eBook "Uspokój swoje finanse"

Pomysł na ten wpis zrodził się dość dawno temu, ale jakoś nie mogłem się zebrać, by go… zacząć. Bliski tego byłem na przełomie sierpnia i września, a to za sprawą urodzin jednego z serwisów, i akcji SnapUp, gdzie przez kilka(naście) dni „za grosze” można było kupić wiele fajnych przedmiotów za grosze (często dosłownie). Nie wyszło – znaczy się zakupy wyszły, wpis nie… ;-)

Jutro Święto Niepodległości, czyli 11.11 – i to chyba dobra okazja, by jednak wpis pojawił się „tuż przed”, bo ponownie szykuje się wysyp promocji. Oczywiście nie dlatego, że właściciele tych zagranicznych serwisów świętują nasze Święto Niepodległości – po prostu zbieżność dat, magia 11.11 i chyba chińskie święto „Singles’ Day/Guanggun Jie” (przynajmniej tak podaje Wikipedia).

Gdzie (najczęściej) robimy zakupy (z Chin)

Nie znajdziecie tu namiaru na sklepy gdzie robię zakupy spożywcze, bo te zazwyczaj robię na lokalnym targu (polecam), a od czasu do czasu w jednym z marketów (czasem trzeba). Będzie o internetowych serwisach, gdzie kupuje cześć elektroniki, zarówno użytkowej (np. niektóre telefony/smartfony, słuchawki), jak i tej do projektów DIY (np. różnego rodzaju czujniki, elementy elektroniczne).

A przynajmniej od tego się zaczęło – bo zauważyłem, że od jakiegoś czasu kupuje tam coraz więcej rzeczy, z naprawdę przeróżnych dziedzin mojego życia (np. drobne akcesoria kuchenne, akcesoria turystyczne, akcesoria foto, itp.), a zarazem często znajomi mnie pytają właśnie o te serwisy – czy kupuje, czy bezpiecznie, itp.

No to zaczynamy – jak zawsze kolejność nieprzypadkowa, a alfabetyczna:

AliExpress

AliExpress to prawdziwy gigant, należący do Alibaba Group, i skierowany na tzw. „rynek masowy” (w przeciwieństwie do serwisu Alibaba, gdzie raczej obowiązuje model B2B).

Jest to platforma, na której znajdziemy wielu sprzedawców – coś jak nasze Allegro, tyle że bez aukcji (zresztą na Allegro aukcje również stanowią obecnie margines). A wiadomo, że jak jest wielu sprzedawców, to jest też konkurencja, co sprawia, że czasem „za kilka groszy” można kupić prawdziwe perełki.

aliexpress_a3-level-user

Nie bez powodu, jest to obecnie mój serwis pierwszego wyboru przy zakupach bezpośrednio z Chin.

Płatność

W AliExpress z popularnych „w naszym kraju” (nie, nie ma za pobraniem ;-)) metod płatności znajdziemy m.in. płatność karta (Visa, MasterCard) oraz szybkie przelewy realizowane przez serwis Przelewy24:

aliexpress_platnosci_przelewy24

Więc raczej nikt, nie powinien mieć z tym problemu, zwłaszcza że z tego, co kojarzę, to da się zapłacić również przelewem „z poczty” (ale raczej to ostateczność, której nie polecam).

Wysyłka

Wysyłka, a konkretnie jej koszty to również duży atut opisywanych tuta serwisów, bo najczęściej jest bezpłatna, co ma nie małe znaczenie zwłaszcza przy zakupach drobnych/tanich przedmiotów, gdzie wysyłka np. na Allegro kosztuje więcej niż sam przedmiot.

Darmowe przesyłki są zazwyczaj nierejestrowane, ale zdarza się często, że w cenie przedmiotu otrzymujemy również bez dopłat przesyłkę rejestrowaną (jak nie za bez dopłat, to za 1-2 $ można dokupić).

Z doświadczenia wiem, a nie ma tygodnia, bym nie otrzymał przynajmniej kilku przesyłek, że naprawdę rzadko kiedy jakaś przesyłka nie dociera – nie pamiętam już, kiedy taka sytuacja miała miejsce, ale w razie czego jesteście chronieni (za chwilę o tym więcej).

Czas oczekiwania na przesyłkę zależy od wybranej formy dostawy, i zazwyczaj mieści się w przedziale 15-30 dni.

Bezpieczeństwo

Kolejny plus, to bezpieczeństwo. Jeśli przesyłka do Was nie dotrze, czy okaże się, że z zakupionym towarem/przedmiotem jest coś nie tak – zawsze możecie skontaktować się ze sprzedawcą, który najczęściej już na tym etapie zaproponuje Wam rozwiązanie problemu (zwrot części lub całości kosztów, ponowna wysyłka zamówienia), a jeśli tu nie znajdziecie nici porozumienia, to zawsze możecie skorzystać z drogi bardziej formalnej, korzystając z centrum nierozstrzygania sporów.

Sam korzystałem może z 2 czy 3 razy, zazwyczaj z powodu jakichś drobiazgów, typu wysłany niewłaściwy kolor, i za każdym razem byłem zadowolony z zaproponowanego przez sprzedawcę rozwiązania.

11.11 Global Shopping Festival

Jak pisałem na wstępie – okazją dla powstania tego wpisu jest zbliżający się 11 listopada, czyli seria kolejnych promocji.

W AliExpress z tej okazji możecie się spodziewać (zresztą nie ma co się spodziewać – wystarczy zajrzeć na stronę z listą promocji) zniżek na setki produktów, oraz licznych kuponów zniżkowych.


Banggood

Banggood tym różni się od AliExpress, że nie mamy tu do czynienia z platformą dla sprzedawców, a jest to konkretny sklep, konkretny sprzedawca.

Wybór produktów właściwie tak samo rozległy, jak w przypadku AliExpressod elektroniki, po akcesoria kuchenne i odzież (po drodze motoryzacja, foto, turystyka, a nawet artykuły wyposażenia wnętrz).

Z racji tego, że jest to jeden sprzedawca, to nie ma wewnętrznej konkurencji, co nie znaczy, że ceny są wyższe niż np. na AliExpress – przed zakupem warto sprawdzić/porównać, bo czasem taniej będzie w Banggood, a czasem w np. w AliExpress.

Płatność

W Banggood zapłacicie szybko i bezpiecznie za pomocą serwisu PayPal, a co za tym idzie – dodatkowo otrzymujecie wszystkie gwarancje jakie daje swoim klientom serwis PayPal.

Wysyłka

Wysyłka zależy od przedmiotu, zazwyczaj jest bezpłatna (przesyłka nierejestrowana), a za ok 5 zł możecie zmienić ją na rejestrowaną.

Czas dostawy podobnie jak w poprzednim serwisie, w granicach 7-25 dni (na te 7 dni to zbytnio się nie nastawiajcie, choć czasem się zdarza).

Bezpieczeństwo

Serwis oczywiście daje swoje gwarancje – w przypadku problemów warto się skontaktować z centrum obsługi klienta. Jest duża szansa, że już na tym etapie wszelkie problemy zostaną rozwiązane, choć musicie się liczyć – jak w większości serwisów – z koniecznością pokrycia kosztów przesyłki odsyłanego towaru (zwłaszcza w przypadku ubrań warto dokładnie sprawdzić rozmiarówkę).

Ale z racji tego, że płatność odbywa się za pośrednictwem serwisu PayPal, to możecie korzystać ze wszystkich przywilejów i gwarancji, jakie daje ten serwis swoim klientom.

SnapUp

Z serwisu korzystam rzadziej niż z AliExpress, ale po ostatnim SnapUp, który miał miejsce w sierpniu i wrześniu tego roku moja lista zakupów w serwisie znacznie wzrosła, i z tego, co widzę, coraz chętniej tutaj robię zakupy (choć raczej nie spodziewam się, że będzie to częściej niż AliExpress).

Że wymienię choćby kilka perełek, które udało mi się kupić:

 

banggood_9115-2wd-rc-monster-truck_sku200151

A tak to cudo prezentuje się na filmie nakręconym przez Banggod:

Niestety nie udało mi się kupić drona DJI Phantom 3 Advenced za 38 zł:

banggood_snapup_201509_gji-phantom3

Czy powerbanku i startera do samochodu w jednym, czyli BlitzWolf K3 400A za 38 zł (może za rok się uda).

Ale inni rodacy mieli więcej szczęścia – przynajmniej jeśli chodzi o te „główne promocje”:

banggood_snapup_201509_glowne-nagrody

11.11 SnapUp

No ale to było – a ważne to, że już jutro startuje kolejny SnapUp, i choć będzie to „impreza” z trochę mniejszym rozmachem niż urodzinowa (sierpień/wrzesień), to nie znaczy, że nie znajdziemy fajnych produktów na dobrych cenach:

banggood_snapup_20151111


eBay

eBay to serwis, od którego wszystko się zaczęło – to właśnie tu, ja i moim znajomi „stawialiśmy pierwsze kroki” jeśli chodzi o zagraniczne zakupy, konkretnie z Państwa Środka (Chin).

Obecnie eBay oddał palmę pierwszeństwa serwisowy AliExpress, ale cały czas regularnie tu zaglądam, bo często właśnie w serwisie eBay konkretny przedmiot można kupić najtaniej, co często wynika z tego, że jest to platforma aukcyjna (z opisywanych serwisów to właśnie eBay najbardziej przypomina Allegro), a więc rywalizują ze sobą różni sprzedawcy.

Płatność

Do niedawna w serwisie eBay mogliśmy płacić tylko za pośrednictwem serwisu PayPal, co wynikało z tego, że eBay i PayPal to była jedna firma.

Teraz – po rozdzieleniu serwisu eBay i PayPal na oddzielne firmy – doszły płatności kartą (Visa, MasterCard).

Wysyłka

Z wysyłką jest podobnie jak w poprzednich serwisach – część sprzedawców oferuje przesyłkę w cenie produktu, część będzie chciała od na 1-2 $. Czas realizacji również jest standardowy – jak na przesyłkę z Chin, czyli 14-30 dni.

Bezpieczeństwo

eBay oferuje swój program ochrony kupujących – 30 dni.

Oprócz tego dochodzi ochrona kupujących PayPal, a przy płatności kartą usługa Chargeback (dostępna we wszystkich miejscach, gdzie płacimy kartą).


GearBest

Serwis, w którym robię zakupy stosunkowo rzadko, gdyż zazwyczaj nie kupuję tu „drobiazgów”, tylko droższą elektronikę (droższe słuchawki, powerbanki czy telefony), ale i np. noże :-)

Płatność

GearBest obsługuje wszystkie najistotniejsze z mojego punktu widzenia formy płatności – PayPal i karty (m.in. Visa i MasterCard).

Wysyłka

Jeśli chodzi o koszty wysyłki również chyba bez zaskoczeń – wysyłka większości przedmiotów jest bezpłatna.

Bezpieczeństwo

Oprócz tego, co daje nam pokątność kartą lub za pośrednictwem serwisu PayPal – sklep daje nam 45 dni na ew. zwrot towaru w przypadku, gdyby coś z nim było nie tak (to poza standardową gwarancją, której zakres i okres zależy od kategorii produktu, ale w większości przypadków jest to 1 rok).

11.11 Sale

W serwisie GearBest również możecie szukać ciekawych promocji z okazji 11 listopada:

gearbest_20151111


Honorbuy

Honorbuy to serwis, nad którym się zastanawiałem czy umieszczać go w tym przeglądzie, bo zakupy robiłem z nim na razie chyba tylko 2 razy (m.in. Xiaomi Mi4i), więc ciężko uznać to za „często”.

Ostatecznie – ja widać – postanowiłem, że jednak powinien się pojawić w naszym zestawieniu, choćby dlatego, że warto tu zajrzeć, gdy szukamy np. jakiegoś markowego smartfona od firmy, która oficjalnie nie sprzedaje w Europie (np. Xiaomi, Meizu, OnePlus, ZTE).

Płatność

Płatność z tych bardziej popularnych metod w naszym kraju, to chyba „tylko” PayPal, co oczywiście ma swoje plusy.

Wysyłka

Serwis ten wyróżnia się na tle pozostałych wysyłką – co w dużej mierze wynika z tego, że znajdziemy tu w większości droższe produkty – która często realizowana jest za pomocą firm kurierskich, i najczęściej trzeba za nią dodatkowo zapłacić (nawet 39 $), ale czasem trafia się promocja i przesyłka nic nas nie kosztuje.

Przesyłka jest szybka – nawet 2-3 dni robocze w przypadku kuriera i wysyłki z magazynu w Unii Europejskiej.

Tak, mają magazyn w UE, w którym dostępna jest spora część sprzedawanych przedmiotów, a więc oprócz szybkiej przesyłki nie musicie obawiać się cła czy podatku VAT.

Bezpieczeństwo

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo zakupów w Honorbuy to wielkiego doświadczenia nie mam, ale z informacji, które znalazłem w internecie, wynika, że raczej nie ma z tym problemów – zwłaszcza że płatność odbywa się za pośrednictwem serwisu PayPal (ochrona kupujących), a sama wysyłka jest rejestrowana, często jest to przesyłka kurierska.

Do tego gwarancja – producenta, i samego serwisu – zachwycaj 12 miesięcy.


A Allegro?

Oczywiście zdarza mi się robić zakupy i na Allegro, choć częściej wybieram „normalne sklepy internetowe”, zwłaszcza w przypadku droższych produktów, takich gdzie potrzebuję fakturę VAT (ach ta księgowość), czy takich, których wysyłka z Chin ze względu na typ produktu, wagę czy gabaryty byłaby nieopłacalna.

Ale jeśli mi się nie spieszy, nie potrzebuje faktury VAT, to wybieram któryś z choćby wymienionych powyżej serwisów.

Janusze biznesu z Allegro

Na koniec jeszcze mały smaczek – takie połączenie zakupów na Allegro ze sprzedawcą na AliExpress, a zarazem doskonała ilustracja tego, dlaczego mniej na Allegro, a więcej w serwisach, które wymieniłem wcześniej.

Nasiona tzw. Orchidei Monkey Face na Allegro za 9,99 zł:

allegro_monkey-face_201509

Dobrze, że jest przynajmniej darmowa przesyłka, choć czas oczekiwania sugeruje, że jest to bezpośrednia przesyłka z Chin, o czym zresztą informuje również informacja na końcu aukcji:

Zlecenie wysyłki do 24 godzin od otrzymania wpłaty.

Wysyłka jest realizowana bezpośrednio od międzynarodowych producentów i dystrybutorów (USA, CHRL, Wielka Brytania, Malezja. Wietnam. Indonezja).

Czas dostawy zamówienia 7-30 dni roboczych (średnio ok. 10-14 dni roboczych).

Zdjęcie do aukcji najwidoczniej również pochodzi od „międzynarodowego producenta i dystrybutora”, bo zajdziemy na nim identyfikator sklepu.

Z racji tego, że jest to oznaczenie często spotykane m.in. w serwisie AliExpress, to postanowiłem sprawdzić, czy przypadkiem tam nie znajdę tego „międzynarodowego producenta i dystrybutora”:

aliexpress_monkey-face_store120477

Jak widać – trafiłem.

Te same nasiona, również z bezpłatną wysyłką, choć mam dziwne wrażenie, że sprzedawca z AliExpress nawet nie wie, że stał się „międzynarodowym producentem i dystrybutorem” naszego Janusza – obstawiam, że po naszym zakupie na Allegro „pomysłowy Janusz” składa np. w AliExpress „zamówienie w naszym imieniu”, przy okazji znacznie (relatywnie) zarabiając na każdej sprzedanej w ten sposób sztuce.

Zwłaszcza że można jeszcze taniej:

aliexpress_monkey-face_201509

To nie wszystko

To oczywiście nie wszystkie serwisy „tego typu” w których robię zakupy, ale zdecydowanie w nich robię to najczęściej, a przynajmniej w tej chwili tak mi się wydaje ;-)

Nie wykluczam, że z czasem zaktualizuję tę listę, a może powstanie nowy/kolejny wpis w tym temacie – czas pokaże…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
eBook "Uspokój swoje finanse"
Patryk
eBook "Uspokój swoje finanse"