Podczas aktualizacji systemu Windows z wersji 7 do 10 właściwie nie napotkałem jakiś większych problemów, i raczej jestem ze zmiany zadowolony, choć „gdzie nie gdzie” musiałem zmienić niektóre swoje przyzwyczajenia. Jedną z ważniejszych aplikacji, która została zaktualizowana są kolorowe karteczki na pulpicie, czyli Sticky Notes – jest to jedna z kilka najczęściej wykorzystywanych przeze mnie aplikacji, zwłaszcza tych dostępnych standardowo w systemie Windows (oprócz Sticky Notes mogę śmiało wymienić notatnik, kalkulator i narzędzie wycinania).
Jakiś czas temu postanowiłem jednak zainstalować system od nowa, i w tym momencie odkryłem, że moja kopia zapasowa „karteczek” jest niewidoczna dla nowej wersji systemu. Problem rozwiązałem, o sprawie zapomniałem, ale w weekend był u mnie znajomy z identycznym problemem i obiecałem mu, że na stronie pojawi się wpis z rozwiązaniem jego problemu.
Konwersja Stricky Notes z formatu Windows 7 do Windows 10
Patrząc na to, że pierwotnie po aktualizacji systemu do Windows 10 karteczki działały, ale po czystej instalacji już program ich już nie widział można wywnioskować, że podczas aktualizacji systemu zostaje zachowana zgodność z wcześniejsza wersją, ale po czystej instalacji taką zgodność trzeba wymusisz. A dokładnie, to nawet nie tyle zgodność, co konwersję archiwum z karteczkami do nowego formatu, używanego przez program Sticky Notes w wersji dostępnej w najnowszych okienkach.
W systemie Windows 7 archiwum z notatkami ma adres:
%AppData%\Microsoft\Sticky Notes\StickyNotes.snt
W systemie Windows 10 zarówno ścieżka jak i sama nazwa (i typ) pliku wygląda już tak:
%LocalAppData%\Packages\Microsoft.MicrosoftStickyNotes_8wekyb3d8bbwe\LocalState\plum.sqlite
Na szczęście w program wbudowano mechanizm pozwalający na dokonanie konwersji starego archiwum do nowego formatu. W tym celu tworzymy katalog „legacy” wewnątrz katalogu z archiwum programu:
%LocalAppData%\Packages\Microsoft.MicrosoftStickyNotes_8wekyb3d8bbwe\LocalState\Legacy
Do tego katalogu kopiujemy plik „StickyNotes.snt”, z tym, że zmieniamy mu też nazwę na „ThresholdNotes.snt”. Czyli ścieżka do naszego starego archiwum wygląda teraz tak:
%LocalAppData%\Packages\Microsoft.MicrosoftStickyNotes_8wekyb3d8bbwe\LocalState\Legacy\ThresholdNotes.snt
W tym momencie możemy uruchomić program Sticky Notes, który podczas pierwszego uruchomienia skonwertuje archiwum do nowego formatu:
%LocalAppData%\Packages\Microsoft.MicrosoftStickyNotes_8wekyb3d8bbwe\LocalState\plum.sqlite
W tym momencie można już skasować katalog „legacy” i cieszyć się starymi notatkami w nowym formacie…
Spodobał Ci się artykuł? Zapisz się do naszego Newslettera - ZERO SPAMu, same konkrety, oraz dostęp do dodatkowych materiałów przeznaczonych dla subskrybentów!
Na podany adres e-mail otrzymasz od nas wiadomość e-mail, w której znajdziesz link do potwierdzenia subskrypcji naszego Newslettera. Dzięki temu mamy pewność, że nikt nie dodał Twojego adresu przez przypadek. Jeśli wiadomość nie przyjdzie w ciągu najbliższej godziny (zazwyczaj jest to maksymalnie kilka minut) sprawdź folder SPAM.Patryk
Pasjonat nowych technologii - od sprzętu po oprogramowanie, od serwerów po smartfony i rozwiązania IoT. Potencjalnie kiepski bloger, bo nie robi zdjęć "talerza" zanim zacznie jeść.
Dumny przyjaciel swoich psów :-)
Ostatnie artykuły: Patryk (zobacz wszystkie)
- Motywy i wtyczki do WordPressa w Envato Elements (nadal) bez automatycznej i/lub wygodnej aktualizacji - 1970-01-01
- Dodawanie ikon do strony internetowej (np. do menu) na przykładzie Font Awesome 5 (i Dashicons) i WordPressa - 1970-01-01
- Password Checkup do Chrome od Google, by na bieżąco weryfikować, czy nasze dane logowania nie wyciekły - 1970-01-01
W tej formie możesz również zadać dodatkowe pytania dotyczące wpisu, na które – w miarę możliwości – spróbujemy Ci odpowiedzieć.
Podziel się