Mimo, że lubię i cenię system Linux, to u mnie jego miejsce jest na serwerach (i Raspberry Pi). Na moim komputerze stacjonarnym oraz laptopie korzystam z systemu Windows. A jak Windows, to pulpit, a jak pulpit, to ikony… I mam tych ikon trochę, choć może rozłożonych mniej „klasycznie” niż większość osób, które znam, gdzie pulpit pokrywa morze kolejno ułożonych ikon, a jedyne co decyduje o ich ułożeniu to przypadek.

Kiedyś, raz na jakiś czas Windows wpadał na pomysł, by mi je do takiego „klasycznego” ułożenia przywrócić. Najczęściej przy okazji aktualizacji sterowników karty graficznej. W Windows 10 taka sytuacja to rzadkość, co nie znaczy, że z rozłożeniem na pulpicie (pulpitach) ikona mam spokój…

DesktopOK, i ikony na pulpicie OK

Nie wiem czy to kwestia tego, że pracuje na 2 monitorach, które delikatnie różnią się parametrami pracy (24″ 1920×1080 i 22″ 1680×1050), czy też jakiś program/sterownik rozrabia. W każdym razie, w pewnym momencie załącza mi się taki „ficzer”, że gdy tylko ruszę jakąś ikonę na pulpicie (przesunę w inne miejsce) zmieniają położenie również inne, jakby losowe ikony. Próbowałem już wyrównywać i nie wyrównywać do siatki, ustawiać od nowa – zawsze to samo, kwestia czasu…

By nie było – nie uważam wcale, bym miał jakoś specjalnie dużo ikon, co by ewentualnie usprawiedliwiało, że Windows nie jest w stanie poradzić sobie z ich mapowaniem:

Dlatego od dawna towarzyszy mi mały pomocnik – program DesktopOK, który zawsze działa w tle, i wykonuje automatyczne kopie położenia wszystkich ikon na pulpicie.

Program może wykonywać kopie ręcznie, na nasze żądanie, ale zdecydowanie warto ustawić sobie automatyczne ich wykonywanie. Może to być przy każdym wyłączeniu i włączeniu komputera, czy też w zdefiniowanych interwałach. Oczywiście program ten nie tylko zapisuje kopie, ale też umożliwia ich przywrócenie, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Prosty, skuteczny, bezpłatny… Polecam.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk