W weekend, a konkretnie w sobotę, 19 maja 2018 minął termin, który potencjalnie powinien zainteresować wielu przedsiębiorców. A właściwie być może już za chwile byłych przedsiębiorców, bo zaczęła się w CEIDG czystka, wynikająca z art. 61 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1893), która weszła w życie 19 maja 2016, i dawała 2 lata na uzupełnienie przez przedsiębiorcę swoich danych o numer PESEL.

Sprawdź czy w CEIDG znajduje się Twój numer PESEL

Sam swoją działalność gospodarczą rejestrowałem sporo przed 1 stycznia 2012, a więc w czasach, gdy nie było jeszcze CEIDG, a cały proces rejestracji odbywał się na papierze (wniosek EDG-1) w lokalnym urzędzie miasta/gminy. Później, po powstaniu CEIDG miała miejsce wielka migracja “analogowych firm” do nowego systemu. Przy tej okazji oczywiście było sporo “smaczków i innych atrakcji”, choćby adres e-mail czy numer telefonu, który wcześniej miał służyć do kontaktu urzędników z przedsiębiorcą stał się publiczny, i nawet teraz można w rejestrze trafić na adresy… zdecydowanie nie biznesowe… ;-)

I choć na wniosku EDG-1 znajdowało się pole na wpisanie numeru PESEL, to z braku gwiazdki może wynikać, że nie było ono obowiązkowe, a skoro nie było obowiązkowe, to sporo osób mogło uznać, że nie ma po co go wypełniać:

Informacja ta (numer PESEL) stała się wymagana od stycznia 2012, więc jeśli ktokolwiek po tym terminie, robił jakąkolwiek zmianę w rejestrze CEIDG, to zapewne musiał wprowadzić numer PESEL, a tym nie grozi mu wykreślenie z rejestru przedsiębiorców:

Uwaga! Jeśli Twoja firma była założona przed 1 stycznia 2012 roku i została przeniesiona do CEIDG z gminnej ewidencji – upewnij się, że na wpisie znajduje się numer PESEL. Jeśli go na nim nie ma – możesz go uzupełnić.

  1. Znajdź swój wpis w bazie przedsiębiorców i zobacz w historii wpisu, czy składałeś jakieś wnioski po 1 stycznia 2012 roku. Jeśli tak – już uzupełniłeś PESEL i nie musisz nic robić.
  2. Jeżeli nie składałeś wniosków po 1 stycznia 2012 roku, znajdź swój wpis w bazie przedsiębiorców i zobacz, czy pod statusem działalności jest informacja “wpis nie przeszedł weryfikacji, przyczyna: braku numeru PESEL”. Jeśli jest – udaj się do dowolnego urzędu gminy, żeby uzupełnić dane.
  3. Nie możesz znaleźć wpisu lub nie składałeś żadnych wniosków przez CEIDG? Udaj się do dowolnego urzędu gminy, gdzie urzędnik odnajdzie Twój wpis i sprawdzi, czy jest na nim PESEL. Jeśli go nie ma – od razu przyjmie od Ciebie wniosek o zmianę, na którym uzupełnisz brakujące dane.
  4. Zawsze możesz sam sprawdzić swoje dane we wpisie zakładając konto w CEIDG. Do założenia konta wymagane jest posiadanie profilu zaufanego ePUAP lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

A sprawa może być poważna, bo po 19 maja 2018 – zgodnie z ustawą – rozpocznie się przeszukiwanie rejestru CEIDG w poszukiwaniu przedsiębiorców, którzy nie mają wprowadzonego numeru PESEL:

Co jeśli nie zdążysz uzupełnić numeru PESEL do 19 maja 2018 r.? Po tym terminie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii rozpocznie usuwanie wpisów, które nie posiadają numeru PESEL. Usuwanie rozpocznie się od wpisów posiadających szczątkowe dane, które uniemożliwiają identyfikację przedsiębiorcy. Jeżeli jednak zostaniesz wykreślony z CEIDG, będziesz mógł dokonać nowego wpisu w CEIDG wskazując faktyczną datę rozpoczęcia działalności gospodarczej, może to być także data wsteczna. Jest też możliwość sprostowania wpisu przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii (wniosek należy kierować na adres: Plac Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa.)

Nie wiem może być tego skala, ale… jeśli prowadzisz działalność gospodarczą (zwłaszcza rejestrowaną/modyfikowaną przed 1 stycznia 2012), warto się upewnić, że w swoim profilu masz podany numer PESEL, tak by za chwilę się nie okazało, że już działalności gospodarczej nie prowadzisz. Da się to odkręcić, ale…

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk