Jakiś czas temu pisałem o module kamery do Raspberry Pi… Dziś chciałbym powrócić do tematu, ze względu na pojawienie się w sprzedaży zmodyfikowanej wersji tego układu – pozbawionej filtra podczerwieni (IR).
Raspberry Pi: moduł kamery IR (Pi NoIR)
Nowa wersja układu została pozbawiona filtra podczerwieni, dzięki czemu kamera powinna radzić sobie dużo lepiej w nocy – gdzie ilość światła (zwłaszcza widzialnego) jest dużo mniejsza… Taki (prawie) „noktowizor pasywny” – a więc idealne rozwiązanie np. we wszelkiego rodzaju instalacjach/układach do monitoringu pomieszczenia/terenu opartych o Raspberry Pi.
Oczywiście można za pomocą tego układu nagrywać filmy, czy robić zdjęcia również przy normalnym (dziennym) oświetleniu – choć trzeba mieć na uwadze to, że świat w podczerwieni wygląda trochę inaczej:
Parametry techniczne zostały bez zmian – oczywiście nie licząc braku filtra IR:
- Sensor: 5 megapikseli
- Rozdzielczość zdjęć: 2592 x 1944 pikseli
- Wideo: 1080p30, 720p60, 640x480p60/90
Moduł kamery kupicie m.in. w:
Jak widać – cena wersji „night-vision” (bez filtra IR) jest taka sama jak „zwykłej wersji” modułu kamery do Raspberry Pi – czyli ok 25$
- DJI Lito 1 i DJI Lito X1, czyli nowa seria dronów Mini, ale raczej nie zamiast Mini Pro - 1970-01-01
- Zmiana „w locie” poziomu logowania w ESPHome za pomocą komponentu „select” (nie tylko z poziomu Home Assistant) - 1970-01-01
- Gdy chcesz wkleić hasło wygenerowane przez menedżer haseł, ale w KSeF uznali, że wygodniej i bezpieczniej będzie, jak je wpiszesz ręcznie - 1970-01-01






