Podczas aktualizacji systemu Windows z wersji 7 do 10 właściwie nie napotkałem jakiś większych problemów, i raczej jestem ze zmiany zadowolony, choć „gdzie nie gdzie” musiałem zmienić niektóre swoje przyzwyczajenia. Jedną z ważniejszych aplikacji, która została zaktualizowana są kolorowe karteczki na pulpicie, czyli Sticky Notes – jest to jedna z kilka najczęściej wykorzystywanych przeze mnie aplikacji, zwłaszcza tych dostępnych standardowo w systemie Windows (oprócz Sticky Notes mogę śmiało wymienić notatnik, kalkulator i narzędzie wycinania).

Jakiś czas temu postanowiłem jednak zainstalować system od nowa, i w tym momencie odkryłem, że moja kopia zapasowa „karteczek” jest niewidoczna dla nowej wersji systemu. Problem rozwiązałem, o sprawie zapomniałem, ale w weekend był u mnie znajomy z identycznym problemem i obiecałem mu, że na stronie pojawi się wpis z rozwiązaniem jego problemu.

Konwersja Stricky Notes z formatu Windows 7 do Windows 10

Patrząc na to, że pierwotnie po aktualizacji systemu do Windows 10 karteczki działały, ale po czystej instalacji już program ich już nie widział można wywnioskować, że podczas aktualizacji systemu zostaje zachowana zgodność z wcześniejsza wersją, ale po czystej instalacji taką zgodność trzeba wymusisz. A dokładnie, to nawet nie tyle zgodność, co konwersję archiwum z karteczkami do nowego formatu, używanego przez program Sticky Notes w wersji dostępnej w najnowszych okienkach.

W systemie Windows 7 archiwum z notatkami ma adres:

%AppData%\Microsoft\Sticky Notes\StickyNotes.snt

W systemie Windows 10 zarówno ścieżka jak i sama nazwa (i typ) pliku wygląda już tak:

%LocalAppData%\Packages\Microsoft.MicrosoftStickyNotes_8wekyb3d8bbwe\LocalState\plum.sqlite

Na szczęście w program wbudowano mechanizm pozwalający na dokonanie konwersji starego archiwum do nowego formatu. W tym celu tworzymy katalog „legacy” wewnątrz katalogu z archiwum programu:

%LocalAppData%\Packages\Microsoft.MicrosoftStickyNotes_8wekyb3d8bbwe\LocalState\Legacy

Do tego katalogu kopiujemy plik „StickyNotes.snt”, z tym, że zmieniamy mu też nazwę na „ThresholdNotes.snt”. Czyli ścieżka do naszego starego archiwum wygląda teraz tak:

%LocalAppData%\Packages\Microsoft.MicrosoftStickyNotes_8wekyb3d8bbwe\LocalState\Legacy\ThresholdNotes.snt

W tym momencie możemy uruchomić program Sticky Notes, który podczas pierwszego uruchomienia skonwertuje archiwum do nowego formatu:

%LocalAppData%\Packages\Microsoft.MicrosoftStickyNotes_8wekyb3d8bbwe\LocalState\plum.sqlite

W tym momencie można już skasować katalog „legacy” i cieszyć się starymi notatkami w nowym formacie…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
WordPress: Pierwsze kroki
Patryk