Nieraz, opisując pewne narzędzia/rozwiązania jako metodę ich instalacji (pobierania) podaje usługę/program Git, dzięki któremu ich najnowsze wersje są pobierane (klonowane) bezpośrednio na komputer/serwer.

I tak przygotowując wpis o bezpłatnych certyfikatach SSL Let’s Encrypt, pomyślałem, że chyba jeszcze nigdy na tej stronie nie opisywałem jak w późniejszym czasie aktualizować pobrane w ten sposób skrypty/biblioteki (np. PHPMailer) do najnowszych wersji – i dziś chciałbym to nadrobić…

Git – rozproszony system kontroli wersji

Program Git został napisany gdzieś w 2005 roku przez Linusa Torvaldsa (tak, tego od Linuxa), jako narzędzie mające przejąć na siebie m.in. zarządzanie rozwojem projektu jądra systemu Linux, i od tego czasu jest wykorzystywany dość powszechnie do kontroli prac nad wieloma innymi projektami.

Powstały też wyspecjalizowane serwisy, które pozwalają na hostowanie u nich repozytoriów przeróżnych projektów, właśnie przy pomocy Gita, by wymienić choćby 2 najpopularniejsze – GitHub i Bitbucket. I to tyle słowem wstępu – by niepotrzebnie nie przynudzać… ;-)

No to GIT, czyli aktualizujemy

Nie będę rozpisywał się nad pełnymi możliwościami programu (w sumie i usługi) Git, a skoncentruje się tylko i wyłącznie na aktualizacji pobranych skryptów (bibliotek).

Zakładam, że skoro chcecie aktualizować jakiś skrypt (projekt, bibliotekę, program) pobrany za pomocą programu/usługi Git, to macie ten program zainstalowany w swoim systemie…

Jeśli nie, to np. w systemie Debian – na którym opieram większość poradników dotyczących Linuxa – klienta Git zainstalujecie za pomocą polecenia:

sudo apt-get install git

Lub bardziej nowocześnie:

sudo aptitude install git

Repozytorium projektu pobieramy za pomocą polecenia:

sudo git clone [źródła] [katalog docelowy]

Np.:

sudo git clone https://github.com/PHPMailer/PHPMailer /opt/phpmailer

I pewnie tym samym poleceniem można by próbować aktualizować np. użyty w przykładzie PHPMailer, to zdecydowanie lepiej wykorzystać polecenie:

sudo git pull

I choć nie ma tu podanego ani źródła, ani katalogu docelowego, to niestety nie jest to automat, który wie, gdzie w systemie znajdują się pobrane repozytoria i je nam wszystkie zaktualizuje – tak dobrze/wygodnie nie ma, ale to raczej celowe (nie) działania, zważywszy na przeznaczenie narzędzia.

By zaktualizować wybrany skrypt, należy najpierw przejść do katalogu, do którego został pobrany (sklonowany), np.:

cd /opt/phpmailer

I dopiero będąc w tym katalogu, korzystamy z podanego wcześniej polecenia:

sudo git pull

Osobiście korzystam ze skryptu, w którym znajdują się wszystkie projektu pobrane/zainstalowane za pomocą programu Git, dzięki czemu sam proces aktualizacji przebiega szybko i sprawnie.

Nadal głodny (wiedzy)? To też GIT

Zgonie z założeniami ma/miał to być poradnik/wpis na bardzo konkretny temat, i nie zamierzam tego zmieniać.

Ale by nie zostawiać Was z ew. niedosytem wiedzy o samym programie Git, jak i możliwościach, jakie się za nim kryją, odsyłam Was do – moim zdaniem – świetnego poradnika, który w prosty i przejrzysty sposób przedstawia pozostałe możliwości tego narzędzia/programu, i to po polsku…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk