Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)

Dziś, przy okazji jednego z artykułów potrzebowałem utworzyć w WordPressie kategorię zawierającą w swojej nazwie przecinek. Niby prosta sprawa, ale w WordPressie przecinek domyślnie służy do rozdzielania poszczególnych kategorii i tagów, dlatego standardowa metoda – z pozycji edytora nowego artykułu – w tym przypadku nie zadziała…

WordPress: Kategoria (lub tag) z przecinkiem w nazwie

I choć na różnych stronach zdarzało mi się już korzystać z kategorii z przecinkiem w nazwie, to pomyślałem sobie, że to może dobry pomysł na krótki artykuł. Niby prosta rzecz, a w cale nie taka oczywista.

Klasycznie, w widoku edycji postów mamy możliwość bezpośredniego dodawania tagów i kategorii z odpowiednich widżetów. Wszystko działa sprawnie, możemy wybierać i tworzyć kategorie i tagi. Problem pojawia się w sytuacji, gdy z jakichś powodów w nazwie tagu lub kategorii chcemy użyć przecinka. W tym momencie nasz tag lub kategoria zostanie rozdzielona na kilka.

Dla przykładu załóżmy, że chcemy stworzyć kategorię o takiej nazwie:

Wy pytacie, my odpowiadamy

Niby prosta sprawa, ale po dodaniu kategorii zostanie ona automatycznie rozdzielona na 2, dokładnie na przecinku:

  • Tag/kategoria 01: Wy pytacie
  • Tag/kategoria 02: My odpowiadamy

Dzieje się tak, dlatego, że WordPress pozwala na szybkie wprowadzanie wielu tagów i kategorii, i na „rozdzielacz” wybrano właśnie przecinek, a nie np. średnik. Można to zmienić np. za pomocą odpowiedniego filtra, ale w tym przypadku wyjątkowo uważam, że nie ma co sięgać aż po tak drastyczne metody, zwłaszcza że przecinek w tym miejscu wydaje się być jak najbardziej naturalnym wyborem (albo to siła przyzwyczajenia).

Rozwiązaniem na które zazwyczaj ja się decyduje, to ręczne stworzenie kategorii z menu „wpisy”:

W tym miejscu możemy używać m.in. przecinka, bo ten konkretny formularz służy do tworzenia pojedynczego elementu, a więc nie działa tu mechanizm odpowiedzialny za rozdzielanie pozycji za pomocą przecinka.

Niestety, w tym momencie pojawia się inny problem – o ile skorzystanie z tak utworzonej kategorii (z przecinkiem) jest możliwe, to jeśli chodzi o tag sprawa nie jest taka łatwa, bo standardowe 2 miejsca, gdzie wpisujemy tagi (edycja posta, i szybka edycja posta) są wrażliwe na przecinki. Dlatego kategoria zdecydowanie tak (jeśli jest taka potrzeba), tag to już bardziej „sztuka dla sztuki”.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Tworzysz stronę internetową i potrzebujesz pomocy?
Tworzysz stronę internetową i potrzebujesz pomocy?