W poradnikach, które piszę m.in. na potrzeby Webinsider.pl, jak i w codziennej pracy z serwerami, jeśli korzystam z edytora tekstowego w konsoli, to jest to nano. Wyjątkiem był artykuł dotyczący edycji pliku „sudoers”, czyli definiującego użytkowników, którzy mogą korzystać z „sudo”, by wykonywać polecenia i uruchamiać programy z podwyższonymi uprawnieniami, jako „root” (tak w skrócie). Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by np. nano ustawić jako edytor domyślny, a tym samym za jego pomocą edytować m.in. plik „sudoers”.
Domyślny edytor tekstowy w systemie Linux
Nie mam nic do vi, zwłaszcza że na studiach i tak musiałem się go uczyć. Ale trzeba przyznać, że nie jest to najwygodniejszy w pracy program, i to nawet gdy go relatywnie dobrze poznamy. Dlatego wolę np. edytor nano, który jest zdecydowanie prostszy w obsłudze.
Zaczynamy od instalacji nano:
sudo apt-get install nano
Po tej operacji możemy wyświetlić listę dostępnych w systemie edytorów, i – podając numer wybranego edytora – zmienić domyślny:
sudo update-alternatives --config editor
Od tego momentu, za każdym razem, gdy uruchomimy edycję jakiegoś pliku w edytorze domyślnym (np. sudoers/visudo), to uruchomi się wybrany przez nas edytor, np. nano:
Oczywiście nowym edytorem domyślnym nie musi być nano czy mcedit, ale to już zależy od osobistych preferencji… ;-)
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01