W lipcu miał premierę Home Assistant w wersji 2024.7, i jak przystało na dużą aktualizację mamy sporo sensownych nowości (w tym miejscu mógłbym się ponabijać z twórców WordPressa, ale ostatecznie to raczej oni nabijają się ze mnie). Możemy edytować blueprinty (szablony), czy też aktualizować urządzenia ESPHome bezpośrednio z panelu urządzeń (u mnie to nie działa, ale może dlatego, że korzystam z Home Assistant w ramach kontenerów Dockera). Ale najciekawsza nowość dla mnie dotyczy nowego widoku „sekcje”, który w końcu zaczyna nabierać sensu…
Zarządzanie rozmiarem (układem) elementu w ramach widoku sekcje w Home Assistant
Oczywiście to nie tak, że dotychczas w ogóle nie korzystałem z nowego typu widoku (sekcje), ale często musiałem z niego zrezygnować, bo niektóre elementy po prostu wyświetlały się w nim źle. I to nie tylko komponenty zewnętrzne, ale też wbudowane bezpośrednio w Home Assistant, bo np. kafelek pozwalający zarządzać np. ogrzewaniem (u mnie, poza sterowaniem ogrzewaniem w domu, pilnuje on m.in. temperatury fermentacji piwa). I dotychczas – bez kombinowania – wyglądal o tak:
Z jakiegoś powodu część kafelków, które powinny być szerokie, nie były tak wyświetlane. Na szczęście wraz z wersją 2024.7 w Home Assistant pojawiła się nowa opcja, która pozwala tym zarządzać:
We właściwościach elementu, mamy teraz nową kartę „układ”, a w niej za pomocą graficznego interfejsu, w prosty sposób możemy dostosować wielkość danego elementu – 4 kolumny i 6 wierszy.
Dzięki czemu np. wspomniany element od zarządzania temperatura, można rozszerzyć z połowy na całą szerokość kolumny:
I może nie jest to jakaś kosmiczna zmiana, ale sprawia, że nowy widok, choć cały czas jeszcze ma dopisek „eksperymentalny”, to w tym momencie dostał to, czego mu bardzo brakowało, bo dotychczas niektóre elementy po prostu były tak „kompresowane”, że ciężko było z nich korzystać. Teraz to się zmieniło.
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01