1 lipca (2021) weszły w życie nowe przepisy dotyczące szeroko rozumianego eCommerce (np. sklep internetowy) . Wprawdzie w mediach (i ogólnie internecie) w dużej mierze uwaga skupiła się na zakupach m.in. w serwisie AliExpress (będzie doliczany VAT, ktorego – wbrew informacjom podawanym m.in. przez różnej maści techopudelki – nie da się uniknąć, wybierając wysyłkę z EU). A tymczasem pakiet eCommerce to nie tylko zmiany w naliczaniu podatku VAT dla konsumentów robiących zakupy w chinach, ale też sporo zmian dla przedsiębiorców.

W celu zapoznania się ze zmianami, czy rozwiania ewentualnych wątpliwości warto zajrzeć do źródła, czyli dokumentu „Objaśnienia podatkowe z dnia 1 września 2021 r. w zakresie tzw. pakietu VAT e-commerce wprowadzonego ustawą z dnia 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1163)”, przygotowanego przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową.

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt objaśnień podatkowych do pakietu VAT e-commerce spotkał się z dużym zainteresowaniem. W toku konsultacji przedsiębiorcy wnioskowali o poszerzenie projektu o dodatkowe kwestie, zwłaszcza w obszarze fakturowania czy JPK. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom Ministerstwo Finansów opracowało  poszerzoną wersję objaśnień podatkowych – swoisty handbook dla przedsiębiorcy.

Na 97 stronach (ze wstępem ;-)) znajdziemy m.in. informacje na temat wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO), sprzedaży na odległość towarów importowanych (SOTI), roli operatorów interfejsów elektronicznych (PLATFORM), procedur szczególnych OSS i IOSS, szczególnej procedury dotycząca deklarowania i zapłaty podatku z tytułu importu
towarów (tzw. uregulowanie szczególne „USZ”). Do tego kilka przykładów wraz z omówieniem…

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk