Ostatnio „pojawiła się potrzeba” zakupu jakiejś biżuterii z perłami, i akurat trafiła się „potencjalna okazja” na tańsze zakupy kompletu (naszyjnik, bransoletka, kolczyki) biżuterii z „perłami Akoya” w promocyjnej cenie…
Spis treści w artykule
Groupon: „3-częściowy komplet biżuterii z biało-czarnych pereł Akoya z przesyłką” za 119 zł
Przyznam, że specem od biżuterii nie jestem, ale 119 zł za komplet biżuterii z perłami Akoya (i to z wysyłką) to chyba spora okazja. I tym razem być może nawet (ale o tym za chwilę) deklarowana oszczędność (880 zł) wydaje się – o dziwo – realna:
Specjalnie zacznę od końca, czyli dodatkowego opisu oferowanego produktu:
Oferta
Komplet biżuterii z biało-czarnych pereł Akoya (naszyjnik, bransoletka, kolczyki)
Jak nic, mowa jest o komplecie biżuterii z biało-czarnych (wg zdjęcia białych i czarnych, a nie „szarych” ;-)) pereł Akoya.
Ale jak wrócić do górnego (głównego?) opisu oferty to pojawia się potencjalny problem:
Zestawy składające się z naszyjnika, bransoletki i kolczyków
Perły słodkowodne przebrane
Pogrubienie moje – gdyż tu zapaliła mi się kolejna (poza ceną) lampka ostrzegawcza:
Przypadkiem perły Akoya nie są słonowodne?
Przeglądając internet w poszukiwaniu jakiś informacji – nie można znać się na wszystkim – trochę czytałem również o perłach Akoya, i wszędzie była informacja, że są to perły słonowodne, hodowane w Japonii (od niedawna również w Chinach).
Szybkie spojrzenie do historii i Google tylko to potwierdziło:
W związku z pojawieniem się ostatnio licznych aukcji, na których sprzedawcy pod nazwą Akoya, Tahiti lub South Sea oferują tanie perły słodkowodne, imitacje pereł lub w inny sposób wprowadzają w błąd osoby poszukujące biżuterii perłowej, przygotowaliśmy ten miniporadnik, który – mamy nadzieję – pozwoli Państwu ustrzec się przed niekorzystnym zakupem. Poniżej znajdą Państwo kilka wskazówek pozwalających zidentyfikować nieuczciwe aukcje.
(…) nieuczciwą działalność, sprzedając pod nazwą Akoya tanie wyroby z pereł słodkowodnych (…)
(…) sprzedawanych jako Akoya perłach słodkowodnych (…)
(…) Można tam natomiast dostać duże perły słodkowodne, czasem nieuczciwie sprzedawane jako Akoya (…)
Źródło: GEMLORD
Wnioski zostawiam Wam… Ja – na wszelki wypadek – z zakupu (tej oferty na Grouponie) zrezygnowałem.
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01
Witam
również zagłebiałąm się w temacie i trafiłam na informację że Acoya może być słodkowodna a oto cytat z http://www.visanti.pl/Perly/O_perlach.html: -AKOYA (tradycyjna japońska, zwana od nazwy małży) wraz z BIWA (słodkowodna odmiana AKOYA, nazwa od jeziora)
i włąśnie dlatego kupiłąm:)
Sam dla siebie (;-)) może i ja bym zaryzykował… Ale dla „drugiej połowy”, by później tłumaczyć, że „to Akoya, tylko BIWA” – trochę jak to Infinity, tylko Nissan ;-) Nie tym razem.
To od razu prośba o wrażenia, gdy już zakup dotrze…
W internecie znajdą Państwo wiele „rewelacji” na temat pereł, zazwyczaj są to notki zamieszczane przez laików lub nieuczciwych sprzedawców. Owe błędne informacje zaczynają potem żyć swoim życiem i są powielane przez kolejne osoby nieznające tematu, błędnie przekonane o ich prawdziwości. Zdarzało mi się zwracać uwagę autorom takich wpisów o popełnianych przez nich błędach, jednak jest to jak rzucanie grochem o ścianę – informacje te nigdy nie zostały sprostowane.
W sklepie gemlord.pl staramy się przedstawiać rzetelną wiedzę na temat pereł, zdaję sobie jednak sprawę, iż wobec zalewu różnych pseudoteorii i nieprawdziwych informacji mogą się Państwo gubić w temacie. Jednakże wszelkie wątpliwości mogą Państwo bardzo łatwo rozstrzygnąć przez kontakt ze Stowarzyszeniem Rzeczoznawców Jubilerskich – bezpośrednio z zarządem, lub z dowolnym z rekomendowanych przez SRJ rzeczoznawców, których listę znajdą Państwo na stronie internetowej SRJ.
Pani Małgorzacie odpowiem, iż nie istnieją perły Akoya słodkowodne, zatem niestety – jak wielu kupujących w sieci – padła Pani ofiarą nieuczciwości lub braku wiedzy sprzedawcy. Natomiast wszystkich Państwa, którzy poszukują wiedzy na temat pereł, zapraszam do zapoznania się z naszym Słowniczkiem terminologii perłowej:
http://gemlord.pl/perly-slownik
Zazwyczaj komentarze które „mogą nosić znamiona reklamy” wylatują, ale tym razem będzie wyjątek, zwłaszcza że sam we wpisie powołałem się na informacje dostępne w sklepie/serwisie GEMLORD. Nie bez znaczenia jest też to, że komentarz jest dość merytoryczny, a zarazem nie mamy tu do z żadnym czarowaniem – od początku do końca wiadomo kto jest autorem komentarza. Pozdrawiam :-)