Wszyscy się zastanawiali/spekulowali kiedy i jaki będzie  Windows 9, a już wiemy, że nowy Windows to będzie pełna dyszka, czyli Windows 10 – bo zmian ma być sporo, a na czele ma stać zmiana podejścia do użytkownika, w tym powrót pulpitu i menu start… Oczywiście w nowych, odświeżonych wersjach. Ale co będę się rozpisywał – teraz sami możecie przetestować…

Windows 10 Technical Preview

W ramach programu Windows Insider Preview pojawiła się właśnie możliwość bezpłatnego pobrania wersji poglądowej Windows 10 – powiedzmy, że to taka „wczesna beta”, ale pozwoli Wam zapoznać się z nowym system samodzielnie, a nie tylko przez YouTube ;-)

windows-insider-preview_windows10

Ogólnie wymagania są podobne do Windows 8, czy Windows 7 – choć ja sugeruje skorzystać z wirtualnej maszyny (np. Virtual Box czy Microsoft Virtual PC), bo jednak to nie jest finalna wersja, więc różnie może to być… A i prędzej czy później testy zakończycie, i będzie trzeba od nowa stawiać „zwykły” system – no chyba, że macie jakiś zbyteczny komputer lub lubicie instalować i konfigurować system ;-)

Aktualnie system do pobrania jest w 3 (4) językach:

  • Angielski i Angielski UK
  • Chiński
  • Portugalski (Brazylia)

Obraz ISO zajmuje od ok 2.9 do 3.96 GB, zależnie od wersji którą wybierzecie (język, x64 czy x86).

Licencja prawdę Ci powie

Warto też zwrócić uwagę m.in. na licencję i warunki korzystania z tej edycji systemu (wersja testowa) by później niepotrzebnie nie robić sensacji, że Microsoft kradnie nasze dane.

System zbiera (może zbierać) całkiem sporo informacji o tym co na nim robimy, choć raczej są to informacje „niespecjalnie godzące w naszą prywatność” – chyba, że za takie uznać np. informacje wpisywane do wyszukiwarki (co robi też np. Google), czy informacje o podłączonych urządzeniach, otwieranych plikach (bez ich treści).

No ale chyba nikt z Was nie planuje używać tej wersji systemu Windows 10 jako głównego systemu „na co dzień”? ;-)

Windows 7 USB/DVD Download Tool

W przypadku gdy zdecydujecie się na instalacje na komputerze – a nie macie w nim napędu DVD – pomoże Wam program Windows 7 USB/DVD Download Tool, dzięki któremu w prosty sposób przygotujecie bootowalną pamięć flasz (np. PenDrive), z której można dokonać instalacji.

PS. Premiera finalnej wersji systemu Windows 10 to raczej 2015, i to pewnie bliżej końca niż początku…

PPS. Pamiętajcie, że jest to wersja „testowa”, a więc nie wszystko może działać poprawnie, a i nie ma w niej wszystkich nowości które pojawią się w finalnym wydaniu Windows 10.

Zobacz film: Windows 10 Technical Preview – instalacja i pierwsze uruchomienie

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk