Na stronie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) pojawił się raport „konieczne działania uszczelniające w systemie ceł i podatku VAT dla zagranicznych sprzedawców e-commerce”. I choć np. w serwisie AliExpress kupuję często (nawet bardzo), to chciałem dać im szansę, i podejść do raportu bez uprzedzeń, nawet jeśli spodziewałem się, że „złotą receptą na zło” będzie jeszcze większe przykręcenie śruby na przesyłki spoza Unii (w domyśle głównie z Chin). Ale muszę przyznać, że nie było łatwo przebrnąć przez ten dokument. Przynajmniej z powagą… ;-)

No bo jak tu się nie uśmiechnąć,  jak już na początku mamy taką perełkę:

Kontrola, opodatkowanie i ewentualne oclenie każdej przesyłki pocztowej (nie tylko losowo wybranych) z rynków pozaunijnych.

Pomijając fizyczne możliwości (chyba trzeba by jeszcze z 20 Oddziałów Celnych Lublinie otworzyć, by to ogarnąć ;-)), to już teraz coraz więcej przesyłek – i to nie tylko tych faktycznie wartych więcej niż 1-2$ – trafia do mnie przez inny kraj unijny, wiec wdrażając ten pomysł tym bardziej możemy zapomnieć o „nowym złotym szlaku” w Polsce.

W każdym razie na tym omawianie raportu zakończę, bo nie wiem, czy mam dość „chłodziwa z chmielem” by omówić cały, ale zainteresowanych zapraszam do lektury całości. I to nie tylko, by się pośmiać… ;-)

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk