Premiera drona DJI Avata 2 za nami. I mam wrażenie, że sporo uwagi poświęca się temu, że to (chyba) pierwszy dron FPV z klasą C1, a więc pozwalającą latać w Kategorii Otwartej, w ramach A1. Jednak przy tej okazji w eter poszło sporo bzdur… Głównie dotyczących możliwości latania bez obserwatora – w końcu ma C1 i można w A1, a nawet jak nie, to przecież w goglach mamy podgląd z wbudowanych kamer. Tak, można w A1, tak mamy podgląd z kamer, ale to nie zmienia tego, że to dron FPV, a więc gdy latami w goglach, to…

Zacznijmy od tego, że w Kategorii Otwartej mamy tylko loty w zasięgu wzroku (na szczęście na razie jeszcze nie trzeba tego liczyć), a więc VLOS. I nie ma tu wyjątków, niezależnie od klasy drona. W przypadku lotów w goglach (FPV), potrzebny jest obserwator, i tu też nie ma od tego wyjątków. Podgląd „świata” za pomocą wbudowanych kamer nie wystarczy, bo w przepisach mowa o „nieuzbrojonym oku”.

Tak więc to, że dron ma klasę C1 oznacza tyle, że można nim latać w A1 (Kategoria Otwarta), ale nie oznacza, że nie potrzebujemy obserwatora, gdy latamy w goglach (FPV). Avata 2 ma C1 i można latać w A1, ale zgodnie z Kategorią Otwartą, a więc w przypadku lotów FPV – z obserwatorem. Jeśli dałoby się latać za pomocą np. kontrolera RC 2, czyli bez korzystania z gogli, a z podglądem na ekranie kontrolera, to wtedy można by latać bez obserwatora, jak każdym innym dronem „nie FPV”.

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk