Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego lub konsumenckiego przed terminem wskazanym w umowie kredytowej, jego konsolidacja lub przeniesienie do innego banku rodzą po stronie kredytodawcy obowiązek zwrotu części kosztów kredytu. Powinien on obejmować okres, o który skrócono czas obowiązywania umowy. Banki nie wypłacają jednak pieniędzy dobrowolnie i nie informują klientów o przysługującym im prawie.
Spis treści w artykule
Co dokładnie bank powinien zwrócić klientowi?
Wcześniejsza spłata kredytu konsumenckiego powoduje, że klientowi przysługuje proporcjonalny zwrot poniesionych już kosztów kredytu. Taki zwrot obejmuje wszystkie koszty, tj. prowizję, odsetki albo ubezpieczenie. Gwarantują go przepisy prawa, a proporcjonalny zwrot poniesionych kosztów przez banki potwierdził także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 11 września 2019 r. (C-383/18).
Na jaką wysokość zwrotu prowizji może liczyć klient banku?
Jeżeli zawarłeś umowę z bankiem na zaciągnięcie kredytu na okres 8 lat i spłaciłeś wcześniej kredyt po upływie 2 lat, to oznacza, że bank powinien zwrócić Ci prowizję w wysokości 60% oraz inne koszty związane z zaciągnięciem kredytu. Jeżeli bank ustalił, że wysokość prowizji powinna wynosić 10 000 zł, to powinieneś odzyskać 6 000 zł zwrotu prowizji bankowej. Kwoty te różnią się od siebie w zależności od indywidualnego przypadku.
Walka z bankiem bywa trudna. Klienci zwykle sami muszą zadbać o wyegzekwowanie swoich należności, a co za tym idzie, muszą zmierzyć się z niezrozumiałymi przepisami prawnymi i skomplikowanymi procedurami bankowymi. Odzyskanie ubezpieczeń, prowizji oraz innych kosztów kredytu można jednak powierzyć profesjonalnej firmie, np. Związkowi Zwrotów Bankowych (zwrotybankowe.pl). Działa on szybko i profesjonalnie, a jego usługi są bezpłatne. Jako były kredytobiorca nie jesteś także stroną w sporze z bankiem.
Jakie dokumenty powinien dostarczyć klient?
Jeżeli zdecydujesz się na pomoc Związku Zwrotów Bankowych w zakresie odzyskania prowizji bankowej, to Związek zajmie się za ciebie wszystkimi formalnościami, a twoje jedyne zadanie będzie polegało na dostarczeniu niezbędnych dokumentów, na podstawie których Związek odzyska za ciebie należny zwrot prowizji i innych kosztów.
Powinieneś dostarczyć Związkowi kopie, tj. skany lub zdjęcia, pierwszych stron umów kredytów albo zaciągniętych pożyczek. Jeżeli zawarłeś umowę konsolidacyjną, dostarcz także wybrane fragmenty wcześniej zawartych umów. Ich brak nie przekreśli jednak twoich szans na odzyskanie pieniędzy. W takiej sytuacji Związek udzieli ci pomocy w zakresie pozyskania z Biura Informacji Kredytowej raportu „Profil kredytowy plus”, który w większości przypadków będzie wystarczający, abyś mógł odzyskać należne ci środki. Wygenerujesz go online, nie wychodząc z domu.