Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce (kurs)

Pod koniec marca (2024) został wydany WordPress w wersji 6.5 „Regina”. Nie zamieszczałem notatki, bo jak to od dawna bywa, większość nowości dotyczy edytora blokowego (Gutenberg), więc to trochę tak, jakbym opisywał zmiany typu „teraz można wybrać kolor dla elementu X”. Sensu nie ma to zbytnio, chyba że ktoś ma nadmiar wolnego czasu. Do tego sam z Gutenberga niespecjalnie intensywnie (eufemizm ;-)) korzystam, więc siłą rzeczy artykuły o kolejnych wydaniach od dawna się zazwyczaj nie pokazują. Ale jest w wersji 6.5 jedna nowość, o której uznałem, że warto napisać. Nawet jeśli nie dotyczy ona – przynajmniej bezpośrednio, bo pośrednio to jak najbardziej – wszystkich użytkowników.

Wymagane wtyczki w WordPress 6.5

Nowość, o której mowa, to mechanizm, pozwalający twórcom wtyczek, za pomocą odpowiedniego tagu, określić jakie (inne) wtyczki są niezbędne, do działania ich wtyczki. Dobrym przykładem będą np. wtyczki rozszerzające możliwości WooCommerce, które siłą rzeczy, do działania wymagają właśnie WooCommerce.

Do niedawna trzeba było ewentualnie tworzyć własne mechanizmy wykrywające takie zależności, a do tego były one bardziej „sygnalizacyjne”. Od wersji 6.5 twórcy mogą w pliku (PHP) wtyczki dodać tag, w którym mogą wskazać wymagane wtyczki, do działania ich wtyczki. Np. w przypadku, gdy potrzebna jest wtyczka WooCommerce, będzie to:

Requires Plugins: woocommerce

W tym momencie WordPress będzie pilnował, czy użytkownik ma zainstalowane i aktywne wtyczki, które są wskazane w takim tagu. Zainstalować wtyczkę, bez wymaganych przez nią wtyczek się da, ale uruchomić już nie:

Po zainstalowaniu wtyczki, która wymaga innej wtyczki do działania, WordPress nie pozwoli usunąć tej wymaganej wtyczki, dopóki na stronie będzie zainstalowana wtyczka, która jej wymaga:

Co ciekawe, jak widać na przedostatnim zrzucie, wtyczki wymagające do działania WooCommerce są tylko zainstalowane, nie są uruchomione, a i tak nie można usunąć wtyczki WooCommerce. Nie wiem, czy nie jest to zbyt rygorystyczne, ale najwidoczniej były jakieś powody, że ten mechanizm działa właśnie tak.

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce (kurs)
Patryk
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce (kurs)