Na początku plan zakładał, że testy zrobi kolega, i tylko podzieli się wynikami ze mną, a ja z Wami…
Niestety okazało się, że karty SIM UBDI od Aero 2 są dość kapryśne jeśli chodzi o sprzęt (z tego co mówił m.in. kolega – wymagana m.in. obsługa „3G” (w uproszczeniu) w paśmie 900MHz) i nie ze wszystkimi telefonami/modemami działają…
Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że obecnie wydawane są tzw. „nowe karty”, z którymi jest jeszcze większy problem, gdyż mają zablokowane „połączenia głosowe” po stronie samej karty SIM…
Skutkuje to tym, że z obsługi odpadły kolejne modele telefonów i modemów…
.
Spis treści w artykule
- 1 Karta SIM…
- 2 Telefon…
- 3 Modem…
- 3.1 Na początek test za pomocą dostarczonej standardowo z laptopem aplikacji „Toshiba Wireless Manager”
- 3.2 W tym wypadku trzeba było sięgnąć po Oczywiście dalej można korzystać z bardziej rozbudowanego programu, a mianowicie „Top_netInfo”.
- 3.3 Pobierz konfigurację Top_netInfo dla „Bezpłatny Dostęp do Internetu” od Aero 2
- 4 Szybkość…
- 5 Podsumowanie…
Karta SIM…
Karta SIM jest dystrybuowana w formie micro SIM, więc bez docinania można jej użyć w urządzeniach wspierających ten format…
Na szczęście ze standardowego „blankietu”, w którym ją dostajemy można wyłamać ją w pełnym (standardowym) rozmiarze:
Jak widać, karta już nieźle pokiereszowana, mimo, że ma niecały miesiąc, i większość czasu przeleżała w szufladzie u kolegi…
Wygląda gorzej, niż niejedna często przekładana karta, o znacznie dłuższym stażu…
Więc albo te karty są wykonane z wyjątkowo „delikatnych” materiałów, albo po prostu ta miała pecha – i któryś z telefonów potraktował ją wyjątkowo surowo… ;-)
[AKT 20120504 START]
Zwłaszcza, że moja mimo znacznie dłuższego stażu wygląda całkiem OK – ale jest używana tylko w modemie…
[AKT 20120504 KONIEC]
.
Telefon…
Kolega testował na kilku telefonach, które miały robić za modem, niestety na wielu z nich nie udało mu się połączyć…
Zapewne po części wynika to z faktu, że nie wszystkie telefony obsługiwały „3G” (w uproszczeniu) na 900MHz, a po części z faktu „mniej typowej” konfiguracji karty SIM – z zablokowanymi połączeniami głosowymi, co może zmylić telefon, że karta jest zablokowana lub znajduje się poza zasięgiem sieci…
Ogólnie nim nowszy telefon, tym większa szansa, że się uda…
Np. Nokia E51 nie działa, a Nokia E52 już tak…
.
Modem…
W końcu karta trafiła do mnie, bym przetestował ją na swoim laptopie, Toshiba Portégé R700-1G0 z wbudowanym modemem Ericsson F3607GW.
Na początek test za pomocą dostarczonej standardowo z laptopem aplikacji „Toshiba Wireless Manager”
Oczywiście stworzyłem nowy profil, z następującymi ustawieniami:
APN: darmowy
(Najczęściej spotykany jest APN: internet)Użytkownik: [puste] Hasło: [puste]
Są to ustawienia APN dla UBDI.
.
Niestety, oprogramowanie nie potrafiło wyświetlić przycisku „Połącz”, gdyż zapewne jak niektóre telefony – cały czas próbowało zalogować kartę do sieci:
Wyszukiwanie sieci.
Może to chwilę potrwać w zależności od warunków sieci.
.
[AKT 20120504 START]
Jak napisał dziś w komentarzu Brennt, nowe wersje Toshiba Wireless Manager radzą sobie już z Aero2/BDI całkiem sprawnie… Nawet w ramach testu ponownie zainstalowałem aplikację – i faktycznie wszystko działa….
Choć dalej trzeba na początku stworzyć i ustawić nowy profil sieciowy dla usługi Aero2, gdyż aplikacja nie ma go „w standardzie”:
.
Po tej operacji połączenie działa bezproblemowo…
[AKT 20120504 KONIEC]
.
W tym wypadku trzeba było sięgnąć po Oczywiście dalej można korzystać z bardziej rozbudowanego programu, a mianowicie „Top_netInfo”.
Za jego pomocą – po dokonaniu kilku zmian w ustawieniach – udało się uzyskać połączenie:
.
W związku z prośbami o informacje na temat zmian w konfiguracji/ustawień programu Top_netInfo zamieszczam swój podstawowy plik konfiguracyjny:
Pobierz konfigurację Top_netInfo dla „Bezpłatny Dostęp do Internetu” od Aero 2
Jest to plik z podstawowymi ustawieniami, na których działa usługa BDI.
W przypadku gdy zdecydujesz się na stałe używanie programu, warto przejrzeć opcje, i dostosować opcje programu do swoich potrzeb…
.
Szybkość…
Przypomnę tylko, że wg. regulaminu, oraz przetargu ogłoszonego przez UKE, szybkość Internetu w ramach usługi UBDI powinna wynosić:
prędkość downlink w ramach dostępu nieodpłatnego dla jednego użytkownika będzie na poziomie nie mniejszym niż 128 kb/s i nie większym niż 256 kb/s, w ciągu pierwszych 12 miesięcy od deklarowanej daty rozpoczęcia świadczenia usługi, oraz nie mniejszym niż 256 kb/s i nie większym niż 512 kb/s w okresie kolejnych 24 miesięcy
.
Kilka przeprowadzonych testów wykazało raczej stabilną szybkość:
Prędkość pobierania (Download): 0,24Mb/s (~240Kb/s)
Prędkość wysyłania (Upload): 0,21Mb/s (~210Kb/s)
Czyli jak najbardziej zgodną z obecnie obowiązującymi ustaleniami…
.
Podsumowanie…
Mimo sporych problemów ze znalezieniem odpowiedniego urządzenia, i uruchomieniem usługi – gdy już to się udało, usługa działa raczej poprawnie, co oczywiście na razie może wynikać z zapewne małego obciążenia sieci…
Może demonem szybkości nie jest, ale do przeglądania stron WWW, czy korzystania z poczty e-mail w zupełności wystarczy…
.
Można też mieć nadzieję, że po ostatnich komunikatach ze strony UKE, uda się coś zrobić by karty SIM lepiej współpracowały z ogólnodostępnymi na rynku urządzeniami, tak jak to jest w wypadku usług świadczonych komercyjnie…
rozszerzenie listy modemów współpracujących z kartą SIM.
Bo bez tego, ciężko będzie mówić, że jest to usługa „powszechna”, a konieczność zakupu ew. kolejnego (współpracującego) modemu może podważyć jej „bezpłatność”
.
[Aktualizacja 2011.09.02]
Zaktualizowałem link do opisu usługi na stronie Aero 2, gdyż został zmieniony adres strony z:
na:
.
[Aktualizacja 2011.09.13]
Zaktualizowałem linki, gdyż ponownie zmieniły się adresy stron i dokumentów związanych z usługą…
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01
wszystko się zgadza z wyjątkiem … samej karty :)
raczej leżąc w szufladzie sama karta nie traktowała się długopisem (długopisami, bo dwa kolory chyba…), więc ten fragment testu jest w rzeczy samej nierzetelny!
pzdr
Nie wiem gdzie na niej widzisz długopis… Ale nawet jak by – to szuflady mają to do siebie, że w nich też są długopisy… I czasem jakiś kontakt może być… ;-)
Ale jeśli chodzi o te ślady na stykach od chipa, to mimo, że na zdjęciu może to wyglądać na długopis, to tak nie jest… Choć przyznam, że faktycznie wygląda podobnie…
Ps. Zresztą, tak jak pisałem – opierałem się tu na słowach kolegi, którego znam na tyle, że mogę uznać, że mi nie kręcił… Choćby dlatego, że nie miał powodu.
Moja karta SIM wygląda całkiem OK, ale może dlatego, że chyba tylko raz była wyjmowana, i nie z telefonu a z laptopa – a tam jest całkiem inny system mocowania karty – dużo z racji dostępnego miejsca dużo praktyczniejszy… A może dlatego, że jest z innej partii…
bez jaj… karta jest zniszczona i tyle! wszystko da się zniszczyć… dokładnie!
płyta CD noszona w kieszeni spodni bez „opakowania” ulegnie zniszczeniu, jednak nikt rozsądny nie nosi w taki sposób płyt! (choć na początku wprowadzania CD na rynek entuzjastycznie pisano, że są niezniszczalne! :) )
karta sim to delikatny przedmiot jest, styków nie należy paluszkami nawet dotykać (podobnie, jak bańki żarówki…), a ta przedstawiona na zdjęciu przeżyła wiele złego… niestety, nie jest foolproof! (bez urazy) i nie możesz pisać o złej jakości kart sim aero2 (do wielu rzeczy można się w przypadku aero2 przyczepić ale pisanie o złej jakości jest pozbawione rzetelności)
pzdr
Wiesz mi, że ta karta może wbrew temu jak wygląda – nie przeżyła nic niezwykłego… Kilka(naście) przełożeń do różnych telefonów… Normalna sprawa – choć w telefonach też bywają różne gniazda, i niektóre są lepiej, a inne gorzej wykonane/zaprojektowane…
To co widać na styku to właśnie efekt kontaktu z gniazdami na karty SIM w telefonie… Tam naprawdę nie ma śladów po długopisie…
Do tego, czas jaki zajęło jej uzyskanie takiego a nie innego wyglądu do długich nie należał, i jak napisałem – mam kilka kart „śmieciowych”, z którymi nikt się nie cacka – i mimo upływu znacznie dłuższego okresu (niektóre) wyglądają lepiej…
Napisałem też, że albo karta wykonana z kiepskiej jakości materiałów (zdarza się często, również np. w przypadku kart płatniczych – niektóre żyją godnie swoje 3 lata, a niektóre już po krótkim okresie wyglądają nieciekawie), albo ta miała pecha – przy czym ten pech nie polegał na tym, że znalazła się np. w słoiku z gwoździami…
może z gwoździami nie… :)
dałem dziecku memu długopis czarny tradycyjny (BIC) i śmieciową kartę, efekt zabawy (próba pisania po stykach) identyczny jak na twoim foto jest!
poza tym test i reszta ok! co do fonów, problem największy (dziwne) mają Nokie z symbianem na pokładzie;
pzdr
pawelarc
(niestety aero2 do dnia dzisiejszego nie zrealizowało „wezwania” UKE z sierpnia ub r dotyczącego opublikowania listy modemów zgodnych…)
Wiem, że może i wygląda to jak długopis – ale to tylko kwestia światło/cień, akurat tak wyszło na zdjęciu…
To, że jest tam kratka wynika z tego, że do jednych telefonów kartę wkłada się „pionowo” a do innych „poziomo”.
Okres „w szufladzie” karta spędziła (w większości) w opakowaniu na karty pamięci (konkretnie SD/microSD)
Być może, jest to też kwestia z której partii pochodzi karta…
Co do problemów z Aero2/BDI na Symbianie, to chyba tylko „złudzenie”, które może wynikać z tego, że Symbian to taki pierwszy (popularny) smartfon, i sporo osób korzystających z BDI (bo raczej świadomość istnienia usługi jest w dużej mierze ograniczona do osób bardziej „w temacie”) ma te telefonu, często już jako starsze/zapasowe – i tam ląduje karta BDI by zrobić z tego np. HotSpot dla swojego głównego telefonu…
A z testów na kilku telefonach/Symbianach wynika, że radzą sobie OK, i bardziej jest to kwestia obsługiwanych przez telefon (sprzęt) technologi (tryb/częstotliwość) niż samego Symbiana – i siłą rzeczy, Symbian (zwłaszcza starsze wersje) częściej jest na starszym sprzęcie (nieobsługującym sprzętowo wymaganych trybów/częstotliwości) niż np. Android – zdecydowanie nowszy system, spotykany na (dużo) nowszych telefonach…
Przykład z wczoraj (mini mobilny HotSpot):
E51 – niestety, nie działa BDI (brak obsługi odpowiednich technologii/częstotliwości)
E52 – działa, bo telefon obsługuje odpowiednie technologie, na odpowiedniej częstotliwości…
Ogólnie, jak urządzenie wspiera HSPA+ 900 MHz (chyba popularniejsze) lub TD-LTE 2500MHz to karta powinna działać… Choć jest jeszcze kwestia (barku) logowania się do „usługi głosowej”, ale to w większości dotyczy (niektórych) programów do obsługi modemu na komputerze…
Sama usługa też powoli staje się coraz bardziej przyjazna potencjalnemu użytkownikowi – jak choćby możliwość załatwienia wszystkiego od ręki w jednym z punktów dystrybucji, formularz OnLine, czy wysyłka kart SIM za pośrednictwem poczty…
z Symbianem dziwnie sprawa wygląda…
nie jest to kwestia braku zalogowania do sieci (mimo niezalogowania właśnie spowodowanego wyłączeniem przez operatora usługi głosowej sprzęty pracujące na UMTS 900 z transmisją sobie radzą) tylko generalnie rozłączania transmisji po krótkim czasie… problemy tego rodzaju zgłaszają użytkownicy aero2 pracujący na telefonach symbianowych! (żeby jasne było, sam jestem wielkim zwolennikiem tego systemu a pierwszy mój symbianowy telefon (do dziś mam 2 sztuki) to SX1);
co do dostępności samej usługi BDI – cóż, myślę, że z powodu prowadenia przez operatora takiej a nie innej polityki usługa ta pozostanie (wbrew założeniom) elitarną… smutne to ale prawdziwe niestety!
pzdr
No jeszcze nadzieja w UKE, że… Bo chyba większość(?) zmian które miały miejsce (na plus, bo brak logowania do „usługi głosowej” (jako zmiana) to już zapewne pomysł samego operatora…), to kwestia/zasługa UKE…
Dlatego też m.in. u siebie napisałem sporo o Aero2, tak by dorzucić kolejny kamyczek do upowszechnienia wiedzy o tej usłudze… Dodatkowo już sporo znajomych (a przez nich – pośrednio – ich znajomych) „na kierunkowałem” na tą usługę… :-)
Również pozdrawiam…
co do modemu ericsson w laptopach toshiby, tez mialem ten problem, ale wystarczylo zainstalowac nowa wersje oprogramowania wireless manager i przycisk „połącz” sie pojawil
Faktycznie, najnowsze oprogramowanie Toshiby (i sterownik) do modemu działają już popranie z Aero2/BDi – choć wymaga to utworzenia nowego profilu (przynajmniej u mnie nie było w standardzie profilu dla Aero2/BDI z APN: darmowy)
Po utworzeniu i wybraniu profilu działa OK, choć:
1. W momencie gdy był robiony test aktualna wersja TWM (dla Toshiba Portege R700-1G0) nie radziła sobie z Aero2 – brak zasięgu/dostępu do usługi…
2. W późniejszym okresie nie testowałem już, bo przyzwyczaiłem się do top_netInfo…
A zarazem wywaliłem sporo „firmowych śmieci”, choć akurat sam Wireless Manager nie jest zły i został, choć nie aktualizowałem – nie używałem…
W każdym razie dzięki za info – na pewno komuś się przyda… Zaraz też zaktualizuje wpis… :-)
Hej.
>>>Patryk pisze:
>>>2012-05-04 o 14:51
jaka wersja TWM masz i jaką wersję sterownika 3g?
Mam laptopa toshiba r830.
Ja mam 6.5.1.2 (TWM) i niestety nie łaczy sie – cały czas szuka sieci.
z Topnetinfo działa ok.
TWM: CXP 901 4396/41 – 6.5.1.2 (R6B02)
Modem: F3607gw, drv: 5.28.4.0
A profil „darmowy” utworzyłeś i aktywowałeś w TWM?
Witam .
Mam modem Sony Ericsson PC 300 (HSDPA/UMTS/EDGE) który chodził na Orange , ale nie chce na aero2 , czy powinien działać ? Mam 3 letnią Toshibę Satelite .
Nie znam się na tym i proszę o pomoc .
Pozdrawiam
Jeszcze jedno , program do modemu to Wireless Manager wer. 5,0
Mi na starszej wersji niż 6.5.1.2 nie działało – tzn. brak zasięgu (karty BDI nie zgłaszają się jako głosowe) i tym samym brak przycisku „połącz”
Dlatego korzystałem z top_NetInfo i było wszystko OK.
Dzięki .
Pobrałem ten program ale nie wiem jak mam go skonfigurować ;-(
W tekście jest link do podstawowej konfiguracji, na której u mnie działa Aero2/BDI:
https://webinsider.pl/wp-content/uploads/aero2-bdi_ustawienia_top-netinfo.zip
Jest to konfiguracja minimalna – tzn. ustawione tylko tyle, ile jest potrzebne do działania tej usługi.
Później – jak już działa, i będziemy używać tego programu na stałe – można konfigurować kolejne, dodatkowe opcje – bo program ma naprawdę duże możliwości „dodatkowe”
Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z tej konfiguracji, to prawdopodobnie będziesz musiał w opcjach wybrać inny port COM/modem – właściwi dla Twojego systemu/komputera/modemu, i to właściwie „na start” wszystko…
winny sie tłumaczy ale karta tK WYGLADAJACA nie była normalnie traktowana.
złotej łopaty [Autor] nie przewidział na blogu, ale tobie należałaby się ewidentnie! :)
pzdr
pawelarc
„Tylko winny się tłumaczy” to chyba jedno z głupszych i pozbawionych sensu „powiedzonek”, a ta sama osoba gdy nie będzie „się tłumaczyła” to powiesz dla odmiany, że „kto milczy ten wyraża zgodę” (Qui tacet, consentire videtur)
Witam,
mam pytanie czy da się importować tę konfigurację do programu?
Jak chcę to wszystko wpisać ręcznie to nie wychodzi niestety.
Witam
Jeśli chodzi o top_netInfo to wystarczy plik z archiwum skopiować do katalogu:
https://webinsider.pl/wp-content/uploads/aero2-bdi_ustawienia_top-netinfo.zip
Jeśli chodzi o Toshiba Wireless Manager pewnie też dałoby się jakoś wyciągnąć ustawienia (rejestr, czy jakiś plik gdzieś), ale chyba szkoda zachodu – bo ustawień nie ma wiele:
https://webinsider.pl/wp-content/uploads/aero2-bdi_toshiba-wireless-manager_2012_ustawienia.png
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Miał może ktoś problem z błędem 734? Bo mimo dobrych ustawień mi taki błąd wyskakuje.
Ja bym zaczął od diagnostyki (kwerendy) modemu w systemowych właściwościach urządzenia/modemu (Menedżer urządzeń) – bo możliwe, że wystarczy przeinstalować/zainstalować sterownik od modemu…
Dzięki
Kwerendę sprawdziłem- wszystko działa sprawnie
Tak samo zmiana szyfrowania, wyłączenie opcji kilku połączeń i nic…
Niestety w internecie mało o tym jest, tak samo jak o tym modemie Ericssona…
Obawiam się, że niestety nie pomogą – bo nawet jak przyczyna jest jakaś błaha, to zdalnie ciężko to sprawdzić…
A z inną na tych ustawieniach (oczywiście poza APN i nazwą/hasłem) kartą (inny operator/usługa) próbowałeś może?
Właśnie sprawdziłem i niestety konfiguracja w Play zajęła mi 10 sec…
A zaczynając od podstaw, czyli:
Bo chyba gdzieś uciekły te informacje :-)
Ok.
System: Win7 Sp1
Modem: Ericsson H5231gw sterowniki od Toshiba Corp.
Oprogramowanie zamiennie: Toshiba Wireless Manager i Top Netinfo
A masz jakieś info o tym modemie? Bo Google nie bardzo…
Może on po prostu nie spełnia wymagań:
https://www.sklepy.[—].pl Strona autora programu (tak wiem, dziwna domena, ale to strona człowieka od Top_netinfo)
Ocenzurowałem adres, bo teraz pod nim leci błąd 404.