Już miałem zamykać komputer, a tu w RSSach widzę artykuł na oficjalnym blogu Raspberry Pi, że pojawiła się nowa wersja mojego ulubionego mikrokomputera. Zmiany może nie są rewolucyjne – w końcu mamy to do czynienia „tylko” z podrasowaną wersją – ale na pewno warte odnotowania. Zwłaszcza że niektóre z nich już o rewolucję zdają się przynajmniej ocierać…
Raspberry Pi 3 Model B+
Wszystkich, którzy nie znają Raspberry Pi 3 Model B zachęcam do zapoznania się z tym artykułem, w którym opisywałem model podstawowy, „bez plusa”. W nowej odsłonie, która – klasycznie – kosztuje tyle samo co wersja wcześniejsza (35 $).
Względem starszej wersji mamy kilka – mniej lub bardziej istotnych – zmian:
- Szybszy procesor ( BCM2837B0, ARM Cortex-A53, 4 rdzenie, 1.4 GHz)
- Dwuzakresowa sieć WiFi w standardzie 802.11ac (Cypress CYW43455)
- Bluetooth 4.2 (Cypress CYW43455)
- Gigabitowy LAN (LAN7515, LAN po USB2.0)
- Wsparcie dla Power-over-Ethernet (wymagany dodatkowy moduł PoE HAT)
Chyba najbardziej mnie cieszy szybszy LAN, nawet jeśli ten 1 gigabit jest trochę udawany, ze względu na ograniczenia standardu USB 2.0 (w przypadku tej Maliny będzie to ~300 Mbps), to i tak jest to duży krok do przodu, zwłaszcza gdy do Raspberry Pi mamy podpięte dodatkowe dyski. Nie bez znaczenia dla mnie jest również wsparcie dla sieci WiFi 5 GHz, bo jest to pasmo cały czas dużo mniej popularne niż 2.4 GHz, a więc mnie zatłoczone.
Miła niespodzianka, bo właśnie na potrzeby pewnego projektu miałem kupować kolejną sztukę Raspberry Pi, i już wiem, że zostanie ona u mnie w domu, a na potrzeby projektu pójdzie podstawowa wersja trójki… :-)

Zapraszam do naszego Newslettera - ZERO SPAMu, same konkrety, oraz dostęp do dodatkowych materiałów przeznaczonych dla subskrybentów!
- Themeum’s Licensing System, czyli nowy panel zarządzania kluczami licencyjnymi, m.in. dla wtyczki Tutor LMS Pro - 1970-01-01
- Czyszczenie koszyka w sklepie internetowym na WooCommerce za pomocą specjalnego argumentu w linku - 1970-01-01
- LanguageTool to świetne narzędzie do sprawdzania tekstu, które można też uruchomić na komputerze lub serwerze - 1970-01-01