eBook "Uspokój swoje finanse"

Od kilku dni, podczas korzystania z systemu transakcyjnego w Nest Banku mój wzrok natrafiał na baner/komunikat z zapytaniem, czy planuje płacić karta płatniczą poza granicami UE. Jakoś tak niespecjalnie budziło to moje zainteresowanie, bo takich planów nie mam. Ostatecznie jednak postanowiłem sprawdzić, co ciekawego znajdę w rozwinięciu tego zapytania (ankieta, porada…).

Planujesz płacić kartą płatniczą Nest Banku poza granicami UE?

Instytucje finansowe – w tym i banki – od dawna mają po swojej stronie wdrożone różne procedury i mechanizmy pozwalające wykryć nieprawidłowości, zwłaszcza w kontekście kart, które często są przez przestępców brane za cel. Działa to różnie – nie zawsze (w porę) zaalarmuje, a czasem wygeneruje też fałszywy alarm. Dlatego często (zazwyczaj?) ostateczną decyzję podejmuj i tak człowiek, na podstawie m.in. sygnałów z tego typu systemów.

Nest Bank niewątpliwie też korzysta z tego typu rozwiązań, choć postanowił wdrożyć mechanizm, pozwalający poinformować bank, że użycie karty poza Unią Europejską – czyli w wielu przypadkach operacja nie tylko dość nietypowa, ale wręcz mogąca sugerować np. kradzież/sklonowanie karty – jest jak najbardziej w porządku:

Planujesz płacić kartą płatniczą Nest Banku poza granicami UE? Możesz nas o tym poinformować mailowo na adres: [email protected].

W zgłoszeniu mailowym wskaż datę wyjazdu i powrotu, a także nazwę kraju, w którym będziesz przebywał. Dzięki temu będziemy wiedzieli, że to Ty korzystasz ze swojej karty w trakcie Twoich dalekich podróży.

Nie wiem, jak to wygląda dalej, czy takie zgłoszenie trafia gdzieś do systemu (monitorującego), czy też pracownik koordynujący tego typu systemy ma np. żółtą karteczkę z informacją przy monitorze… W każdym razie rozbawiło mnie to, choć pomysł sam z siebie może i nie najgorszy… ;-)

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
eBook "Uspokój swoje finanse"
Patryk
eBook "Uspokój swoje finanse"