W ostatnim czasie mamy wysyp kolejnych programów do pracy z obrazem które można pobrać za darmo, aż musiałem powołać do tego oddzielną kategorię „Przygarnij gratisa” ;-)

Tym razem naszym bohaterem nie będzie program do edycji/obróbki zdjęć, a prawdziwy kombajn do tworzenia efektów specjalnych w filmach. Niech jego najlepszą rekomendacją będzie fakt, że jest on jednym z częściej wykorzystywanych programów tego typu przy produkcjach znanych z kina czy telewizji…

Blackmagic Design Fusion 7

Z programu – w wersji płatnej – korzystano przy efektach specjalnych w takich produkcjach jak:

Thor, The Amazing Spiderman 2, The Hunger Games, Orphan Black, Breaking Bad, Grimm, Adventure Time, Downton Abbey, Battlestar Galactica.

Program służy (m.in.) do tworzenia efektów specjalnymi w filmach, a jego możliwości są naprawdę potężne. Widziałem kiedyś „w działaniu” u znajomego – i muszę przyznać, że program zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie.

Jakbym miał porównać program do – zapewne bardziej znanych szerszemu gronu czytelników – programów firmy Adobe, to Blackmagic Design Fusion ustawiłbym gdzieś w okolicach Adobe After Effects – bez rozwodzenia się nad tym który do czego lepszy, chodzi o ogólny zarys zadań, do jakich można śmiało wykorzystać program. Czyli nie tyle obróbka filmów (Blackmagic Design DaVinci Resolve, Adobe Premiere Pro), a efekty specjalne…

Sam na co dzień korzystam z programu Adobe After Effects w duecie z Adobe Premiere Pro (+ Adobe Soundbooth do dźwięku) do całościowej obróbki filmów. Ale wynika to głównie z tego, że akurat te programy mam w ramach pakietu Adobe Master Collection, i nie widziałem potrzeby wydawania kolejnych pieniędzy na tego typu program.

Blackmagic Design Fusion 7 teraz dostępny za darmo

Jeszcze niedawno była tylko wersja płatna, ale to się właśnie zmieniło, co ma pewnie związek z przejęciem projektu (programu) przez firmę Blackmagic Design (od firmy Eyeon).

Teraz każdy z Was może pobrać wersję bezpłatną, z której można korzystać zarówno do celów prywatnych jak i komercyjnych, również w firmie – co pewnie wyjdzie firmie Blackmagic Design (ale i Waszej) tylko na dobre, bo wychowa kolejną generację użytkowników – tym razem komercyjnych.

Oczywiście została też wersja płatna (Fusion 7 Studio) – kosztuje ok 995$, ale zapewniam, że nawet wersja bezpłatna starczy na niejeden duży projekt. A w przypadku mniej zaawansowanych projektów i/lub początkujących twórców ograniczenia właściwie nie będą miały znaczenia… :-)

Na tej stronie możecie porównać obie wersje – jak sami się przekonacie, jest dobrze…

Warstwy kontra Nody

Tak jak wspomniałem powyżej – sam raczej korzystam z Adobe After Effects, i to co mi rzuciło się w oczy d razu w Blackmagic Design Fusion 7 to inne podejście do pracy z materiałem.

W Adobe After Effects – tak jak i w innych programach Adobe – pracujemy na warstwach (znanych choćby z programów graficznych, np. Adobe Photoshop). W Blackmagic Design Fusion nie mamy warstw, zamiast nich pracujemy na tzw. Nodach, co porównałbym troszkę do mapy myśli czy diagramów:

blackmagic-design-fusion-7_nodes

Po krótkiej zabawie – a przede wszystkim zapoznaniu się z materiałami instruktażowymi na stronie Blackmagic Design – widzę sens takiego rozwiązania, choć nie będę podejmował się oceny, czy sprawdza się to lepiej niż warstwy znane z produktów Adobe. A przynajmniej na razie… ;-)

Windows, Mac…

Na razie program dostępny jest na komputery z systemem Windows (nie sprawdzałem – nie mam nic x86, ale coś mi się wydaje, że program wymaga 64-bitowego środowiska pracy), ale pojawiła się już zapowiedź wersji na komputery z systemem OSX (Mac), a być może Linux (tak, wiem – OSX to też  Linux ;-)).

 

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk