Wprawdzie fanem grup na Facebooku nie jestem (jak i samego Facebooka, czego nie ukrywam ;-)), to nie da się ukryć, że w dużej mierze przejęły one role, jakie jeszcze kilka lat temu pełniły fora internetowe (a wcześniej grupy dyskusyjne). Fora internetowe, choć proste w obsłudze, to jednak obarczone jakimś mitem wiedzy tajemnej, która jest niezbędna, by z nich korzystać. A tymczasem z grup na Facebooku mogą korzystać dość swobodnie osoby, dla których – jak się czasem może wydawać – szczyt możliwości technicznych to zalogowanie się do Gmaila (czy Facebooka), co widzę choćby po kolejnych „perełkach” podsyłanych mi przez koleżankę, wprost z grup związanych m.in. z marketingiem. I choć nie ma tam za wielu możliwości, kolejne tematy generują coraz większy śmietnik, to mam wrażenie, że najważniejszą opcją (poza zabawą w moderatora) jest możliwość uczynienia grypy „elitarną”, poprzez ustawienie jej jako „zamknięta”, czy wręcz „tajna”. I właśnie w tym zakresie szykują się zmiany…
Ustawienia prywatności grup na Facebooku
W Facebooku chyba o tym widzą, bo choć pojawiła się zapowiedź, że niebawem zniknie możliwość ustawienia grupy jako tajnej, to nie oznacza, że tej funkcjonalności nie będzie. Wręcz przeciwnie – będzie, i to chyba dużo sensowniej niż ma to miejsce teraz, gdy podczas tworzenia grupy możemy zdecydować, czy będzie ona publiczna, zamknięta czy tajna:
Po wprowadzeniu zapowiadanych zmian będą dostępne dwa typy grup:
- Publiczna – każdy może zobaczyć listę członków grupy, oraz przeglądać umieszczane tam posty
- Prywatne – tylko członkowie grypy mogą zobaczyć listę członków, oraz przeglądać umieszczone tam posty
Jak widać z powyższej listy, nie ma grupy tajnej (ukrytej). A to dlatego, że jej rolę przejmie grupa prywatna (obecnie zamknięta), z nowym ustawieniem, decydującym o widoczności grupy:
Dzięki temu grupa prywatna (zamknięta) będzie mogła być widoczna na liście grup, lub z niej wykluczona, tak by o jej istnieniu wiedzieli (teoretycznie) tylko członkowie (tajna/ukryta).

Zapraszam do naszego Newslettera - ZERO SPAMu, same konkrety, oraz dostęp do dodatkowych materiałów przeznaczonych dla subskrybentów!
- Themeum’s Licensing System, czyli nowy panel zarządzania kluczami licencyjnymi, m.in. dla wtyczki Tutor LMS Pro - 1970-01-01
- Czyszczenie koszyka w sklepie internetowym na WooCommerce za pomocą specjalnego argumentu w linku - 1970-01-01
- LanguageTool to świetne narzędzie do sprawdzania tekstu, które można też uruchomić na komputerze lub serwerze - 1970-01-01
Nie rozumiem tych ludzi, którzy używają FB dla tworzenia na prawda tajnych grup. :) Mam kilka, ale to są wersji beta programów i tam nic nie ma tajemnego. A sekrety warto trzymać na innych serwisach. :)