Zgodnie z założeniami lecimy z tematami, nadrabiamy też „przegląd wydarzeń”, czyli prasówkę. Toczymy debaty co ma trafić do oddzielnego/niezależnego wpisu, a co do zbiorczego przeglądu… Czasem jednak trzeba iść na kompromis, i takim sposobem powstał ten przegląd wydarzeń, dotyczący DropBoxa (przed nami jeszcze m.in. Raspberry Pi, DigitalOcean).

Nie traktujcie tego jako poradnika – na to przyjdzie może czas później… To raczej taki szybki przegląd nowości…

Dropbox Request, czyli poproś o pliki

Zaczniemy od elementu wprowadzonego już jakiś czas temu, który – przynajmniej u mnie – spowodował ponowne powrót w stronę tej platformy, przynajmniej do niektórych zadań.

dropbox_requests02

Z racji swojej pracy często potrzebuje, by ktoś przesłał mi jakieś pliki i tu funkcja „poproś o plik” może się sprawdzić, zwłaszcza że jest banalna w użyciu.

Z naszej strony sprowadza się do przesłania takiej osobie linku do przygotowanego wcześniej folderu, lub wygenerowania nowego:

dropbox_requests01

Uzyskany link przesyłamy do wybranej osoby, a ona korzysta z prostego formularza z przyciskiem „wybierz pliki”:

dropbox_requests03

Dropbox Team, czyli (lepsza) praca w zespołach

Kolejną – i tym razem faktycznie – nowością są zespoły, a właściwie zespół. Definiujemy zespół, do którego zapraszamy znajomych i/lub współpracowników, którzy później mogą razem wymieniać się plikami i informacjami (oraz np. notatkami, ale o tym za chwilę).

dropbox_team01

Jeden zespół, ale wiele grup

Oprócz głównego zespołu możemy pracować w (pod)grupach, których utworzyć możemy (chyba) dowolną ilość, i tak naprawdę to właśnie w nich odbywa się „cała praca/wymiana”:

Grupy to prosty sposób na utworzenie listy osób, którym można udostępnić foldery. Po dodaniu osoby do grupy otrzyma ona zaproszenie do wszystkich folderów udostępnionych tej grupie.

dropbox_team02

DropBox Notes, czyli (wspólne) notatki

Ostatnią nowością w dzisiejszym przeglądzie są notatki – niby nic takiego, ale jeśli połączyć to z DropBox Team zaczyna powoli tworzyć nam się pewnego rodzaju środowisko pracy dla (małych) zespołów.

dropbox_notes01

Sam ekran dodawania notatki z jednej strony wydaje się dość prosty, ale znajdziemy tu kilka przydatnych opcji, i nie pisze (tylko) o współdzieleniu:

Mamy podstawowe opcje edycji tekstu, możemy tworzyć listy, jak i listy zadań. Możemy dodać grafikę, wstawić link, tabelę. Do każdego elementu możemy dodać notatkę/komentarz.

dropbox_notes02

A gdy którejś opcji u Ciebie jeszcze nie ma…

Wprawdzie wszystkie 3 elementy powinny być dostępne u każdego, to może się zdarzyć, że z jakichś przyczyn którejś z tych opcji nie będziesz jeszcze widział(a) u siebie.

Prośby o pliki – jako najstarsza nowość – raczej jest już dostępna u każdego… Notatki u niektórych pojawiają się dopiero wcześniejszym utworzeniu zespołu, a u niektórych dopiero po skorzystaniu z bezpośredniego linku…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk