz ARM Cortex-A8
- Grafika: SGX530 3D
- RAM: 512MB 800MHz DDR3L
- Wbudowana pamięć: 4GB 8-bit eMMC (flash)
- Dodatkowa pamięć: gniazdo kart microSD
- LAN: 10/100 Mbit
- Wyjście wideo: HDMI 1280 x 1024 (microHDMI), 1920 x 1080 EDID
- Audio: stereo za pośrednictwem portu HDMI
Wymagania dotyczące zasilania nie odbiegają od tych z Raspebrry Pi, i z powodzeniem możemy skorzystać z tego samego zasilacza:
- 460mA, 5V
Na laminacie (~86,4 x 53.3) znajdziemy również takie elementy jak:
- Przyciski odpowiadające za zasilania, reset urządzenia (łącznie 3: reset, power, boot)
- Port USB + microUSB
- Gniazdo zasilania (+ możliwość zasilania z USB/microUSB, jak i piny zasilania bateryjnego)
- Diody LED (zasilanie/LAN + 4 programowalne)
A także:
McASP0, SPI1, I2C, GPIO (65), LCD, GPMC, MMC1, MMC2, 7 AIN(1.8V MAX), 4 Timers, 3 Serial Ports, CAN0, EHRPWM(0,2),XDMA Interrupt, Power button, Expansion Board ID
Oprogramowanie
Siła Raspberry Pi nie kryje się tylko w cenie czy portach GPIO, które możemy właściwie dowolnie zaprogramować, ale również w szerokim wachlarzu zastosowań, na co wpływ ma dostępność oprogramowania – w tym systemów operacyjnych.
Nie inaczej jest w przypadku BeagleBone Black – tu również nie powinniście narzekać na brak dostępnego oprogramowania, choć oczywiście w większości będą to różne dystrybucje Linuxa, m.in.:
- Debian
- Angstrom
- Android
- Ubuntu
- FreeBSD
- ArchLinux
- Gentoo
- Cloud9 IDE
Cena
Niestety większa moc to większa cena, dlatego chętni na zakup BeagleBone Black muszą przygotować się na wydatek większy niż w przypadku Raspberry Pi model B – nie będzie to 35, a raczej 50-60$ – ale jak to mówią: coś za coś, i zwłaszcza osoby planujące bardziej złożony/rozbudowany system, z dużą ilością podłączonych sterowników, czujników i innych urządzeń powinni się zastanowić, czy nie opłaca się ponieść tych dodatkowych kosztów początkowych… ;-)
Więcej informacji o BeagleBone Black znajdziecie na stronie projektu, oraz na stronie eLinux.org
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01
Czy to jest lepsze od maliny? Na [SPAM] jeden i drugi wisi w podobnej cenie. Nie mogą znaleźć sensownego porównania. Czy jeden sprzęt przewyższa drugi pod względem funkcjonalności?
Malina na pewno jest (naj)tańsza, i zarazem najpopularniejsza… Pozostałe płytki – a ostatnio jest ich coraz więcej – najczęściej oferują lepsze parametry, ale i kosztują więcej. Wszystko zależy od potrzeb…
PS. Mam nadzieje, że to nie „SPAM reklama” i nie będę musiał kasować/modyfikować komentarza