Od kilku dni na moim podstawowym (i nieźle już wysłużonym) telefonie gości LineageOS, a wraz z nim Android w najnowszej wersji, czyli 7.1 (Nougat). W tej wersji nowości jest oczywiście sporo, ale na jedną chciałbym zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza że może kiedyś pomóc uratować ona Wasze życie…

Informacje alarmowe

W portfelu noszę kartę ICE (In Case of Emergency/w nagłym wypadku), oraz specjalną kapsułkę przy kluczach z najważniejszymi informacjami. Ale zazwyczaj – jak pewnie większość z Was – mam też przy sobie telefon, i może się zdarzyć, że w razie jakiegoś nagłego przypadku, to właśnie tam osoby spieszące z pomocą będą szukać jakichś informacji.

W Androidzie Nougat możemy skorzystać z nowej funkcji, dzięki czemu nawet w przypadku zablokowanego telefonu (naprawdę warto zabezpieczyć telefon lepiej, niż „przesuń w górę by odblokować”) będzie można uzyskać dostęp do podstawowych danych dotyczącej naszej osoby, m.in. imię i nazwisko, adres, grupa krwi, alergie, przyjmowane leki, czy też dane kontaktowe do najbliższych osób.

  • Ustawienia -> Użytkownicy: Informacje alarmowe

Inicjatywa godna pochwalenia, ale mam nadzieję, że w przyszłości zostanie trochę dopracowany sposób dotarcia do tych informacji na ekranie blokady (jeśli dobrze kojarzę, to chyba w systemie iOS 10 również pojawiła się podobna opcja w aplikacji Zdrowie):

Krótkie testy przeprowadzone pokazane, że o ile ostatecznie wszyscy dotarli do tych informacji, to często potrzebna była jakaś podpowiedź. Choćby taka, że w ogóle takie informacje mogą być dostępne bez odblokowywania telefonu.

Wiadomość przy blokadzie

I choć sam skonfigurowałem informacje alarmowe w moim telefonie, to od dawna korzystam z innej opcji, która nie dość, że zazwyczaj widoczna jest bezpośrednio na ekranie blokady, to jeszcze dostępna jest również w urządzeniach ze starszą wersją systemu Android.

Wystarczy skorzystać z wiadomości przy blokadzie:

  • Ustawienia -> Zabezpieczenia -> Ustawienia blokady ekranu: Wiadomość przy blokadzie

Proste, a skuteczne, o czym miałem się już okazję przekonać, choć na szczęście w nie tak dramatycznych okolicznościach jak wypadek (dziewczyna zostawiła telefon, i znalazca zadzwonił na wskazany na wyświetlaczu numer).

Alternatywnie możecie zainstalować którąś z wielu dostępnych w Google Play aplikacji typu „ICE” – nie będę wskazywał żadnej konkretnej, bo nie korzystam, a sporo tez zależy od Waszych preferencji czy wymagań.

Podziel(cie) się z innymi

W tym miejscu powinien się znaleźć akapit, w którym uderzam we wzniosłe/alarmowe tony, byście dzielili się tym wpisem na lewo i prawo, bo zawarte tu informacje mogą kiedyś uratować życie Wasze, Waszych najbliższych, czy też znajomych.

I choć nie przepadam za tego typu „marketingiem”, to w tym przypadku chyba byłoby w nim sporo sensu. Ale Wam zostawiam wybór, czy przekażecie dalej link do tego wpisu, czy „tylko” podzielicie się tymi informacjami. Ważne, by finalnie jak najwięcej osób nie tylko miało ustawione tego typu dane, ale i wiedziało, jak można do nich dotrzeć u innych.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej