Kilka dni temu zaraziłem kolegę Netflixem, i od wczoraj ma już swojego użytkownika na tej platformie. Z racji tego, że kolega jak ja od niedawna też korzysta z internetu mobilnego, to przy tej okazji pojawiło się pytanie o transfer, jaki usługa generuje – obraz żyleta, ale czy internet mobilny „bez limitu” za chwilę nie wyparuje i tym samym nie włączy się lejek, który skutecznie ten nielimitowany internet zablokuje…
Jakoś odtwarzania w Netflixie
Oczywiście jest to zrozumiałem pytanie, bo prawie każdy internet mobilny reklamowany jest jako ten bez limitów, to w rzeczywistości po przekroczeniu określonej puli gigabajtów w okresie rozliczeniowym często załącza się tzw. lejek, który w przypadku niektórych operatorów/usług sprawia, że od tego momentu internet mamy właściwie tylko z nazwy.
A raczej nie będzie zaskoczeniem, że oglądanie materiałów wideo przez internet – czy to YouTube, czy wspomniany Netflix – potrafi generować spory ruch, zwłaszcza gdy oglądamy w wysokiej rozdzielczości. Stąd często już bezpośrednio przy samym odtwarzaczu mamy możliwość wyboru rozdzielczości, w jakiej chcemy materiał oglądać.
Jednak w przypadku platform typu Netflix sporo osób (w tym ja) nie ogląda filmów z poziomu komputera i przeglądarki internetowej, tylko na dużym telewizorze. Stąd np. w przypadku usługi Netflix jakość materiału możemy ustawić, ale robimy to globalnie, w ustawieniach konkretnego użytkownika (np. w najwyższym pakiecie mamy 4 użytkowników sztandarowych + dziecko):
- Konto -> Mój profil -> Ustawienia odtwarzania
Domyślnie aktywny jest tryb automatyczny, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by ręcznie ustawić wybraną jakość odtwarzania:
- Niskie – podstawowa jakość wideo, do 0.3 GB na godzinę
- Średni(e) – standardowa jakość wideo, do 0.7 GB na godzinę
- Wysokie – najwyższa jakość wideo, do 3 GB na godzinę w jakości HD, 7 GB na godzinę w jakości Ultra HD
Z moim obserwacji wynika, że wariant automatyczny radzi sobie całkiem nieźle, ale warto wiedzieć, że można dokonać ręcznej korekty – niezależnie, czy chcemy wymusić mniejsze zużycie danych, czy też lepszą jakość materiału wideo.

Spodobał Ci się artykuł? Zapisz się do naszego Newslettera - ZERO SPAMu, same konkrety, oraz dostęp do dodatkowych materiałów przeznaczonych dla subskrybentów!
Na podany adres e-mail otrzymasz od nas wiadomość e-mail, w której znajdziesz link do potwierdzenia subskrypcji naszego Newslettera. Dzięki temu mamy pewność, że nikt nie dodał Twojego adresu przez przypadek. Jeśli wiadomość nie przyjdzie w ciągu najbliższej godziny (zazwyczaj jest to maksymalnie kilka minut) sprawdź folder SPAM.Patryk
Pasjonat nowych technologii - od sprzętu po oprogramowanie, od serwerów po smartfony i rozwiązania IoT. Potencjalnie kiepski bloger, bo nie robi zdjęć "talerza" zanim zacznie jeść.
Dumny przyjaciel swoich psów :-)
Ostatnie artykuły: Patryk (zobacz wszystkie)
- Nienapisane 2019.11.27: Flan Scan od CloudFlare, Google Site Kit dla WordPressa, Kali Linux 2019.4, TIDAL na 120 dni za 0,99 zł, Steam Controller za 22 zł - 1970-01-01
- Google przedstawiło nowe atrybuty („sponsored” i „ugc”) dla linków wychodzących, które mają uzupełnić (miejscami zastąpić) „nofollow” - 1970-01-01
- Na Twitterze pojawiła się opcja aktywacji dwuskładnikowego uwierzytelnienie (2FA) z wykorzystaniem aplikacji uwierzytelniającej - 1970-01-01
Podziel się