Niedawno znajomy, będąc u mnie, odkrył akcje w Photoshopie. Mógłbym się obrazić, bo w końcu kiedyś o tym pisałem, i nie powinno to być dla niego tajemnicą (ale obiecał poprawę, i od teraz ma systematycznie czytać… ;-)). Po powrocie do domu, gdy zasiadł do swojego komputera, napisał do mnie, że większość akcji mu nie działa prawidłowo – nie dość, że co chwilę wyskakują jakieś błędy, to jeszcze efekt finalny daleki jest od tego, jaki powinien być.
Spis treści w artykule
Adobe Photoshop CS: PL-EN
Od razu domyśliłem się, o co może chodzić, bo sam kiedyś miałem ten problem – Photoshopa mam w wersji polskiej, a większość akcji przygotowywana jest w Photoshopie w wersji angielskiej, stąd czasem pojawiające się problemy, m.in. z brakiem warstwy „background” (tło), czy „kopia” zamiast „copy”.
W tej sytuacji najprostszą rzeczą, jaką można zrobić, to szybkie „wyłączenie” języka polskiego w Photoshopie, co na szczęście można zrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczy tylko usunąć lub – jeszcze lepiej – zmienić nazwę jednego pliku.
Photoshop CS5 w wersji x86:
C:\Program Files (x86)\Adobe\Adobe Photoshop CS5\Locales\pl_PL\Support Files\tw10428.dat
Photoshop CS5 w wersji x64:
C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS5 (64 Bit)\Locales\pl_PL\Support Files\tw10428.dat
Oczywiście u Was ścieżka może być inna, zależnie od tego, jaką wersję programu posiadacie.
Z plikiem „tw10428.dat” mam(y) Photoshopa w języku polskim:
Bez tego pliku Photoshop uruchamia się w języku angielskim, dzięki czemu wszystkie akcje powinny działać:
Dodatkową zaletą interfejsu w jeżyku angielskim jest to, że większość poradników tworzonych jest właśnie na podstawie tej wersji programu.
Adobe Photoshop CC
W przypadku nowych wersji programu Photoshop, wchodzących w skład pakietu Adobe Creative Cloud (np. Photoshop CC 2022) procedura wygląda podobnie, również wystarczy skasować (zmienić nazwę) jeden plik. Np. w przypadku programu Photoshop CC 2022 będzie to:
C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop 2022\Locales\pl_PL\Support Files\tw10428_Photoshop_pl_PL.dat
Z wersją 2023, 2024, 2025… pewnie będzie podobnie. Teoretycznie można – podobnie jak w starszych wersjach – skasować cały katalog „pl_PL”, czy też zmodyfikować plik „pack.inf” znajdujący się w katalogu „support files”, ale w takim przypadku najpewniej pojawiają się błędy, stąd zdecydowanie lepiej zabrać się za plik „tw10428_Photoshop_pl_PL.dat”.
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01
Rewelacja, zamiast cieszyć się interfejsem w zrozumiałym języku, musimy męczyć się z angielskim, bo wszyscy tak mówią w poradnikach. Tak dobija się język.
Pomijając już to, że raczej angielski – choćby w minimalnym stopniu – nie powinien być językiem niezrozumiałym dla osób korzystających z komputera do czegoś więcej niż zakupy, poczta e-mail i kotki w mediach społecznościowych, to zawsze możesz pomóc i zacząć tworzyć poradniki i zestawy akcji do polskiej wersji językowej ;-)
a co zrobić kiedy posiada się wersję CC ?? i oprócz skrótów do programu nie ma żadnych innych plików?
W przypadku programu Photoshop CC (np. Photoshop CC 2022) jest podobnie, wystarczy skasować (zmienić nazwę) jeden plik. Zaktualizowałem artykuł o informacje związane z programem w wersji CC.