eBook "Uspokój swoje finanse"

No i wystartowała Narodowa loteria #PARAGONOWA (loteria paragonowa), czyli pomysł Ministerstwa Finansów na walkę z tzw. „szarą strefą”. Jak sama nazwa wskazuje – przy zakupach bierzemy paragon, który później bierze udział w losowaniu nagród.

Na taką skale jest to może w Polsce nowość – choć na mniejszą skalę mieliśmy już podobne akcje (TVP i zachęta do płacenia abonamentu, czy akcje meldunkowe). Dodatkowo taka formuła sprawdziła się już w innych krajach, gdzie również była realizowana przez tamtejsze odpowiedniki naszego Ministerstwa Finansów.

No to zobaczmy co i jak…

Narodowa loteria #PARAGONOWA

By wziąć udział loterii, a tym samym mieś szansę na wygranie jednej z nagrodód wystarczy paragon, a konkretnie – trzeba taki paragon zabrać ze sklepu do domu, i go zarejestrować wypełniając formularz na konkursowej stronie.

loteriaparagonowa-gov-pl_logo

Rejestracja paragonu

Dla osób mniej obeznanych z budową/strukturą paragonu formularz może na początku wydawać się dość skomplikowany, ale po lewej stronie towarzyszy nam całkiem dobrze przygotowana ściągawka, tak więc raczej nie powinno być wątpliwości co gdzie wpisać:

loteriaparagonowa-gov-pl_formularz01

Konto użytkownika

Po każdej rejestracji paragonu otrzymamy numer zgłoszenia. Numer zgłoszenia uzyskany przy pierwszej rejestracji automatycznie staje się hasłem do naszego konta w serwisie (login to adres e-mail).

Po zalogowaniu się możemy m.in. sprawdzić historię naszych paragonów:

loteriaparagonowa-gov-pl_konto-uzytkownka01

Jak poprawnie zarejestrować paragon? – film instruktażowy

Gdyby jednak były jeszcze jakieś wątpliwości – jest film instruktażowy:

https://www.youtube.com/watch?v=M76w1OSUKAc

 

Zasady, czyli co za co i dlaczego

W loterii może wziąć udział każda pełnoletnia osoba, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych oraz są konsumentem w rozumieniu art. 221 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. póz 121, z późn. zm.).

W loterii można zarejestrować każdy paragon fiskalny, za zakupy na kwotę minimum 10 zł.

  1. Zrób jednorazowo zakupy za min. 10 zł i odbierz paragon fiskalny
  2. Zarejestruj swój paragon fiskalny w miesiącu zakupu wypełniając formularz
  3. Zachowaj wszystkie zgłoszone paragony fiskalne

Nagrody, czyli o co to całe halo

W każdym miesiącu trwania loterii do wygrania jest łącznie 14 nagród, co przez cały okres trwania loterii oznacza 172 nagrody:

  • 4x Opel Insignia
  • 12x Opel Astra
  • 72x Lenovo ThinPad
  • 84x iPad Air 2

loteriaparagonowa-gov-pl_nagrdody01

W każdym miesiącu trwania loterii odbywają się dwa losowania nagród:

losowanie nagród I stopnia (transmisja na żywo w TVP Regionalna), w którym do wygrania jest Opel Astra oraz 2x iPad Air 2, losowanie nagród II stopnia (nagranie z losowania publikowane jest na kanale loterii w serwisie You Tube w dniu losowania), w którym do wygrania są 6 x Lenovo Thinkpad oraz 5 x iPad Air 2. Terminy losowań dostępne są w Kalendarium losowań na stronie loterii.

Opel Insignia, czyli nagroda specjalna

Pewnym wyjątkiem jest tu Opel Insignia, który jest do wygrania raz na 3 miesiące, a w jego losowaniu biorą udział tylko i wyłącznie paragony z wybranych branży:

Jest to branża gospodarki, w której to zakup daje możliwość wygrania dodatkowej nagrody specjalnej – Opla Insignii. Branże premiowane zmieniają się co 3 miesiące. Aktualnie premiowaną branże można znaleźć na stronie głównej.

Aktualnie jest to:

Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne

Big Data

Teraz troszkę sobie zażartuje (a może nie… ;-)), że może Ministerstwo Finansów postanowiło wzorem m.in. banków i dostawców usług telekomunikacyjnych wykorzystać potencjał jaki niesie ze sobą „big data”, czyli przetwarzanie dużej ilości informacji, m.in. potencjalnie ze sobą niezwiązanych w celu uzyskania nowych, wartościowych informacji/danych na temat swoich klientów.

W przypadku banków czy telekomów zazwyczaj ma to służyć lepszej personalizacji oferty reklamowej skierowanej do wytypowanej jednostki… W przypadku Ministerstwa Finansów kto wie… ;-)

Jeśli jednak jeszcze się nie zraziliście – a tym samym nie wzrosły moje szanse na wygrane – to więcej informacji na temat loterii paragonowej znajdziecie na tej stronie.

[Aktualizacja 2015.10.06]

Licho nie śpi, czyli Janusze Biznesu

Popularność (już ponad milion zarejestrowanych paragonów) Narodowej Loterii Paragonowej nie dziwi – w końcu wystarczy tylko paragon, który i tak (zazwyczaj) dostajemy, z tym, że teraz nie ląduje od razu w koszu ;-)

Nie zaskakuje też to, że skoro jest akcja, to jest i reakcja wszelkiej maści „Januszy Biznesu” – pojawiło się kilka stron, udających/przypominających mniej lub bardziej oficjalną stronę Narodowej Loterii Paragonowej, czasem o dość zbieżnej domenie.

Pamiętajcie, że oficjalną stroną – gdzie znajdziecie formularz rejestracji paragonu, jak i wyniki – jest strona o adresie:

https://loteriaparagonowa.gov.pl

Bo w najlepszym razie – jak np. ma to obecnie miejsce w przypadku 2 stron „podobny z nazwy” – skończycie swój pobyt na takiej stronie (czyli innej niż oficjalna) relatywnie niegroźnie, czyli ew. klikając w jakąś reklamę, których jest na nich pełno…

A w najgorszym razie przekażecie oszustom swoje dane, lub zapiszecie się na jakąś subskrypcję premium SMS – bo licho nie śpi, i wykorzysta każdą okazję (jak np. opisywana ostatnio sprawa strony oferującej psie wyprawki).

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
eBook "Uspokój swoje finanse"
Patryk
eBook "Uspokój swoje finanse"