W poradnikach, które piszę m.in. na potrzeby Webinsider.pl, jak i w codziennej pracy z serwerami, jeśli korzystam z edytora tekstowego w konsoli, to jest to nano. Wyjątkiem był artykuł dotyczący edycji pliku “sudoers”, czyli definiującego użytkowników, którzy mogą korzystać z “sudo”, by wykonywać polecenia i uruchamiać programy z podwyższonymi uprawnieniami, jako “root” (tak w skrócie). Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by np. nano ustawić jako edytor domyślny, a tym samym za jego pomocą edytować m.in. plik “sudoers”.

Domyślny edytor tekstowy w systemie Linux

Nie mam nic do vi, zwłaszcza że na studiach i tak musiałem się go uczyć. Ale trzeba przyznać, że nie jest to najwygodniejszy w pracy program, i to nawet gdy go relatywnie dobrze poznamy. Dlatego wolę np. edytor nano, który jest zdecydowanie prostszy w obsłudze.

Zaczynamy od instalacji nano:

sudo apt-get install nano

Po tej operacji możemy wyświetlić listę dostępnych w systemie edytorów, i – podając numer wybranego edytora – zmienić domyślny:

sudo update-alternatives --config editor

Od tego momentu, za każdym razem, gdy uruchomimy edycję jakiegoś pliku w edytorze domyślnym (np. sudoers/visudo), to uruchomi się wybrany przez nas edytor, np. nano:

Oczywiście nowym edytorem domyślnym nie musi być nano czy mcedit, ale to już zależy od osobistych preferencji… ;-)

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk