Z grup tematycznych na Facebooku korzystam już od jakiegoś czasu, bo niestety wbrew rozsądkowi, i to nie tylko ze względu na aspekty techniczne i użytkowe, właściwie wyparły – poza nielicznymi wyjątkami – typowe fora internetowe. Dzięki temu widzę, jak bardzo jest to ułomny system pod względem użytkowym, zwłaszcza przy większej aktywności. I to nie tylko, ze względu na kulejące powiadomienia… Z tym że często wykorzystywana przez wielu użytkowników tzw. taktyczna kropka (czy też „taktyczny Janek”) nie jest rozwiązaniem sensownym, bo nie daje nic poza to, co dają standardowe mechanizmy Facebooka w tym zakresie.

Powiadomienia o nowych komentarzach na Facebooku

I choć powiadomienia z Facebooka o nowych odpowiedziach na nasze komentarze, czy też obserwowane posty działają jak wszystko na Facebooku, czyli jakby tym zarządzał ułomny algorytm i tylko od jego widzi mi się, zależy, czy powiadomienie otrzymamy, czy nie. Niby powiadomienia przychodzą, pojawiają się… ale często zdarza się, że zaglądam pod post, który teoretycznie obserwuję, czy też komentowałem i choć w powiadomieniach pusto, to znajduje odpowiedzi. Może to przypadek, może to tylko mylne wrażenia, a może właśnie algorytm uznaje, że lepiej ode mnie wie, o czym chciałbym być poinformowany.

W każdym razie, od kiedy pamiętam (jeszcze jako osoba postronna, a nie użytkownik), na Facebooku niezmiennie rządzi tzw. taktyczna kropka, dzięki której bez merytorycznego komentowania (zupełnie jakby większość zwykłych komentarzy była merytoryczna ;-)) można wykazać swoje zainteresowanie danym postem, by – przynajmniej w teorii – otrzymywać powiadomienia o innych komentarzach. W tym oczywiście również innych taktycznych kropkach:

I choć jeśli dobrze kojarzę, faktycznie kiedyś mogło to mieć sens, to obecnie zdecydowanie sensownej skorzystać z opcji w menu kontekstowym przy danym poście, gdzie znajduje się m.in. opcja „włącz powiadomienia” (w aplikacji mobilnej Facebooka: „włącz powiadomienia dotyczące tego posta”):

Od tego momentu, bez zostawiania tzw. taktycznej kropki, Facebook powinien wysyłać powiadomienia o nowych komentarzach pod takim postem. Oczywiście z uwzględnieniem tego, czy w ogóle „uzna”, że warto takie powiadomienie wysłać. Ale to już nie ułomność tej opcji, bo taki sam efekt daje tzw. taktyczna kropka, ale samego Facebooka…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk