Niedawno znajomy, będąc u mnie, odkrył akcje w Photoshopie. Mógłbym się obrazić, bo w końcu kiedyś o tym pisałem, i nie powinno to być dla niego tajemnicą (ale obiecał poprawę, i od teraz ma systematycznie czytać… ;-)). Po powrocie do domu, gdy zasiadł do swojego komputera, napisał do mnie, że większość akcji mu nie działa prawidłowo – nie dość, że co chwilę wyskakują jakieś błędy, to jeszcze efekt finalny daleki jest od tego, jaki powinien być.

Adobe Photoshop CS: PL-EN

Od razu domyśliłem się, o co może chodzić, bo sam kiedyś miałem ten problem – Photoshopa mam w wersji polskiej, a większość akcji przygotowywana jest w Photoshopie w wersji angielskiej, stąd czasem pojawiające się problemy, m.in. z brakiem warstwy „background” (tło), czy „kopia” zamiast „copy”.

W tej sytuacji najprostszą rzeczą, jaką można zrobić, to szybkie „wyłączenie” języka polskiego w Photoshopie, co na szczęście można zrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczy tylko usunąć lub – jeszcze lepiej – zmienić nazwę jednego pliku.

Photoshop CS5 w wersji x86:

C:\Program Files (x86)\Adobe\Adobe Photoshop CS5\Locales\pl_PL\Support Files\tw10428.dat

Photoshop CS5 w wersji x64:

C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS5 (64 Bit)\Locales\pl_PL\Support Files\tw10428.dat

Oczywiście u Was ścieżka może być inna, zależnie od tego, jaką wersję programu posiadacie.

Z plikiem „tw10428.dat” mam(y) Photoshopa w języku polskim:

Bez tego pliku Photoshop uruchamia się w języku angielskim, dzięki czemu wszystkie akcje powinny działać:

Dodatkową zaletą interfejsu w jeżyku angielskim jest to, że większość poradników tworzonych jest właśnie na podstawie tej wersji programu.

Adobe Photoshop CC

W przypadku nowych wersji programu Photoshop, wchodzących w skład pakietu Adobe Creative Cloud (np. Photoshop CC 2022) procedura wygląda podobnie, również wystarczy skasować (zmienić nazwę) jeden plik. Np. w przypadku programu Photoshop CC 2022 będzie to:

C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop 2022\Locales\pl_PL\Support Files\tw10428_Photoshop_pl_PL.dat

Z wersją 2023, 2024, 2025… pewnie będzie podobnie. Teoretycznie można – podobnie jak w starszych wersjach – skasować cały katalog „pl_PL”, czy też zmodyfikować plik „pack.inf” znajdujący się w katalogu „support files”, ale w takim przypadku najpewniej pojawiają się błędy, stąd zdecydowanie lepiej zabrać się za plik „tw10428_Photoshop_pl_PL.dat”.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk