Pewnie nie będę osamotniony w tym, że ekran początkowy – podczas logowania po SSH – na każdym serwerze personalizuje, m.in. poprzez dodanie komunikatów wyświetlanych w trakcie logowania (po podaniu nazwy użytkownika) i po zalogowaniu. O ile ten pierwszy wykorzystuje głównie jako przypominajkę dla logującego się użytkownika, to drugi – po zalogowaniu – zazwyczaj wykorzystuje by dodać „grafikę” z nazwą serwera, z którym się połączyłem. Niby nieistotny drobiazg, ale kilka razy dzięki temu zauważyłem, że połączyłem się z innym serwerem niż chciałem (zwłaszcza, gdy ma ich się całkiem pokaźną liczbę).

Komunikaty podczas logowania po SSH do systemu Linux

Temat wisiał sobie spokojnie w Trello, i pewnie by tak sobie jeszcze powisiał, gdyby nie TomoS, który jednym ze swoich komentarzy w pewnym sensie go wywołał. Wprawdzie nie pytał jak dodać tego typu komunikat (baner), ale… uznałem, że skoro temat się pojawił, to o nim napiszę, i będzie jedna cegiełka w Trello mniej wisiała… ;-)

Najczęściej – jak już wspomniałem w pierwszym akapicie – korzystam z 2 typów komunikatów:

  1. Komunikat po podaniu nazwy użytkownika, ale przed podaniem hasła (plik issue.net)
  2. Komunikat wyświetlany po prawidłowym zalogowaniu (plik motb)

W pierwszym przypadku (komunikat w trakcie logowania) zaczynamy od edycji pliku issue.net (właściwie to może to być dowolny, utworzony przez nas plik, ale przyjęło się, że jest to issue.net, lub ew plik issue, bez „.net”):

sudo nano /etc/issue.net

By zawartość tego pliku (lub innego) się wyświetlała, musimy jeszcze w pliku konfiguracyjnym SSH:

/etc/ssh/sshd_config

ustawić parametr „banner”, w którym wskażemy lokalizacje pliku, z którego zostanie wyświetlona treść:

Banner /etc/issue.net

Raczej unikałbym tu stosowania polskich znaków, bo nie zawsze/nie wszystkie będą się prawidłowo wyświetlać. Oczywiście niezbędny będzie też restart usługi SSH:

sudo /etc/init.d/ssh restart

Jeśli chodzi o komunikat wyświetlany po zalogowaniu to sprawa jest jeszcze prostsza, bo wystarczy treść, która ma się pojawiać wprowadzić w pliku:

sudo nano /etc/motd

W obu przypadkach raczej unikałbym polskich znaków w treściach, bo czasem zamiast niektórych znaków mogą pojawiać się krzaczki…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej