W weekend był u mnie kolega, i strasznie mu się spodobała opcja, że w momencie naciśnięcia przycisku (wybrania opcji) „zamknij system” system nie zaczyna automatycznie zamykać wszystkich aplikacji by przygotować się do wyłączenia, tylko grzecznie pyta – powiedzmy, że – o potwierdzenie.

A skoro taka opcja zaciekawiła go i jej wcześniej nie znał (a ile przy tym się „narzucał mięsem” na myśl o tych wszystkich przypadkowych wyłączeniach, gdy kursor myszki zamiast w „hibernuj” trafił w „zamknij system”) , to może zaciekawi kogoś z Was…

Czy na pewno chcesz zamknąć system Windows?

Nie pamiętam teraz dokładnie kiedy/przy której wersji systemu Windows zniknęło potwierdzenie zamknięcia systemu, i dlatego jedną z pierwszych opcji jaką robię na komputerze po instalacji systemu jest właśnie aktywacja tej opcji – wprawdzie nie jest to typowa opcja „czy na pewno chcesz wyłączyć komputer”, ale sprawdza się w tej roli znakomicie.

Śledzenie zdarzeń zamknięcia systemu

Z opcji tej korzystam nijako w spadku, po czasach gdy pracowałem jako administrator systemów Windows NT/Active Directory, i w większości przypadków każde wyłączenia serwera było raportowane odpowiednim wpisem – kto i dlaczego.

Opcja ta nazywa się „śledzenie zdarzeń zamknięcia systemu”, i na moje/nasze szczęście, można ją łatwo i szybko aktywować również w nieserwerowych wersjach systemu Windows (np. Windows Vista, Windows 7, Windows 8 i Windows 10, a nawet już leciwej wersji Windows XP):

Śledzenie zdarzeń zamknięcia systemu można wyświetlić podczas wyłączania stacji roboczej lub serwera. Jest to dodatkowy zestaw pytań wyświetlany po wywołaniu procesu zamykania systemu, służący do zbierania informacji na temat przyczyn zamykania komputera.

Jeżeli to ustawienie zostanie włączone i użytkownik wybierze z menu rozwijanego polecenie Zawsze, podczas zamykania systemu będzie wyświetlane Śledzenie zdarzeń zamknięcia systemu.

Aktywacja i konfiguracja

Zaczynamy od wybrania opcji „uruchom” w menu start (alternatywnie możemy skorzystać z kombinacji klawisz Windows + R (klawisz Windows w większość przypadków znajdziecie między lewym klawiszem Ctrl i Alt )) i wpisujemy:

gpedit.msc

Następnie w drzewie/menu po lewej stronie wybieramy kolejno:

  • Zasady Komputer lokalny -> Konfiguracja komputera -> Szablony administracyjne > System

I po prawej stronie szukamy opcji:

Wyświetl śledzenie zdarzeń zamknięcia systemu

windows7_gpedit_sledzenie-zdarzen-zamkniecia-systemu_aio

W parametrach/ustawieniach wybieramy „włączone”, i w sekcji „Śledzenie zdarzeń zamknięcia systemu ma być wyświetlane” wybieramy „zawsze”:

windows7_gpedit_sledzenie-zdarzen-zamkniecia-systemu

Teraz wystarczy zatwierdzić (zastosuj/OK) i przy próbie zamknięcia systemu za pomocą opcji „zamknij system” powinien pojawić nam się ekran podobny do tego:

windows7_sledzenie-zdarzen-zamkniecia-systemu

Co istotne – pole „komentarz” jest obowiązkowe, dzięki czemu znacznie spada ryzyko, że z rozpędu/przypadkowo – np. za pomocą klawisza enter – zatwierdzicie zamknięcie systemu.

Troszkę inaczej wygląda to obecnie w przypadku systemu Windows 10, gdzie do dyspozycji macie rozwijane pole z wyborem sporej ilości „powodów zamknięcia systemu” – w każdym razie działanie prewencyjnie również działa.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
WordPress: Pierwsze kroki
Patryk