Tematy związane z grafiką do tej pory pojawiały się relatywnie rzadko  – poza cieszącym się dużą popularnością wpisem o CMYKu w GIMPie – głównie przy okazji różnych akcji z bezpłatnym oprogramowaniem. Być może niebawem się to zmieni, choć jeszcze całkiem sporo wpisów związanych z Raspberry Pi i serwerami VPS czeka na publikację, a i WordPress dorobił się już całkiem pokaźnej liczby oczekujących poradników… ;-)

Dziś będzie o akcjach (operacjach) w Photoshopie – jak stworzyć nowy zestaw, zmodyfikować już istniejący… Czasem wystarczy sam Photoshop, czasem będziemy się musieli wesprzeć dodatkowymi skryptami…

Akcje (operacje) w Photoshopie

Akcje (operacje) w programie Photoshop to – w skrócie – zapisany zestaw czynności wykonywalnych kolejno dla uzyskania konkretnego efektu. Mogą to być relatywnie proste efekty, jak zmiana rozdzielczości zdjęcia i dodanie znaku wodnego – mogą to być też bardziej rozbudowane zestawy, jak np. zmiana płaskiej grafiki na „zdjęcie” książki, gazety czy papierowej torby na zakupy:

photoshop_akcje-operacje_dgpl-pryc01

Cała idea polega na tym, że utworzoną raz akcję (listę poleceń do wykonania) można wykorzystywać wielokrotnie, w sposób zautomatyzowany. I tak np. na grafice powyżej w zielonej ramce znajduje się podgląd grafiki „przed”, a obok już po wykonaniu akcji.

Oczywiście taki efekt można uzyskać każdorazowo ręcznie modyfikując grafikę, ale lepiej zapisać (nagrać) jako zestaw akcji, dzięki czemu kolejną „torebkę” wykonacie kilkoma kliknięciami – po wcześniejszej modyfikacji grafiki wyjściowej…

Tworzenie i korzystanie z zestawów akcji (operacji)

Jeśli często wykonujecie jakieś powtarzalne zestawy operacji, to polecam „nagrać” je jako zestaw akcji, tak by móc wywołać je w każdej chwili – a w połączeniu z „przetwarzaniem wsadowym” tworzy to duet, który znacznie usprawnia masowe przetwarzanie grafiki, np. zdjęć…

Tworzenie własnego zestawu zaczynamy od otworzenia panelu „Operacje” (Alt + F9) i utworzenia nowego katalogu oraz zestawu – w tym momencie Photoshop zacznie rejestrować Wasze działania, tak by później można było je odtworzyć. Ale chyba zamiast opisywać jak to wygląda, lepiej będzie pokazać „na żywym organizmie”:

Sekwencja wsadowa, czyli przetwarzanie zbiorowe

Całkiem fajne efekty – zwłaszcza jeśli chodzi o wydajność pracy przy powtarzalnych operacjach – daje połączenie zestawów akcji z opcją „sekwencja wsadowa”:

  • Plik > Automatyzuj > Sekwencja wsadowa

W oknie które się pojawi wybieramy zestaw akcji, oraz katalog z plikami (zdjęcia, grafiki) na którym chcemy wykonać wybrany zestaw operacji:

photoshop_akcje_sekwencja-wsadowa

Przykładowe zastosowanie – zmiana rozdzielczości wielu zdjęć i dodanie do nich naszego logotypu…

Gotowe zestawy

W internecie znajdziecie gotowe zestawy akcji w formie plików .atn, które wystarczy później otworzyć w programie Photoshop. Niektóre będą bezpłatne, za inne – zwłaszcza te bardziej rozbudowane – trzeba będzie wyłożyć trochę grosza.

Pliki w formacie atn możecie dodać do Photoshopa poprzez przeciągnięcie ich do okna programu, lub kopiując do odpowiedniego katalogu, np. u mnie będzie to:

C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS5 (64 Bit)\Presets\Actions

Modyfikowanie zestawu akcji (operacji)

Z modyfikacją jest troszkę większy problem, a dalsze postępowanie zależy od tego, na czym ma polegać dana modyfikacja. Relatywnie prosta sytuacja jest  gdy – tak jak pokazałem na filmie powyżej – chcemy skasować kilka „niepotrzebnych” kroków, i w ich miejsce nagrać nowe.

Sytuacja się komplikuje, gdy chcemy zmodyfikować istniejące kroki, ale bez ich kasowania czy nagrywania od nowa. Przy mniejszych modyfikacjach (zmiana wartości, np. rozmiaru tekstu) mniejszych zestawów akcji można posłużyć się np. hexedytorem i zmienić wartość na inną.

Eksport i import plików akcji (atn) do/z xml

Przy bardziej złożonych modyfikacjach warto skorzystać z eksportu pliku akcji do formatu xml i po wprowadzeniu wymaganych modyfikacji konwersji do pliku akcji (Atn). Do tej operacji można wykorzystać pakiet skryptów do Photoshopa „xtools”, wchodzący w skład projektu „ps-scripts”.

W paczce znajdziecie całkiem pokaźny zestaw skryptów, które chyba najprościej zainstalować (dodać do Photoshopa) kopiując zawartość folderu „apps” do katalogu w którym jest zainstalowany Photoshop, np. u mnie będzie to:

C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS5 (64 Bit)\Presets\Scripts\

Jak już wspomniałem w paczce znajdziecie całkiem spory zestaw skryptów „do różnych rzeczy”, ale na potrzeby tego wpisu skupimy się na kilku z nich:

  • ActionFileFromXML – konwersja pliku xml do atn
  • ActionFileToXML – konwersja pliku atn do xml
  • ActionToXML – zapis zdefiniowanych akcji do pliku xml
  • SaveActionSets – kopia zapasowa akcji

Po konwersji do pliku xml możemy relatywnie swobodnie modyfikować zawartość właściwie dowolnym edytorem tekstowym. Nie ma też większych przeszkód by – przy odrobinie uwagi – przenosić elementy między różnymi zestawami akcji.

A skoro już przy xtools jestem – warto wspomnieć o jeszcze jednym przydanym skrypcie:

  • BackupAction – Zapis naszych ustawień (preferencji) programu Photoshop do pliku psp
(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk