Jak zwykle, bez zbędnego męczenia klawiatury na wstęp – zapraszam na kolejny przegląd tygodnia :-)

Digital Ocean: modyfikacja parametrów serwera elastyczna i permanentna/stała

Digital Ocean ostatnio nie gościł na naszych łamach, co nie oznacza, że z usługi nie korzystam nadal, czy jej nie polecam – wręcz przeciwnie, korzystam i polecam… A zakładając konto z tego linka dostaniesz 10$ na start, tak by samemu móc wypróbować usługę… :-)

Powodem dla którego usługa/serwis dziś znalazł się w przeglądzie tygodnia jest nowa opcja dotycząca modyfikacji parametrów już istniejącego (działającego/skonfigurowanego serwera) jest nowa opcja dotycząca zmiany parametrów serwera (VPSa).

Do niedawna mogliśmy każdorazowa zmiana parametrów serwera na wyższy plan powodowała zwiększenie dostępnej mocy obliczeniowej (CPU i RAM), ale rozmiar dysku pozostawał bez zmian. By zwiększyć rozmiar dysku należało skasować serwer i na jego bazie (obrazie) utworzyć nowy, o wymaganych parametrach (pojemności dysku).

Permanet & flexible

Teraz mamy do wyboru 2 rodzaje modyfikacji parametrów serwera:

  • Permanet – zwiększeniu ulega nie tylko moc obliczeniowa (CPU i RAM) ale i wielkość dysku
  • Flexible – zwiększeniu ulega tylko moc obliczeniowa (CPU i RAM), rozmiar dysku zostaje bez zmian

Gdy wybierzecie modyfikację “permanentną/trwała” (pernament) nie będzie możliwości w późniejszym okresie zejścia na plan niższy – chyba, że przez utworzenie nowego serwera.

Gdy wybierzecie modyfikację “elastyczną” (flexible) w każdej chwili będziecie mogli zmienić plan na niższy, do planu który wynika z używanego przez Was dysku.

digitalocean_droplet-resize_201503

Fajnie, że jest wybór – nie raz zdarzyło mi się, że musiałem “ubijać serwer” i stawiać na jego bazie nowy, tak by oprócz większej mocy obliczeniowej zyskać też pojemność dysku.

Z drugiej strony – nie raz, wiedząc, że będę potrzebował tymczasowo większej mocy “dodawałem kilka rdzeni i kilka gigabajtów RAMu”, by później zejść do poziomu wyjściowego.

Modyfikacja i migawki tylko na wyłączonym serwerze

To na co szczególnie czekam, to możliwość wykonywania migawek “w locie”, tak by do ich wykonania nie trzeba było wyłączać serwera – z tego co widziałam, jest taki punkt w “planach rozwojowych”, więc jest szansa…

Pewnie z możliwości dodawania (i odejmowania mocy) elastycznie, bez potrzeby zatrzymywania serwera też też bym się ucieszył, choć wiem, że mogłoby to generować pewne trudności…

Amazon Cloud Drive: Unlimited Photos i Unlimited Everything

Ostatnio było trochę zamieszania z ofertą Amazon Cloud Drive, bo przez chwile po internecie grasowały informacje, że usługa przestanie być bezpłatna dla posiadaczy czytników Kindle – ale na szczęście wszystko skończyło się chyba OK, i usługa – w wersji podstawowej, do wrzucania treści na czytnik – dalej będzie bezpłatna dla posiadaczy czytników od Amazona…

Zamieszanie wynikło z tego, że firma Amazon wprowadziła 2 nowe plany w ramach swojej usługi Amazon Cloud Drive:

amazon-cloud-drive_201503

  • Unlimited Photos: za niecałe 12$ rocznie otrzymujecie nielimitowaną przestrzeń na swoje zdjęcia – co istotne, dotyczy to również zdjęć (plików) w formacie RAW większości producentów sprzętu foto. Na pozostałe pliki macie 5GB przestrzeni.
  • Unlimited Everything: za niecałe 60$ rocznie otrzymujecie nielimitowaną przestrzeń na… Na co tylko chcecie :-)

Oba plany są bezpłatne przez pierwsze 3 miesiące – może to i taki wabik/lepik, ale pozwala też przetestować, czy usługa jest dla nas przydatna…

Oprogramowanie na…

Z usługi można korzystać bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej, ale jeśli zamierzacie z niej korzystać “na poważnie”, to warto zainstalować dedykowaną aplikację, która dostępna jest na urządzenia z systemem Android i iOS, oraz na komputery z systemem Windows.

Etykiety i przypomnienia cykliczne w Google Keep

Wprawdzie ostatnio moim podstawowym narzędzie “ToDo” jest Todoist, który skutecznie wyparł Any.do, to chętnie też korzystam z usługi Google Keep – proste i minimalistyczne notatki, które dzięki możliwości dzielenia/współpracy wyparły u mnie np. dedykowany program do listy zakupów, zwłaszcza w połączeniu z przypomnieniami związanymi z lokalizacją…

To czego mi brakowało (a właściwie nadal brakuje, ale o tym za chwilę…) to jakiś – choćby najprostszy – system zarządzania/katalogowania notatek. Wprawdzie są kolory – ale po dłuższym korzystaniu, gdy przybędzie notatek to trochę za mało.

Na szczęście nadciągają zmiany:

ETYKIETY I PRZYPOMNIENIA CYKLICZNE

W Keep możesz teraz dodawać etykiety, by uporządkować wszystkie swoje notatki – od codziennych rzeczy do zrobienia po nowe źródła inspiracji. Możesz też skonfigurować powtarzające się przypomnienia, by niczego nie przegapić.

A właściwie to już są, w wersji webowej/przeglądarkowej, bo w aplikacji mobilnej na Androida jeszcze zmian nie widać…

Chwile po0 napisaniu tego przeglądu na moim telefonie pojawiła się informacja o nowych aktualizacjach, a wśród nich była aktualizacja Google Keep, która wprowadziła notatki cykliczne i etykiety do wersji na Androida.

PS. Miałem jeszcze napisać o “pornodomenach” (ale i tych w stylu “sucks”) które zaczynają prewencyjnie wykupować większe firmy, ale… Chcą – niech kupują, ja maluczki i sensu w tym nie widzę… ;-)

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk