O szyfrowaniu dysków BitLockerem, z którego od dawna sam korzystam pewnie będzie oddzielny artykuł, ale szukając „pomysłu” na jeszcze jeden artykuł dziś, bo do 18 zostało jeszcze kilka minut, natknąłem się na notatkę, którą zrobiłem jakiś czas temu, gdy zadzwonił do mnie kolega, z pytaniem, jak anulować proces deszyfrowania dysków, bo przy dużych dyskach zapełnionych po brzegi ponowne szyfrowanie to nie godziny a dni. Nie ma jako takiej komendy pozwalającej anulować polecenie deszyfrowania dysków, ale można to obejść… korzystając z uproszczonej komendy służącej do szyfrowania.
BitLocker i anulowanie procesu (de)szyfrowania dysku
Po tym, jak już podałem koledze jak to zrobić (o tym za chwilę), zaciekawiło mnie po co w ogóle rozpoczynał deszyfrowanie, skoro nie chciał odszyfrować dysków. Odpowiedź była prosta – na potrzeby „operacji dyskowych” na dysku systemowym postanowił go odszyfrować. I nie byłoby w tym nic złego (dla niego), gdyby nie to, że odszyfrowywanie pozostałych dysków w tym systemie było automatyczne. A skoro było automatyczne, to wymagało zaszyfrowanego dysku systemowego, a skoro postanowił odszyfrować dysk systemowy, to system zaproponował mu, że warto wtedy odszyfrować również pozostałe dyski.
Logiczne, choć jeśli szyfrowanie zdejmujemy z dysku systemowego tylko „na chwile” i mamy klucze odzyskiwania dla pozostałych dysków (warto, bo odzyskiwanie danych z dysków zaszyfrowanych jest mocno utrudnione), to raczej nie ma takiej potrzeby.
W każdym razie obiecana komenda to:
manage-bde -on X:
Gdzie „X” to litera dysku, lub jak w przypadku kolegi – litery kolejnych dysków. Oczywiście jest to polecenie wykonywane z wiersza poleceń, uruchomionego w trybie administratora (prawym na skrócie i „uruchom jako administrator).
Analogicznie będzie w drugą stronę, gdy rozmyśliliśmy się co do szyfrowania:
manage-bde -off X:
Zresztą zalecam ogólnie zapoznać się z możliwościami tego polecenia (manage-bde), jeśli korzystamy z BitLockera, bo choć w systemie właściwie/prawie wszystko możemy w tym kontekście „wyklikać”, to jak widać, czasem warto wiedzieć, że jest takie polecenie i może pomóc. Nie tylko, gdy system nie startuje…
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01