Przy okazji informacji o urodzinowej promocji w Kylos troszkę „ponarzekałem”, że wprowadzając nowe rozwiązania dla kont Kylos Gold i Kylos Platinum zniknęła możliwość łączenia się po SSH (konkretnie SCP/SFTP) dla kont Kylos Bronze i Kylos Silver.

Odezwał się do mnie wtedy przedstawiciel firmy Kylos z informacją, że pracują nad tym, by taka możliwość przywrócić/dać również dla „mniejszych” kont.

Wczoraj dostałem e-mail (pamiętali :-)) z informacją, że kiedyś byłem zainteresowany tym tematem, i że już jest taka możliwość…

Kylos Bronze i Kylos Silver – połączenie przez SFTP

Do połączenia można użyć np. programu WinSCP (Windows), przyda się też program PuTTY do wygenerowania kluczy używanych do autoryzacji.

Na obecną chwile nie ma możliwości połączyć się z kontem za pośrednictwem SFTP bez klucza, tylko za pomocą loginu i hasła.

Generowanie kluczy SSH

Uruchamiamy PuTTYgen z poziomu WinSCP (można też uruchomić bezpośrednio):

Narzędzia > Uruchom PuTTYgen

W parametrach wybieramy SSH-2 RSA, a jako długość klucza podajemy 4096 (można dać większą wartość, ale na obecną chwilę 4096 wystarczy – mniej też można dać, ale nie zalecam). Następnie klikamy „Generate” i chwile czekamy:

kylos_sftp_puttygen_ssh-2rsa_4096_01

Pojawi się pasek postępu – i tu musimy ruszać kursorem poniżej jego – aż zostaną wygenerowane klucze:

kylos_sftp_puttygen_ssh-2rsa_4096_02

Plik „authorized_keys”

Teraz tworzymy plik „authorized_keys” i do niego kopiujemy wygenerowany klucz publiczny, co będzie wyglądać np. tak:

ssh-rsa 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

(całość w jednej linii!)

Klucz prywatny

W tym samym oknie skąd kopiujemy klucz publiczny do wgrania na serwer wpisujemy hasło dla klucza prywatnego („Key passphrase” i „Confirm passphrase”) i zapisujemy lokalnie klucz prywatny (Save private key) – i to plik (klucz) tylko dla nas, nie wgrywamy go na serwer.

Konfiguracja po stronie serwera

Plik „authorized_keys” kopiujemy na nasze konto w Kylos do katalogu „.ssh”

/.ssh/authorized_keys

Skopiować z naszego komputera możemy za pośrednictwem zwykłego połączenia FTP, lub za pośrednictwem menedżera plików dostępnego z poziomu cPanelu.

Konfiguracja WinSCP

Gdy mamy już klucz na serwerze (/.ssh/authorized_keys) ustawiamy (lub modyfikujemy istniejące połączenie) parametry połączenia:

  • Protokół pliku: SFTP
  • Nazwa hosta: nazwa_konta.kylos.pl
  • Numer portu: 22
  • Nazwa użytkownika: nazwa_konta/użytkownika
  • Hasło: Opcjonalnie – jak ustawiliśmy dla klucza prywatnego (zalecane) i zostawimy puste będzie trzeba podać przy każdym połączeniu

kylos_sftp_winscp01

Musimy jeszcze ustawić odpowiedni plik klucza prywatnego dla tego połączenia:

Zaawansowane > SSH > Uwierzytelnienie: Plik klucza prywatnego

kylos_sftp_winscp02

I ustawiamy (ręcznie, lub przeglądając pliki na dysku) odpowiedni plik.

Pomoc na ten temat przygotował również Kylos na swojej stronie, a jeśli nie masz jeszcze konta – a jesteś zainteresowany – kliknij tutaj ;-)

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
WordPress: Pierwsze kroki
Patryk